Wpływ zmian hormonalnych na zdrowie psychiczne kobiet

Na zdrowie psychiczne kobiet wpływa wiele czynników. Jednym z tych, które oddziałują na nie najmocniej, są hormony. Przez większość życia ulegają one nieustannym wahaniom, co wpływa zarówno na poziom energii do działania, jak i sferę emocjonalną.

Co warto wiedzieć na temat wpływu wahań hormonalnych na zdrowie psychiczne kobiet i jak wykorzystać to w celu lepszego radzenia sobie z emocjami?

Domino emotki w dłoni kobiety

Zdrowie psychiczne kobiet a hormony

Chcąc nie chcąc, każda kobieta musi się liczyć z hormonami. Bo albo zaakceptuje ich wpływ na codzienne funkcjonowanie i nauczy się z nimi współpracować, albo one przejmą kontrolę, co nie zawsze kończy się dobrze. Im większa będzie twoja wiedza na temat tego ważnego składnika twojego ciała, tym łagodniej przechodzić będziesz związane z wahaniami jego poziomu, reakcje twojego ciała.

Wpływ poziomu hormonów na nastrój i kondycję psychiczną kobiety

Jako kobieta, przez prawie całe życie co miesiąc możesz doświadczać regularnych wahań nastroju i poziomu energii. Bardziej lub mniej odczuwalne, ale trudno je zignorować. Te najczęstsze związane są płodnością i cyklem miesiączkowym.
Kluczowym hormonem, który ma wpływ na wahania nastroju, emocje i zachowanie, jest estrogen. Ten sam, który odpowiada za kształtowanie żeńskich cech płciowych i regulację cyklu miesiączkowego. Im jest go więcej, tym lepszy masz nastrój i więcej energii oraz chęci do działania. Problem pojawia się wówczas, gdy jego poziom spada.

W ciągu miesiąca dochodzi do kilku charakterystycznych wahań poziomu estrogenów:

  • faza folikularna — począwszy od pierwszego dnia miesiączki, aż do owulacji, stopniowo wzrasta poziom estrogenów, co pozytywnie wpływa na twój nastrój i możesz odczuwać zwiększony poziom energii oraz lepszy nastrój,
  • owulacja — to szczytowy moment, gdy chodzi o poziom estrogenów i jak łatwo się domyślić, najlepszy dla ciebie okres pod względem emocjonalnym i energetycznym,
  • faza lutealna — po wzroście następuje stopniowy spadek estrogenów i wzrost progesteronu, co odczuwasz w postaci rozdrażnienia, zmęczenia, a nawet nastroju zbliżonego do stanów depresyjnych.

Warto też wiedzieć, że wpływ tego typu wahań poziomu hormonów u każdej kobiety może się nieco różnić. Stąd u jednych nie będzie to aż tak bardzo odczuwalne, a u innych może przybierać postać przewlekłą. W takiej sytuacji nie sposób ignorować objawów, które z czasem mogą przerodzić się w poważniejsze zaburzenia psychiczne łącznie z epizodami depresyjnymi.

Rozdrażniona kobieta - zdrowie psychiczne kobieta a zmiany hormonalne

Oprócz comiesięcznych zmian w poziomie hormonów, jest jeszcze jeden szczególny czas w życiu kobiety.

Menopauza — jak wpływa na zdrowie psychiczne kobiet

Sporym wyzwaniem dla każdej kobiety, gdy chodzi o nastrój i równowagę emocjonalną, jest okres menopauzy. To czas, kiedy ustaje krwawienie miesięczne, a co za tym idzie, nie można już liczyć na stopniowy wzrost estrogenów, które miały zbawienny wpływ na kondycję psychiczną. Odczuwalny spadek poziomu tego ważnego hormonu możesz zacząć odczuwać już w okresie okołomenopauzalnym. To wtedy pojawiają się zaburzenia snu, w tym bezsenność i kłopoty z jego ciągłością. Większa jest też zmienność nastrojów i łatwiej cię wytrącić z równowagi.

Spadek poziomu estrogenów w okresie menopauzy, oprócz drażliwości może też wywoływać stany depresyjne i drażliwość. Coraz niższy jest też niestety poziom progesteronu, który w umiarkowanej ilości działa uspokajająco i pomaga łagodzić wahania nastroju. Gdy go brakuje, nie możesz już liczyć na jego kojące działanie, co nie znaczy, że jesteś zdana tylko na siebie.

Kobieta u psychiatry

Zmiany hormonalne — kiedy warto skorzystać z pomocy

Zarówno w sytuacji, gdy doświadczasz comiesięcznych huśtawek nastroju, jak i w okresie menopauzy, może dojść do nasilenia objawów depresyjnych. Gdy przybierają one postać przewlekłą i zaczynają dominować również w te „lepsze” dni, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Na początek wystarczy konsultacja psychiatryczna w celu znalezienia prawdziwej przyczyny coraz częstszych epizodów depresyjnych i lękowych.
Może się też okazać, że przyczyna tkwi nie tylko w niskim poziomie estrogenów, czy progesteronu. Na pojawienie się stanów depresyjnych może też mieć wpływ brak równowagi hormonalnej tarczycy. To również objawiać się będzie zmiennością nastroju, nadpobudliwością, lękiem i depresją. W takiej sytuacji niezbędna może się okazać konsultacja endokrynologiczna, która zweryfikuje wcześniejsze przypuszczenia.

Na pewno jednak nie powinnaś lekceważyć odchyleń od tego, co można uznać za normę, gdy chodzi o zmienność nastroju spowodowaną zmianami hormonalnymi. Lepiej upewnić się, że wszystko jest w porządku, niż przeoczyć ważny moment, w którym skorzystanie z pomocy uchroni cię przez rozwinięciem się poważniejszych zaburzeń psychicznych i emocjonalnych.

Źródło:

zdrowie.parenting.pl

www.wapteka.pl/blog/artykul/cykl-miesiaczkowy-bez-tajemnic-dlugosc-fazy-dni-plodne-i-samopoczucie