Picie wody codziennie i to w odpowiednich ilościach jest ważne z wielu powodów. Im większa będzie twoja wiedza na ten temat, tym mniejsze ryzyko odwodnienia, do którego mogłoby dojść. I choć już w szkole dowiedziałeś się, że organizm ludzki w dużej mierze składa się z wody, nie oznacza to, że dziś dbasz o odpowiednie nawodnienie. Wciąż możesz pić tylko wtedy, gdy czujesz pragnienie, a to zbyt późno, bo oznacza, że tej wody zaczyna w ciele po prostu brakować.
Jeśli nie tylko nie chcesz dopuścić do odwodnienia swojego organizmu, ale też pragniesz odpowiednio zadbać o jego prawidłowe funkcjonowanie, sprawdź, dlaczego picie wody codziennie jest takie ważne. Policz również, ile powinieneś jej wypijać każdego dnia, by na bieżąco zaspokajać potrzeby wszystkich organów i komórek w swoim ciele.
Woda w organizmie — jaką pełni rolę
Już sam fakt, że woda zajmuje w organizmie dorosłego człowieka aż 55 – 70% świadczy o tym, jak bardzo jest ważna. Jej ilość zmniejsza się wraz z wiekiem. Małe dzieci mają jej niecałe 80%, dorośli około 65% a osoby starsze w granicach 45%. Poza wiekiem jej ilość zależy też od płci i masy ciała.
Procentowy udział wody w poszczególnych organach
O tym, jak duży wpływ ma picie wody codziennie na pracę poszczególnych organów w ciele świadczy to, jak dużą ich część stanowi. Oto jak przestawia się jej procentowy udział:
- wątroba — 86%
- stawy — 83%
- krew — 83%
- limfa — 83%
- nerki — 83%
- płuca — 80%
- serce — 79%
- mózg — 75%
- mięśnie — 75%
- skóra — 64%
- kości — 22%
Jeśli dojdzie do odwodnienia, praca tych organów zostanie poważnie zaburzona, co objawi się na wiele różnych sposobów.
Jaką funkcję pełni woda w organizmie?
Tym, co jeszcze może sprawić, że picie wody codziennie stanie się twoim nowym nawykiem, jest wiedza na temat najważniejszych funkcji, jakie pełni ona w różnych procesach zachodzących w twoim ciele.
Do najważniejszych należą:
- bierze udział w procesach przemiany materii,
- jest środkiem transportu dla tlenu i składników odżywczych,
- pełni rolę rozpuszczalnika dla wielu substancji chemicznych,
- reguluje temperaturę ciała zarówno w upalne, jak i zimne dni,
- wpływa na stan twojej skóry, nawadniając ją od środka, co jest jeszcze ważniejsze, niż stosowanie najlepszej marki kremów nawilżających,
- oczyszcza organizm z toksyn i produktów przemiany materii,
- pełni ważną funkcję w pracy układu krążenia,
- pomaga utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi,
- jest istotną częścią gospodarki wodno-elektrolitowej,
- wpływa na prawidłową pracę stawów i mięśni.
Choć lista ta nie jest kompletna, to i tak wyraźnie pokazuje, ja ważną rolę odgrywa woda w twoim organizmie.
Picie wody codziennie — jak obliczyć jej ilość
Być może niejeden raz słyszałeś, że powinno się pić 2 litry wody dziennie, by w pełni zaspokoić zapotrzebowanie swoje organizmu na ten ważny składnik. Nie jest to jednak zbyt precyzyjna ilość, dlatego warto samemu ją obliczyć i dostosować do swojego ciała.
W tym celu podziel wagę swojego ciała w kilogramach przez 30. Jako wynik otrzymasz ilość wody w litrach, którą powinieneś wypijać każdego dnia. Pamiętaj jednak, że w okresie letnim, szczególnie w upalnie dni, powinieneś zwiększyć tę ilość o mniej więcej połowę dziennej normy.
Jeśli więc ważysz 75 kg, to codziennie powinieneś wypijać około 2,5 litra płynów. Latem zaś około 3,8 litra.
Jednym z cennych nawyków, które warto w sobie wyrobić, jest rozpoczynanie dnia od porcji ciepłej wody. Tu również możesz ją obliczyć, dzieląc wynik z poprzedniego dzielenia, ponownie przez trzy. W podanym przykładzie będzie to ok. 0,8 litra.
Jak zadbać o picie wody codziennie?
Zanim dana czynność stanie się nawykiem, potrzeba czasu i pomocy w postaci przypomnień oraz konkretnych działań.
Dlatego:
- rozpoczynaj dzień o wypicia ilości wody zgodnej ze wspomnianym wcześniej wyliczeniem,
- zabieraj ze sobą małą butelkę wody, gdy wychodzisz na spacer lub zakupy,
- zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i szklankę, gdy spędzasz długie godziny w pracy przy biurku,
- nie czekaj, aż poczujesz pragnienie, tylko ustaw w telefonie, zegarku lub aplikacji komputerowej cykliczne przypomnienia o napicie się wody,
- zamień większe ilości kawy na soki ze świeżo wyciśniętych owoców,
- pij wodę w mniejszych ilościach, ale częściej,
- spożywaj warzywa i owoce bogate w wodę,
- nawadniaj się dodatkowo, gdy uprawiasz sport lub pracujesz fizycznie, szczególnie w gorące dni,
- poza wodą, przyjmuj dzienną porcję elektrolitów, by zadbać o gospodarkę wodno-elektrolitową.
A co, jeśli nie lubisz pić wody?
Wbrew pozorom, nie jest to sytuacja, która zdarza się tak rzadko. Sporo jest osób, które nie przepadają za smakiem czystej wody. Opór ten możesz pokonać za pomocą owocowych lub warzywnych dodatków do wody. To może być kawałek soczystego owocu, liść mięty lub rozpuszczalna w wodzie tabletka z elektrolitami. W tym ostatnim przypadku możesz ją podzielić na 4 części, dzięki czemu bez problemu wypijesz około 1 litra wody. Znajdź też ulubione smaki herbat ziołowych i owocowych.
Dużym problemem jest regularne picie wody codziennie przez osoby starszy. Wraz z upływem lat słabnie naturalnie odczuwane pragnienie, co sprawia, że seniorzy po prostu zapominają o uzupełnieniu płynów. Co więcej, uznają, że skoro nie chce im się pić, to ich organizm tego nie potrzebuje. Prawda jest jednak inna, ponieważ praca narządów w ich ciele wciąż bazuje na wodzie, bez której może dojść do problemów zdrowotnych. Już samo zasłabnięcie z powodu lekkiego odwodnienia może się skończyć groźnym w skutkach upadkiem.
Jak w takiej sytuacji nakłonić starszą osobę do wypicia odpowiedniej ilości płynów?
Możesz:
- przypominać jej w ciągu dnia piciu,
- podawać wodę do popijania leków,
- proponować soki owocowe i warzywne w zamian za napoje gazowane, kawę i mocną herbatę,
- dodawać do wody elektrolity dla seniorów i kawałki owoców, by poprawić jej smak,
- zachęcać do picia wody w domu, jeśli starsza osoba cierpi na nietrzymanie moczu i boi się, że do niezręcznej sytuacji dojdzie w trakcie spaceru lub zakupów,
- latem zaproponuj pozostanie w domu lub przebywanie w miejscach zacienionych, by nie dochodziło do zbyt dużej utraty wody spowodowanej upałami.
Picie wody codziennie to nawyk, który warto w sobie wyrobić. Na efekty nie będziesz musiał długo czekać. Pojawią się w postaci większej ilości energii, lepszego samopoczucia, czy też zdrowiej wyglądającej skóry.