Medycyna estetyczna ma w swojej ofercie wiele zabiegów, które mogą pozytywnie wpłynąć zarówno na twój wygląd, jak i samopoczucie oraz postrzeganie swojego ciała. Nierzadko też stanowią one kluczowy element w pracy nad uwolnieniem się od kompleksów oraz krytycznych słów i oceniających spojrzeń ze strony innych. Zdarza się jednak, że choć zabieg został przeprowadzony prawidłowo i pozwolił na uzyskanie planowanych rezultatów, to ostatecznie okazał się nie najlepszym wyborem. Jak pokazuje doświadczenie wielu chirurgów plastycznych, niektóre zabiegi tak naprawę nigdy nie powinny być przeprowadzone. Są bowiem pewne przeciwwskazania do operacji plastycznej, które nie zawsze wynikają z problemów zdrowotnych.
Medyczne i niemedyczne przeciwwskazania do operacji plastycznej
Zabiegi medycyny estetycznej, w tym te wykonywane przez chirurga, nie należą do tych z rodzaju ratujących życie. Choć może się zdarzyć, że uwalniając pacjenta od defektu, który jest przyczyną wyśmiewania i hejtu ze strony rówieśników, chirurg plastyczny pośrednio uchroni go przed odebraniem sobie życia.
Jednak w większości przypadków powodem, dla którego kobiety i mężczyźni zgłaszają się do chirurga plastycznego, jest poprawa swojego wyglądu, w tym zmiana wielkości, kształtu i proporcji wybranych części ciała. Zanim lekarz zakwalifikuje pacjenta do zabiegu, przeprowadza wywiad medyczny i zleca niezbędne badania. To niezbędne elementy procesu kwalifikacyjnego, które pomagają wykryć ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzania zabiegu. Gdy zostaną stwierdzone, chirurg może odmówić wykonania zabiegu.
Przeciwwskazania medyczne
Do najczęstszych przeciwwskazań wynikających ze stanu twojego zdrowia, należą między innymi:
- nieunormowane nadciśnienie tętnicze,
- nieuregulowana lub nieleczona cukrzyca,
- nieleczone problemy z tarczycą,
- stany zapalne skóry i naczyniaki w miejscu zabiegu,
- aktywna opryszczka,
- anemia,
- skłonność do bliznowców
- aktywna choroba nowotworowa,
- zaburzenia psychiczne.
Niemedyczne przeciwwskazania do operacji plastycznej
Oprócz typowych, związanych ze złym stanem zdrowia przeciwwskazań są też takie, które wynikają z innych powodów. W przypadku jednych to chirurg plastyczny nie zgodzi się na przeprowadzenie zabiegu. Inne powinny stanowić przyczynę twojej rezygnacji.
Nierealistyczne oczekiwania co do efektu zabiegu
Chirurgia plastyczna może zmienić naprawdę wiele w twoim wyglądzie. Są jednak pewne granice, których nie jest w stanie przekroczyć. Tym samym lekarz nie będzie w stanie spełnić twoich oczekiwań. Z doświadczenia wie on bardzo dobrze, jakich efektów może się spodziewać po przeprowadzeniu operacji. Nie jest więc w stanie zapewnić cię, że będzie inaczej. Dlatego przychodząc do gabinetu z pewną wizją, musisz się też przygotować na odmowę. Usłyszysz ją, gdy twoje oczekiwania wykraczają nie tylko poza umiejętności chirurga, ale też są niemożliwe do spełnienia. Nawet gdyby lekarz podjął się operacji, bardzo prawdopodobne, że nie będziesz z niej zadowolona.
Nieprzemyślana decyzja
Decyzja o skorzystaniu z operacji plastycznej nie powinna być podjęta pod wpływem chwili. Nierzadko wiąże się z dużymi zmianami i długim okresem rekonwalescencji. Nawet jeśli nie istnieją żadne medyczne przeciwwskazania do operacji plastycznej, daj sobie czas na zastanowienie. Pomyśl, czy naprawdę chcesz tych zmian, które ona ze sobą niesie. To, że większe piersi ma twoja znajoma, czy też usta dziewczyny, która odbiła ci partnera, są pełniejsze i wyglądają bardziej seksownie, nie znaczy, że też powinnaś to w sobie zmienić. Może się bowiem okazać, że większy biust nie uczyni cię bardziej atrakcyjną w oczach potencjalnych partnerów, a większe usta nie sprawią, że wróci do ciebie twój ex.
Nie znaczy to jednak, że w ogóle nie powinnaś skorzystać z zabiegu. Zrób jednak wszystko, by to była twoja decyzja, do której będziesz w pełni przekonana. Zawsze pomoże ci w tym chirurg w trakcie konsultacji kwalifikacyjnej do zabiegu. Skorzystaj z tego czasu, by dobrze zrozumieć własne motywy, jakie stoją za pragnieniem zmian w swoim wyglądzie.
Presja otoczenia
Do zabiegu może cię też nakłaniać twoje najbliższe otoczenie. Nie zawsze wprost, ale być może coraz częściej słyszysz uwagi na temat twoich małych piersi, płaskich pośladków, drugiego podbródka, wąskich ust, czy zbyt starego wyglądu.
Zdarzyć się też może, że twój partner czy partnerka zacznie cię nakłaniać do wybranej operacji plastycznej. W takiej sytuacji bardzo łatwo ulec presji, choćby z obawy, że zostawi cię dla kogoś, kto wygląda atrakcyjniej od ciebie.
Przeczytaj także: Chcę powiększyć piersi — co powiedzą znajomi?
To również nie najlepsze powody i nie powinny one być decydujące. Co więcej, to wręcz przeciwwskazania do operacji plastycznej, ponieważ ostatecznie i tak może się okazać, że twój związek się rozpadnie, bo problem tkwił zupełnie gdzie indziej.
Uzależnienie od zabiegów
Przeciwwskazania do operacji plastycznej mogą wynikać też z uzależnienia od zmian w twoim wyglądzie. Coraz większe piersi, usta i pośladki, jeszcze gładsza i lepiej wyprofilowana twarz, bardziej przylegające uszy, ładniejszy nos, czy mniejsze czoło. Tak naprawdę zawsze możesz znaleźć coś, co może jeszcze poprawić. Niestety, duża ilość zmian i liczne operacje ostatecznie mogą się negatywnie odbić nie tylko na twoim wyglądzie, ale też na zdrowiu. Uzależnienie sprawia, że żaden zabieg nie jest wystarczająco dobry, a nawet jeśli jest, to tylko na pewien czas. Szybko jednak dojdziesz do wniosku, że wybrana część ciała mogłaby wyglądać jeszcze lepiej.
Im szybciej przestaniesz korzystać z operacji plastycznych i zdecydujesz się na terapię, tym mniejszą krzywdę sobie wyrządzisz.
O czym warto pamiętać, zanim zdecydujesz się na zabieg chirurgii plastycznej?
Niezależnie, jakie zmiany chcesz wprowadzić w swoim wyglądzie, skorzystanie z zabiegu chirurgii plastycznej powinno być przede wszystkim Twoją, a nie innych decyzją. Nie podejmuj jej zbyt pochopnie i dobrze przemyśl, dlaczego i po co chcesz korygować wygląd wybranych części ciała. Nie spiesz się i nie działaj pod wpływem chwilowych emocji. Poczekaj, aż sytuacja, która je wywoła, uspokoi się i zmienią się okoliczności jej towarzyszące.
Dobrze wykorzystaj też spotkanie z chirurgiem plastycznym. To czas, kiedy możesz rozwiać swoje wątpliwości, upewnić się w podjętej decyzji i skonfrontować swoje oczekiwania z tym, czego rzeczywiście możesz się spodziewać po operacji. Dopiero gdy uzyskasz pewność i dobrze poczujesz się z podjętą decyzją, skorzystaj z zabiegu, który nie tylko pozytywnie wpłynie na twój wygląd, ale też na samopoczucie i postrzeganie siebie.