Kolor moczu — kiedy powinien skłonić cię do wizyty u urologa

Kolor moczu często związany jest z twoją dietą. Szczególnie gdy obfituje ona w produkty, które mają mocne i wyraziste barwniki. To jednak nie jedyna przyczyna zmiany koloru tego płynu, który wydalasz ze swojego organizmu kilka razy w ciągu każdego dnia. Na jego podstawie lekarz może zdobyć ważne informacje na temat stanu zdrowia twojego organizmu.
Jaką barwę może przybrać twój mocz i na co może wskazywać każda z nich?

Mocz w trakcie badania. Kolor moczu — kiedy powinien skłonić cię do wizyty u urologa

Jak powstaje mocz i z czego się składa?

O tym, jak wydalany jest mocz, każdy z nas wie z własnego doświadczenia od najmłodszych lat swojego życia. Mało kto, prócz lekarza wie jednak, jak dochodzi do jego powstania.
Powstanie moczu złożone jest z dwóch etapów:
• najpierw w wyniku przesączania kłębuszkowego, czyli filtracji z krwi do jamy ciałka nerkowego, powstaje tak zwany mocz pierwotny, który zawiera prawie wszystkie składniki osocza; w ciągu doby przez twoje nerki przepływa go od 150 do 180 litrów,
• w drugim etapie dochodzi do wchłaniania zwrotnego w kanalikach nerkowych wody, aminokwasów, glukozy, jonów sodu i potasu, części kwasu moczowego, a wszystko to odbywa się pod kontrolą wazopresyny wydzielanej przez tylny płat przysadki.

Mocz składa się z wody, mocznika, soli mineralnych i szkodliwych oraz bezużytecznych produktów przemiany materii, które organizm w formie płynnej wydala z organizmu za pomocą cewki moczowej.

Kolor moczu — na co może wskazywać każdy z nich

Mocz to jeden ze sposobów, w jaki twój organizm nie tylko oczyszcza się z niepotrzebnych już produktów przemiany materii, ale też komunikuje się z tobą. Niestety, mało kto przed spuszczeniem wody w sedesie przygląda się swojemu moczowi, a co dopiero regularnie oddaje go do analizy.
Być może zaczniesz to robić, gdy dowiesz się, jak ważne informacje na temat stanu twojego zdrowia zawarte są w moczu.

Zanim choroba czy zakażenie da o sobie znać w bardziej wyraźny sposób, informacje o tym już obecne są w moczu. Tym samym przeprowadzona w odpowiednim czasie analiza moczu może pomóc w wykryciu poważnych chorób, w ich bardzo początkowym stadium rozwoju. To zaś zwiększa szanse na skuteczne wyleczenie.

Twój mocz może przybierać kilka barw i każda z nich wskazuje na inne, nie zawsze oczywiste przyczyny. Jeśli wstępnie wykluczysz te oczywiste w postaci pokarmu lub przyjmowanych leków, powinieneś skonsultować się z urologiem.

Czerwony kolor moczu

To chyba najczęściej spotykana anomalia, gdy chodzi o barwę twojego moczu. Bardzo możliwe, że nieraz już zauważyłeś, że twój mocz jest czerwony i odruchowo zastanawiałeś się, co takiego ostatnio zjadłeś. Zwykle ten kolor pojawia się w wyniku zjedzenia botwinki, buraka lub jeżyn, które to produkty zawierają barwniki o nazwie betacyjaniny. Warto wiedzieć, że barwa czerwona udzieli się też po wypiciu soku z buraka, bądź zjedzenia go w formie, która nie została poddana obróbce termicznej, kiedy to barwnik ulega rozkładowi.

Gdyby jednak okazało się, że nic takiego nie jadłeś, ani też nie przyjmowałeś leków przeciwbólowych i hormonów płciowych, a twój mocz jest czerwony, i do tego zauważyłeś w nim fragmenty tkanek, czy skrzepy krwi, zgłoś się do lekarza.

Mocz brązowy

W tym przypadku za kolorem również może stać składnik diety, a dokładnie rabarbar. Jeśli zjadłeś go dużo, może uwidocznić się to w postaci brązowej barwy moczu. Brązowy mocz może też wskazywać na odwodnienie, co powinno cię skłonić do zadbania o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia.
Niestety, przyczyny mogą być też bardziej poważne. Gdy zauważysz, że twój mocz jest brązowy, a do tego nieustannie boli cię brzuch, niezwłocznie udaj się do lekarza i poddaj mocz analizie.

Pomarańczowy kolor moczu

Jeśli regularnie pijesz sok z marchwi lub jesz ją w dużych ilościach, dostarczasz swojemu organizmowi większe niż normalnie dawki beta-karotenu. To on odpowiada za pomarańczowe zabarwienie twojego moczu.
Innym powodem mogą być środki przeczyszczające lub wydzielanie odpowiedzialnej za drogi żółciowe bilirubiny.
Z kolei mocz mocno żółty może wskazywać na problemy z wątrobą, o czym z pewnością powinieneś poinformować lekarza. Zwłaszcza gdy barwa żółta pojawiła się też w twoich oczach.

Mocz jaskrawo żółty

To normalna reakcja twojego organizmu, gdy przyjmujesz witaminy z grupy B, a zwłaszcza witaminę B12, co nie powinno cię niepokoić.

Fiolki z moczem do badania

Mocz o kolorze niebieskim

To dość rzadkie zjawisko ze względu na przyczynę, a jest nią hiperkalcemia, czyli choroba genetyczna. Jej cechą szczególna jest wysoki poziom wapnia we krwi.

Zielony mocz

Gdybyś zauważył, że twój mocz przybrał barwę zieloną i zjawisko to utrzymuje się przez kilka dni, nie lekceważ tego. Mowa o sytuacji, gdy wykluczyłeś z diety szparagi i szpinak, które również mogą być przyczyną zielonego koloru moczu. Zielona barwa może bowiem wskazywać między innymi na:

  • problemy z nerkami,
  • infekcję lub zapalenie dróg moczowych,
  • zapalenie gruczołu krokowego.

Dlatego niezwłocznie udaj się do lekarza, który dokładnie zbada przyczynę utrzymującego się zielonego zabarwienia twojego moczu.

Mocz bezbarwny

Taki również istnieje i ma swoją konkretną przyczynę, którą jest częstomocz. Ta nadmierna potrzeba oddawania moczu w małych ilościach, może wynikać między innymi z:

  • spożywania dużych ilości płynów w krótkich odstępach czasu,
  • utraty wody przez nerki,
  • zakażenia układu moczowego,
  • kamicy nerkowej,
  • zaburzeń funkcji pęcherza,
  • rozrostu prostaty,
  • ciąży,
  • choroby ginekologicznej.

To, że twój mocz zmienił kolor, niekoniecznie od razu musi oznaczać, że jesteś poważnie chory. Taką diagnozę może postawić tylko i wyłącznie lekarz po przeprowadzeniu dokładnego badania, w tym badania moczu.

Źródło:
www.higieniczny.pl