Korekcja uszu to zabieg chirurgii plastycznej, z którego korzysta wiele osób. Wśród nich są ci, którzy decydują się na niego, ponieważ chcą udoskonalić swój wygląd. Są też tacy, którzy zmagają się brakiem akceptacji oraz krytycznymi spojrzeniami i żartami ze strony innych. Dla obu grup pacjentów gabinetów medycyny estetycznej osiągnięcie celów jest dziś w zasięgu ręki.
Jeśli zastanawiasz się, czy zabieg ten byłby pomocny również w twoim przypadku, możesz skorzystać ze wstępnej konsultacji. Dowiesz się, czy kwalifikujesz się do zabiegu i jakiego efektu możesz się spodziewać po jego przeprowadzeniu.
Zanim to zrobisz, sprawdź, jakie są wskazania oraz korzyści, które już wkrótce mogą stać się twoim udziałem.
Korekcja uszu — na czym polega zabieg
W całym procesie korekcji uszu bardzo ważna jest wstępna konsultacja. To właśnie w jej trakcie możesz skonfrontować swoje oczekiwania z efektami, które pozwala dziś osiągnąć chirurgia plastyczna. Jeśli twoja wizja zgodna będzie z nowym wyglądem uszu i nie pojawią się żadne przeciwwskazania, będziesz o krok od jej urzeczywistnienia.
Zabieg korekcji uszu wykonywany jest zwykle w znieczuleniu miejscowym, choć nie jest wykluczone, że lekarz zastosuje znieczulenie ogólne, w zależności od konieczności i twoich indywidualnych preferencji.
Dalsza procedura zabiegowa zależy od problemu, z jakim zgłosiłeś się do lekarza i od rodzaju korekty, jaką ma on do wykonania. O szczegółach dowiesz się w trakcie konsultacji. Wtedy też możesz zapytać o to, co związane jest z samym zabiegiem, a co rozwieje twoje obawy i pomoże ci z większym spokojem podejść do zmiany wyglądu twoich uszu.
Różne też mogą być zalecenia dotyczące postępowania pozabiegowego. Na przykład w przypadku korekcji odstających uszu, w okresie 4 tygodni od momentu zdjęcia szwów, przez 24 h/dobę będziesz musiał nosić opaskę na uszy.
U kogo i kiedy wskazana jest korekcja uszu?
Korekcja uszu najczęściej wykonywana jest u osób, u których małżowiny uszne mocno odstają od głowy. Nie zawsze też ich kształt odpowiada właścicielom i jest powodem kompleksów oraz niskiego poczucia własnej wartości. Problem ten jest szczególnie dotkliwy w okresie dziecięcym i dorastania.
Każdy dorosły wie, jak okrutnie szczerzy i jednocześnie złośliwi potrafią być rówieśnicy w tym wieku. Dlatego będąc rodzicem dziecka, które cierpi psychicznie i emocjonalnie z powodu odstających uszu, warto rozważyć skorzystanie z zabiegu korekcji uszu już w tym czasie.
Tym bardziej że sam zabieg jest bezpieczny i może być wykonany u pacjentów między 7. a 14 rokiem życia. To wtedy właśnie jest ku temu najlepszy czas, ponieważ uszy są w okresie kształtowania się. Oczywiście ostateczną decyzję podejmują rodzice po konsultacji z lekarzem i wyrażeniu zgody oraz chęci przez samo dziecko.
Nie warto jednak odwlekać tej decyzji, aby nie doprowadzić do pogłębienia się emocjonalnych i psychicznych problemów dziecka. Im wcześniej uwolni się ono od przyczyny swoich kompleksów, tym szybciej odzyska utraconą pewność siebie.
Z korekcji uszu skorzystać też mogą dorośli, którzy zmęczeni już są żartami znajomych i wymownymi spojrzeniami postronnych osób. Innym powodem skorzystania z zabiegu może być chęć zwiększenia swojej atrakcyjności w oczach potencjalnych i obecnych partnerów.
Do pozostałych wskazań, które mogą skłonić cię do wizyty w gabinecie chirurga plastycznego, należą:
- wady wrodzone płatka uszu,
- całkowity lub częściowy niedorozwój małżowiny usznej,
- zwinięcie małżowiny usznej,
- zerwanie płatka ucha,
- ucho kalafiorowate i ucho satyra,
- zniekształcenie małżowiny usznej, będące skutkiem choroby nowotworowej,
- fizyczne urazy ucha,
- guzek Darwina.
Dlaczego nie warto czekać z zabiegiem — korzyści płynące z korekcji uszu
Korzyści w dużej mierze wynikają z rodzaju problemu związanego z wyglądem uszu i każdy może odnieść inne po przeprowadzonym zabiegu.
Do najczęstszych należą:
Poprawa wyglądu
Podobnie jak oczy, usta i nos, tak też uszy wpływają na wygląd. Jego poprawa i związana z tym zmiana postrzegania przez siebie i innych to jedna z ważniejszych korzyści, których możesz się spodziewać po skorzystaniu z zabiegu korekcji uszu. Odpowiednio dostosowane i ukształtowane uszy mogą bowiem wpłynąć na wygląd twarzy i nadać jej bardziej proporcjonalny wygląd.
Wzrost pewności siebie
Wygląd uszu podobnie jak nosa może mieć negatywny wpływ na pewność siebie. Dla dzieci, które często są podatne na drwinę ze strony rówieśników, korekcja uszu może być przełomem, który pozwoli im na akceptację siebie i uniknięcie traumatycznych doświadczeń. Dorośli zaś odetchną z ulgą, gdy ucichną komentarze i przestaną oni być obiektem krytycznych spojrzeń ze strony innych.
Otwarcie na relacje partnerskie
Kompleksy, a wraz z nimi nieśmiałość, to jedne z najczęstszych przyczyn samotności i problemów w relacjach z innymi. Szczególnie utrudnia to nawiązywanie nowych znajomości, w tym znalezienie życiowego partnera. Odstające czy o nietypowym kształcie uszy, niezależnie czy są jedynym, czy też jednym z wielu źródeł poczucia niskiej wartości, mogą stanowić dużą przeszkodę w otwarciu się na relacje partnerskie. I choć nie ma gwarancji, że zmieni się to diametralnie od razu po zabiegu korekcji uszu, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że z czasem tak właśnie się stanie. Może też się okazać ważnym pierwszym krokiem do przepracowania i uwolnienia się od innych kompleksów.
O czym warto pamiętać przed skorzystaniem z zabiegu korekcji uszu?
Korekcja uszu to ważna decyzja, którą powinieneś podjąć dopiero po dokładnym zastanowieniu się i konsultacji z doświadczonym specjalistą. Warto też dowiedzieć się więcej na temat samego zabiegu, procesu rekonwalescencji oraz ewentualnego ryzyka. To wszystko sprawi, że odniesiesz z niego jeszcze większe korzyści. Dzięki komputerowym programom, z których korzysta chirurg plastyczny, będziesz mógł obejrzeć przewidywany efekt zabiegu. To dobry czas, by szczerze wyrazić swoje zdanie i w razie potrzeby zapytać o możliwość wprowadzenia dodatkowych zmian.
Ważna jest też sama osoba chirurga plastycznego. Znajdź takiego, który zrozumie twoje potrzeby i cele związane z wyglądem. Nie oznacza to, że spełni on każde twoje pragnienie, bez kierowania się twoim dobrem. Weźmie pod uwagę twoje oczekiwania i skonfrontuje je zarówno z możliwościami, które wynikają z naturalnej anatomii twoich uszu, jak i twojego ogólnego stanu zdrowia. Możesz być jednak pewien, że jest on świadom, jak ważny jest to zabieg dla ciebie i jak może on wpłynąć na twoje dalsze życie, w tym pewność siebie i komfort w relacjach z innymi.
Jeśli więc czujesz, że zabieg ten może poprawić twoje samopoczucie i jakość życia, to warto bliżej się z nim zapoznać i skonsultować ze specjalistą.