Rak piersi to nie wyrok. To zdanie warte jest zapamiętania przez każdą kobietę, niezależnie od wieku. Zmienia ono bowiem sposób postrzegania tej choroby, która większości osób kojarzy się ze śmiercią. Na szczęście w przypadku wybranych nowotworów stwierdzenie to jest jak najbardziej prawdziwe. Również, gdy chodzi o raka piersi. Wiele jednak zależy od kobiet, które mogą w znacznym stopniu przyczynić się do skutecznej terapii i tym samym cieszyć się długim życiem.
Jak możesz zwiększyć szanse na wyleczenie raka piersi, gdyby został on u ciebie zdiagnozowany?
Rak piersi — jak bardzo jest groźny
O tym, jak groźny w skutkach może być rak piersi, świadczy fakt, iż jest jedną z głównych przyczyn zgonów u kobiet na całym świecie. Dla około 1/3 z tych, u których zdiagnozowano nowotwór piersi, kończy się on śmiercią. Z drugiej strony oznacza to, że pozostała część wciąż pozostaje przy życiu, z czego kolejna grupa cieszy się wolnością od nawrotów przez wiele lat.
Na szczęście zarówno w całej Europie, jak i w Polsce wciąż rośnie odsetek kobiet, którym udało się przeżyć, pomimo zdiagnozowania u nich raka piersi.
Na świecie na raka piersi każdego roku zapada ok. 1,7 mln kobiet. Nie jest to mała liczba, co oznacza, że zagrożenie wciąż jest bardzo duże. Skuteczność leczenia w dużej mierze zależy od podtypu biologicznego, którego określenie jest bardzo istotne dla całej terapii. Niemniej jednak wciąż choroba ta może doprowadzić do śmierci, jeśli nie zostanie w porę zdiagnozowana. W tym zaś kluczowe znaczenie mają regularne badania profilaktyczne, z których niestety, ale wciąż wiele kobiet nie korzysta.
Od czego zależy skuteczność leczenia raka piersi?
Pomimo dużej zapadalności i wciąż niemałej śmiertelności, nadzieją napawa fakt, iż rak piersi to choroba w coraz większej ilości przypadków wyleczalna. Już samo uświadamianie kobietom tego faktu i regularne nagłaśnianie akcji mających na celu skłonienie ich do regularnych badań profilaktycznych, może poprawić te wyniki.
Od czego dokładnie zależy skuteczność leczenia raka piersi?
Podtyp biologiczny raka piersi
Wybór formy leczenia i jego skuteczność zależy od jak najszybszego zebrania wszystkich niezbędnych informacji na temat rodzaju nowotworu. Chodzi o określenie podtypu biologicznego raka, który został zdiagnozowany. Dopiero wtedy lekarz może zastosować tak zwane leczenie systemowe. Obejmuje ono między innymi chemioterapię, optymalne leczenie operacyjne oraz w wybranych przypadkach radioterapię. Celem tego jest zniszczenie mikro przerzutów, zmniejszenie ryzyka nawrotu i ostatecznie uratowanie życia.
Wczesna diagnoza
Rak piersi wykryty w bardzo wczesnym stadium ma dużo większe szanse na wyleczenie niż ten, który wszedł już w fazę zaawansowaną. Jeśli zgłosisz się na leczenie od razu po wykryciu raka w trakcie badania profilaktycznego, lekarz ma do dyspozycji dużo więcej form terapii. Mniejsze jest też prawdopodobieństwo mikro przerzutów, których na tym etapie choroby nie można jeszcze zdiagnozować.
Przeczytaj także: Zbadaj swoje piersi w starym roku
Nowoczesne formy leczenia, dostępne od niedawna również w Polsce, znacząco zwiększają szansę na wyleczenie raka piersi we wczesnym stadium. I choć wydaje się, że jest to argument, który powinien przekonać kobiety do regularnych badań mammograficznych, to w rzeczywistości wciąż ich odsetek jest niewystarczający.
Działania profilaktyczne
Profilaktyka raka piersi to nie tylko okresowe badania mammograficzne kobiet w wieku 50-69 lat. To również samobadanie piersi i zwracanie uwagi na niepokojące zmiany. Mowa tu między innymi o:
- zmianie:
- kształtu i symetrii piersi,
- koloru i napięcia skóry piersi,
- struktury skóry piersi, która przypomina skórkę pomarańczową,
- w wyglądzie brodawki piersi,
- wyczuwalnych pod pachą i w piersi zgrubieniach oraz guzkach,
- powiększeniu węzłów chłonnych w dole pachowym.
Samobadanie daje duże szanse, że wcześnie wykryte zmiany nie będą większe niż 2 cm, co radykalnie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Warto też wiedzieć, że nie każda zmiana to nowotwór. Większość z nich to torbiele, zraziki tłuszczowe, czy też gruczolakowłókniaki, które nie zagrażają ani twojemu zdrowiu, a tym bardziej życiu. Ważne jednak, byś w przypadku wykrycia niepokojących zmian, niezwłocznie zgłosiła się do lekarza.
Dieta i aktywność fizyczna
Okazuje się, że również nadwaga i otyłość ma związek z rakiem piersi. Nie tylko skutecznie ogranicza ona codzienne funkcjonowanie i nierzadko uniemożliwia uprawianie wybranych dyscyplin sportowych, ale też zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i jego skuteczne leczenie.
Odpowiedzialna jest za to tkanka tłuszczowa, w której szczególnie u kobiet po menopauzie zachodzi proces produkcji wolnych estrogenów. Te zaś nie tylko sprzyjają tworzeniu się komórek rakowych, ale też produkcji nowych naczyń krwionośnych. Tym samym dochodzi do odżywiania tych pierwszych i blokowanie ich śmierci. Nie bez znaczenia jest też przewlekły proces zapalny, które ma miejsce w ciele osób otyłych.
Poza tym, przy otyłości dużo trudniej jest wykryć guzki w piersi z powodu dużej ilości tkanki tłuszczowej. Problem stanowi też właściwa ocena stanu pachowych węzłów chłonnych i dostrzeżenie niepokojących zmian w tej okolicy.
Rak piersi to nie wyrok. Teraz już wiesz, dlaczego stwierdzenie to okazuje się prawdziwe w przypadku wielu kobiet, u których zdiagnozowano ten nowotwór. Dzięki rozwojowi medycyny szanse na wyleczenie będą rosły, a to znaczy, że tym bardziej warto zrobić wszystko, by raka wykryć w jak najwcześniejszym stadium.
Jeśli więc chcesz skutecznie zadbać o swoje zdrowie, zacznij korzystać z badań profilaktycznych, stosuj samobadanie piersi i dbaj o prawidłową wagę swojego ciała. Choć nie daje ci to 100% gwarancji, że nie zachorujesz na raka piesi, to znacząco zwiększy twoje szanse w przypadku otrzymanie takiej diagnozy.