Co to jest dysuria i jak się objawia?

Oddawanie moczu to naturalna czynność fizjologiczna, którą wykonujesz co najmniej kilka razy dziennie, a czasem też w nocy. Zdarza się jednak, że w jej trakcie mogą pojawić się nieprzyjemne, powodujące dyskomfort objawy, określane mianem dysurii. Jej przyczyny mogą być bardzo różne, w tym stany zapalne i zmiany patologiczne.
Czym dokładnie jest dysuria, jak się objawia i w jaki sposób można ją leczyć?

Kobieta w ubikacji trzyma dłonie na kroczu. Co to jest dysuria i jak się objawia

Objawy dysurii

Dysuria objawia się na kilka sposobów i każdy może ją odczuwać nieco inaczej. Trudno nie zauważyć zmiany, jaka zachodzi w trakcie oddawania moczu, ponieważ dyskomfort jest dość wyraźny. To może być kłucie, szczypanie, pieczenie, czy też świąd w trakcie sikania. Dolegliwości te mogą być tak silne, że niekiedy odruchowo będziesz przerywał oddawanie moczu.

Poza tym przy dysurii zwiększa się ilość wizyt w toalecie, co spowodowane jest między innym tym, że mocz oddajesz kroplami, albo przerywanym, czy też słabym strumieniem, w niewielkich ilościach. Nawet jeśli nie zmieniła się ilość przyjmowanych płynów, dużo częściej czujesz potrzebę udania się do toalety. Nierzadko towarzyszy temu bolesne i naglące parcie na pęcherz oraz trudności w utrzymaniu moczu.

Dysuria — jakie mogą być jej przyczyny

Przyczyn dysurii może być co najmniej kilka. Jedną z nich jest zapalenie cewki moczowej, wywoływane zwykle chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zdarza się też, że źródłem dolegliwości jest zakażenie grzybicze.
Długo utrzymujące się objawy mogą mieć swoją przyczynę w urazie cewki moczowej. Zwykle ma to miejsce w trakcie porodu lub po infekcji. W takich sytuacjach dochodzi do zwężenia cewki i tym samym utrudnień w oddawaniu moczu.
Wady wrodzone to kolejna możliwa przyczyna dysurii, co w przypadku chłopców może przybrać postać nadmiernego przerośnięcia fałdów błony śluzowej cewki moczowej.

Dyskomfort w trakcie oddawania moczu może być spowodowany chorobami pęcherza moczowego, głównie jego stanu zapalnego o charakterze bakteryjnym. Z kolei ból w trakcie oddawania moczu może być objawem kamicy nerkowej lub ostrego i przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Dysuria może też towarzyszyć innym chorobom, a dokładnie:

  • nowotworowi pęcherza moczowego,
  • uchyłkom pęcherza moczowego i jelit,
  • stanom zapalnym w obrębie miednicy mniejszej,
  • zapaleniu wyrostka robaczkowego,
  • u kobiet:
    • infekcji pochwy,
    • stanom zapalnym sromu,
    • obniżenia miednicy,
  • u mężczyzn:
    • łagodnemu przerostowi prostaty,
    • zapaleniu jądra i najądrza.

Jak można leczyć dysurię?

Dysuria to dolegliwości, których leczenie uzależnione jest w głównej mierze od przyczyny. Dlatego bardzo ważne jest, abyś nie lekceważył objawów i zgłosił się do lekarza. Po zebraniu informacji w trakcie wywiadu medycznego oraz obejrzeniu cewki moczowej wraz z narządami płciowymi będzie on mógł stwierdzić, z czego wynikają twoje problemy podczas oddawania moczu. Może się też okazać, że skieruje cię na ogólne badanie moczu lub posiew moczu, USG układu moczowego, badanie krwi lub wymaz z cewki moczowej.

Choć w większości przypadków powinny wystarczyć leki rozkurczowe, które działają na mięśniówkę układu moczowego, to konieczna może się okazać też terapia antybiotykowa. O tym drugim sposobie leczenia lekarz może zdecydować między innymi w sytuacji, gdy doszło u ciebie do zakażenia układu moczowego lub choroby przenoszonej drogą płciową.
Z kolei zabiegowe leczenie przeprowadzane jest przy kamicy oraz zwężeniu cewki moczowej.