Zabiegi łączone w chirurgii plastycznej wydają się dobrym rozwiązaniem i korzystnym zarówno dla pacjentki, jak i dla samego lekarza. Oszczędzają czas, ograniczają rekonwalescencję do jednego okresu i wymagają tylko jednorazowego znieczulenia ogólnego. W wybranych przypadkach niosą jednak ze sobą pewne ryzyko, o czym warto wiedzieć, zanim postanowisz skorzystać z tego typu możliwości.
Kiedy dokładnie można łączyć zabiegi chirurgii plastycznej i od czego zależy ostateczna decyzja lekarza, który je wykonuje?
Zabiegi łączone w chirurgii plastycznej
Zabiegi chirurgii plastycznej wciąż cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Szczególnie od czasu, gdy stały się bardziej dostępne nie tylko dla celebrytów i gwiazd. Tym samym liczba zainteresowanych udoskonalaniem swojego ciała nieustannie rośnie. Dla jednych jest to sposób na utrzymanie młodego i atrakcyjnego wyglądu. W przypadku innych zabiegi chirurgii plastycznej pomagają uwolnić się od różnego rodzaju niedoskonałości.
Jednym z najbardziej popularnych zabiegów jest zabieg powiększania piersi. Dzięki rozwojowi medycyny estetycznej lekarze plastyczni mogą dostosować zarówno technikę, jak i rodzaj wypełnienia do indywidualnych potrzeb pacjentki. To zaś znacząco wpłynęło na uzyskiwany efekt i zadowolenie kobiet, które na zabieg się zdecydowały.
Wśród osób zainteresowanych tego typu zmianami w swoim wyglądzie, są pacjentki, które zastanawiają się, czy możliwe są zabiegi łączone. W praktyce oznaczałoby to, że na przykład nie musiałyby się umawiać osobno na zabieg powiększania piersi i oddzielnie na plastykę brzucha. Dzięki temu oszczędziłyby sobie czasu, stresu i skróciły okres rekonwalescencji, który jest niezbędny po tego typu zabiegach.
I choć tego typu praktyki są stosowane, to nie w każdym przypadku i nie u każdej pacjentki są wskazane.
Zabiegi łączone — dlaczego nie zawsze są możliwe i wskazane
Każdy zabieg chirurgiczny jest pewnego rodzaju obciążeniem dla pacjenta i niesie ze sobą ryzyko komplikacji. Im zabieg jest poważniejszy, tym to ryzyko jest większe. Wiele też zależy od kondycji zdrowotnej i psychicznej osoby, która się mu poddaje. Pomimo, że w teorii zabiegi łączone w chirurgii plastycznej wydają się czymś naprawdę dobrym i praktycznym, to nie zawsze jest tak w rzeczywistości.
Jeśli więc zapytasz swojego chirurga plastycznego, czy mógłby za jednym razem powiększyć twoje piersi i usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej z brzucha, możesz usłyszeć odpowiedź odmowną. Nie dlatego, że to dla niego zbyt trudne. Lekarz kieruje się przede wszystkim twoim dobrem i bezpieczeństwem. W innym przypadku logicznym wydawałoby się częste wykonywanie takich zabiegów, co pozwoliłoby mu na zwiększenie ich liczby w ciągu dnia. Nie tak to jednak działa i nie możesz tego wymagać od lekarza.
Poza tym decyzję o tym, czy dane zabiegi chirurgii plastycznej można połączyć, czy też nie, podejmuje właśnie lekarz w porozumieniu z tobą. Nie zgodzi się jednak na to, jeśli uzna, że może to zagrażać twojemu zdrowiu.
Dwa powody odmowy wykonania zabiegu łączonego
Z odmową możesz się spotkać przede wszystkim w przypadku rozległych i skomplikowanych zabiegów. Należy do nich wspomniane wcześniej powiększanie piersi i plastyka brzucha. Podobnie jest, gdy chodzi o łączenie liftingu twarzy z powiększaniem piersi lub plastyką brzucha. Powody są co najmniej dwa:
Możliwe komplikacje
Po pierwsze w każdym z tych zabiegów może dojść do komplikacji. I to nie tyle w trakcie jego wykonywania, ile po zakończeniu, gdy ciało będzie się regenerować i wracać do równowagi. Gdy jednak będzie zbytnio obciążone, może sobie z tym nie poradzić i tym samym nie będziesz się mogła cieszyć takim efektem, na jaki liczyłaś.
Przeczytaj także: Korekcja uszu — czy i dlaczego warto z niej skorzystać
Okres rekonwalescencji
Po drugie, rekonwalescencja po jednym zabiegu jest trudna, a co dopiero po naruszeniu ciągłości tkanki w kilku różnych miejscach. Ty możesz jeszcze tego nie wiedzieć, ale lekarze ze swojej codziennej praktyki wiedzą, jak niekomfortowy jest to czas dla niektórych pacjentek. Ciało w operowanym miejscu jest obolałe, co jest całkiem naturalną reakcją i wymaga sporo cierpliwości. Dyskomfort będzie jednak dużo większy, gdy będzie on dotyczył nie tylko twoich piersi, ale też brzucha.
To tylko wybrane powody, dla których nie zawsze zabiegi łączone, to dobry pomysł. Dlatego warto dobrze przemyśleć swoją decyzję i uważnie wysłuchać opinii lekarza. On najlepiej wiec, co w twoim przypadku będzie najlepsze i przyniesie spodziewane korzyści w postaci efektu, z którego będziesz naprawdę zadowolona.
Które zabiegi chirurgii plastycznej można połączyć?
To, że zabiegi łączone niosą ze sobą większe ryzyko komplikacji i zwiększają dyskomfort w okresie rekonwalescencji, nie oznacza, że w żadnych przypadku nie można ich wykonywać.
W kwalifikacji do zabiegu i decyzji o tym, czy można połączyć dwa lub trzy z nich w trakcie jednej operacji, chodzi przede wszystkim o rozległość każdego z nich.
Połączenie dwóch dużych zabiegów wiąże się zarówno z dużym obciążeniem dla organizmu, jak i wydłużeniem czasu samej operacji. Z drugiej strony lekarz stosuje wtedy tylko jednorazowe znieczulenie ogólne, co w przypadku niektórych pacjentek może zadziałać na ich korzyść.
Jeśli więc chcesz skorzystać z zabiegów, które nie są tak bardzo inwazyjne i rozległe, jak najbardziej lekarz może przychylić się do twojej prośby.
Do zabiegów, które w wybranych przypadkach chirurdzy plastyczni łączą, należą między innymi korekty w obrębie głowy. Jeśli więc chcesz skorygować wygląd swoich uszu, nosa i powiek, chirurg może to wykonać w ramach jednego zabiegu. Również powiększenie piersi, które należy do nieco poważniejszego zabiegu, można połączyć z korektą nosa, uszu, czy powiek.
Chirurdzy plastyczni łączą też zabiegi wykonywane na jednej części ciała. Chodzi o zabiegi łączone, w ramach których wykonują oni powiększenie i lifting piersi lub powiększenie i podniesienie opadających piersi. W ramach jednego zabiegu lekarz może też zmniejszyć kompleks brodawka-otoczka i podnieś go ku górze po powiększeniu i liftingu piersi.
Jak widzisz, zabiegi łączone mają swoje plusy i minusy. Nie są one obojętne zarówno dla twojego organizmu, jak i dla końcowego efektu, na jakim ci zależy. Dlatego warto zdać się przede wszystkim na opinię chirurga plastycznego i jego wiedzę oraz dotychczasowe doświadczenie. Jeśli tylko uzna on, że warto dokonać kilku korekt w trakcie jednej operacji, z pewnością cię o tym poinformuje.