Arytmia serca - kiedy trzeba iść do lekarza | INTER-MED

Arytmia serca – kiedy trzeba iść do lekarza

Mężczyzna trzyma sie za serce - Arytmia serca - kiedy trzeba iść do lekarza

Arytmia serca, wraz z wiekiem, pojawiać się może coraz częściej, choć niekoniecznie. Ci, którzy jej doświadczyli, mówią o kołataniu serca, czyli odczuciu, że serce bije niemiarowo, jakby przeskakiwało, a nawet na chwilę dochodziło do jego zatrzymania. Czy arytmia serca to sygnał poważnej choroby, czy może tylko niewielkiego zaburzenia jego pracy?

Arytmia serca – kiedy nie musisz się bać

Serce to jeden z najważniejszych organów ludzkiego ciała i nie wolno bagatelizować nawet najmniejszych zmian w jego naturalnej pracy. Niemniej jednak, są sytuacje, w których może się wydawać, że coś z nim jest nie tak i co wtedy? Najważniejsze, to mieć świadomość, jakie okoliczności temu towarzyszą, czyli co robisz, jakie emocje odczuwasz, w jakiej sytuacji życiowej się znajdujesz.

Częstoskurcz

O częstoskurczu mówi się, gdy rytm zatokowy utrzymuje się pomiędzy 100 a 220 skurczów na minutę i poprzedzony jest silnym stresem, psychicznym podnieceniem, napięciem nerwowym lub dużym obciążeniem w postaci wysiłku fizycznego. Jeśli po usunięciu przyczyny lub środków uspokajających, rytm wraca do normy, nie trzeba wzywać lekarza w trybie pilnym. Jeśli jednak sytuacja będzie się powtarzać, warto poddać się badaniom, by wykluczyć inne przyczyny.

Rzadkoskurcz

W tej sytuacji, rytm zatokowy spada poniżej 60 skurczów na minutę. Jeśli pojawia się rzadko, zwykle w czasie snu i w stanach wzmożonego napięcia nerwów błędnych i nie cierpisz na żadne choroby układu krążenia, nie ma powodów do zmartwień. Pomoc lekarska może okazać się nieodzowna, gdy rzadkoskurczowi towarzysz uczucie ogólnego osłabienia, ziewanie, senność i pojawia się skłonność do omdleń.

Defibrylator - arytmia serca, migotanie komór

Poważne zaburzenia rytmu serca

Jedno z nich, może okazać się śmiertelne, jeśli w porę nie nadejdzie pomoc.

Migotanie przedsionków

To umiarkowanie groźna odmiana arytmii. Objawia się między innymi osłabieniem, zawrotami głowy, kołataniem serca, dusznościami lub też dzwonieniem w uszach. Może okazać się niebezpieczna, jeśli nie zostaną zastosowane leki rozrzedzające krew.

Migotanie komór

To dużo poważniejsza forma arytmii serca, która prowadzi do zatrzymania krążenia. Może do niej dojść szczególnie wtedy, gdy jesteś po zawale serca, chorujesz na niewydolność serca w stopniu ostrym lub na kardiomiopatię. Jeśli szybko nie zostanie udzielona pomoc, migotanie komór, może zakończyć się śmiercią.

Arytmia serca – jak sprawdzić, co jest przyczyną?

Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie odpowiednich badań. W tym celu, należy udać się do kardiologa, który zmierzy ciśnienie, zrobi EKG serca, a jeśli uzna, że warto sercu przyjrzeć się jeszcze dokładniej, wykona Holter EKG. To badanie, które polega na moniotorowaniu serca przez co najmniej 24 godziny. Ważne, by nie zmieniać swoich codziennych przyzwyczajeń i robić to, czym zwykle wypełniony jest twój dzień. Jeśli w tym czasie pojawią się niepokojące objawy, konieczne będzie zapisanie ich w specjalnym dzienniku, zgodnie z instrukcją przekazaną przez lekarza.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]

Szanowni Państwo !

W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

 • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
 • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
 • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
 • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
 • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

 • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
 • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
 • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

PUNKT POBRAŃ

Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

 1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
 2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
 3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
 4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

OSOBY TOWARZYSZĄCE

Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.