Laser na trądzik różowaty to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia tej przewlekłej choroby skóry. Sprawdza się zarówno jako jeden z elementów kompleksowej terapii, jak i pomoc w usuwaniu skutków trądziku różowatego, które przybierają postać nieestetycznie wyglądających blizn na twarzy. Gdy wiesz, że możesz się od tego uwolnić, warto rozważyć tego rodzaju terapię.
Które rodzaje laserów używane są do leczenia trądziku różowatego i jakich efektów możesz się spodziewać?
Trądzik różowaty — czym jest i jak się objawia
Trądzik różowaty to zapalna, przewlekła choroba skóry twarzy, która zwykle pojawia się u osób między 30. a 60. rokiem życia, choć są od tej reguły wyjątki.
Pierwsze objawy są niewielkie i łatwo je przeoczyć, dlatego warto mieć podstawową wiedzę na ich temat, by w porę zareagować i rozpocząć terapię. Tym bardziej że brak leczenia może zaostrzyć objawy trądziku różowatego. Do objawów, które powinny zwrócić twoją uwagę, należą:
- zaczerwienienie, czyli tak zwany rumień, początkowo obejmujący środkową część twarzy i pojawiający się sporadycznie,
- teleangiektazje, zwane też pajączkami, czyli powiększone naczynia krwionośne w obrębie policzków, a także obejmujące oczy, a dokładnie brzegi powiek, czemu towarzyszy podrażnienie i zaczerwienienie oczu,
- krostki i grudki w środkowej części twarzy,
- zwłóknienie i przerost gruczołów łojowych, skutkujące przerostem tkanek.
Warto wiedzieć, że do nasilenia objawów może dochodzić w wyniku nieodpowiedniej diety. Mowa tu o spożywaniu alkoholu oraz ciężkostrawnych i ostrych potraw. Stąd warto zrezygnować z nich na czas leczenia trądziku, by nie zaostrzać stanów zapalnych.
Etapy rozwoju trądziku różowatego
Trądzik różowaty to schorzenie skóry o niejednorodnym przebiegu. Warto o tym wiedzieć, by już w chwili pojawienia się pierwszych objawów zgłosić się do dermatologa. Powinieneś to zrobić, gdy od czasu do czasu pojawiać się będzie na twojej twarzy zaczerwienienie skóry połączone z uczuciem napięcia, pieczenia, czy też palenia. Możesz nie skojarzyć tego od razu z trądzikiem, bo na tym etapie nie występują żadne inne zmiany skórne.
Przeczytaj także: Nowoczesne metody walki z trądzikiem i problemami skórnymi
Jeśli jednak tego nie zrobisz, rumień może się utrwalić, a na twarzy pojawią się teleangiektazje w postaci pajączków, czyli rozszerzonych naczyń krwionośnych.
W dalszym etapie rozwoju dochodzą krosty i grudki, z tendencją do złuszczania się. Natomiast ostatnim etapem są przerosty, charakteryzujące się guzowatymi zmianami i zgrubiałą skórą. Im dłużej zwlekasz z leczeniem, tym poważniejsze i trudniejsze do leczenia oraz usunięcia zmiany będą pojawiać się na twojej skórze.
Co zatem możesz zrobić, by temu zapobiec oraz jak zniwelować blizny, które nierzadko, nawet po wielu latach od wyleczenia, wciąż przypominają ci o trądziku różowatym?
Laser na trądzik różowaty — jak wygląda leczenie
Poza stosowaniem niefarmakologicznych metod w postaci:
- delikatnej pielęgnacji skóry przy użyciu odpowiednio dobranych kosmetyków,
- unikania czynników potęgujących zaczerwienienie,
- ochrony słonecznej,
- przepisanych przez dermatologa środków do stosowania miejscowego na skórę,
warto też pomyśleć o skorzystaniu z najnowocześniejszych metod. Jedną z nich jest laser na trądzik różowaty.
Laser neodymowo-yagowy
W leczeniu trądziku laserowo wykorzystywany jest między innymi laser neodymowo-yagowy o długości fali 1064 nm (Nd:YAG 1064 nm).
Taka długość fali pozwala na penetrację skóry głęboko wewnątrz tkanek. Do tego skutkiem jej działania jest absorpcja wody i hemoglobiny. Pozwala to na skuteczne zamykanie naczynek krwionośnych, w tym pajączków. To one, jak już wiesz, są jednym z objawów trądziku różowatego.
To nie wszystko. Urządzenie to jest bowiem tak nowoczesne pod względem technologicznym, że samo dostosowuje niezbędne parametry wiązki skierowanej na obszar zabiegowy. Możliwe to jest dzięki wcześniejszej automatycznej analizie niezbędnych parametrów naczyń, które mają być zamknięte. Dzięki temu zabieg jest nie tylko bardzo skuteczny, ale też mniejsze jest ryzyko uszkodzenia zdrowych tkanek.
Frakcyjny laser Cutera Excel V
Drugi, bardzo skuteczny laser na trądzik różowaty, to frakcyjny laser Cutera Excel V. Podobnie jak laser neodymowo-yagowy, zamyka naczynka krwionośne i tym samym likwiduje charakterystyczny dla trądziku różowatego rumień. Przywracaj też skórze naturalny odcień.
Zabieg sam w sobie jest bardzo bezpieczny i praktycznie bezbolesny. Dzięki specjalnemu systemowi chłodzenia, który uruchamiany jest zarówno przed oraz w trakcie, jak i po każdym impulsie, dużo mniejsze jest ryzyko pojawienia się zmian w postaci strupków.
Laserowe leczenie blizn potrądzikowych
Blizny po trądziku mogą być widoczne na skórze nawet wiele lat po zakończeniu terapii. Na szczęście w każdej chwili możesz przywrócić skórze jej optymalnym wygląd. Tu również pomocny okazuje się laser. Jego wybór zwykle uzależniony jest od wielkości zmian oraz od decyzji osoby wykonującej zabieg usuwania blizn.
Laser neodymowo-yagowy i yerbowo-yagowy na blizny po trądziku różowatym
Blizny po trądziku różowatym można usunąć z pomocą wspomnianego już wcześniej lasera neodymowo-yagowego. Pomaga on poprawić elastyczność blizny oraz zredukować zgrubienia i wgłębienia. Natomiast w celu wygładzenia tych miejsc i wyrównania struktury blizny można użyć lasera yerbowo-yagowego. To laser ablacyjny, który powoduje odparowanie wody oraz pobudza w skórze naturalne procesy odbudowy, regeneracji i remodelingu włókien. Skutkiem jego działania jest też zwiększona produkcja elastyny i kolagenu, co poprawia napięcie i jędrność skóry.
Frakcyjny laser CO2 do usuwania blizn potrądzikowych
W usuwaniu blizn potrądzikowych bardzo dobrze sprawdza się też laser frakcyjny CO2. Zastosowana w nim energia ablacyjna mocno stymuluje zmienioną chorobowo skórę, przez co pobudza w niej procesy regeneracyjne. Możliwe to jest dzięki doprowadzeniu do mikroskopijnej wielkości uszkodzeń skóry w postaci określonej głębokości kanalików. Skutkiem tego jest remodeling i przebudowa starych oraz tworzenie nowych włókien kolagenowych w miejscu blizny po trądziku różowatym. Po zastosowaniu lasera CO2 zwiększa się też poziom elastyny, która odpowiada za napięcie oraz elastyczność skóry.
Przeczytaj także: W czym może pomóc laser CO2?
Co ważne, laser CO2 pozwala na wykonanie zarówno głębokiej, jak i powierzchniowej ablacji, dzięki czemu może uwolnić twoją skórę od różnego rodzaju blizn. Poza tym nie uszkadza zdrowych tkanek, a jedynie doprowadza do wymiany komórek tworzących blizny.
Po zastosowaniu lasera frakcyjnego poprawie ulega też zaburzony przez trądzik różowaty, koloryt skóry.
Źródło: