Epizody bezdechu to trwające minimum 10 sekund przerwy w oddychaniu, które są jednym z objawów bezdechu sennego. Do tego częstego zaburzenia snu dochodzi wówczas, gdy opada rozluźniona w trakcie snu tkanka mięśniowa gardła i zamyka przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Za każdym razem gdy tak się dzieje, wybudzasz się, co jest wynikiem walki twojego organizmu o dopływ tlenu do dróg oddechowych.
Leczenie bezdechu sennego konieczne jest w sytuacji, gdy epizody te występują często i regularnie.
Dlaczego tak ważne jest leczenie bezdechu sennego?
Wielokrotnie przerywany nocny sen nie pozwala na efektywny odpoczynek, a co za tym idzie, regenerację całego organizmu. Powoduje też zmniejszenie codziennego poziomu twojej energii oraz wpływa na ograniczenie sprawności umysłowej i obniżenie ogólnego stanu twojego zdrowia na przestrzeni wielu lat. Nawet, jeśli początkowo nie odczuwasz dużego zmęczenia, to rozłożone w czasie braki snu, dadzą o sobie znać z opóźnieniem. Poza tym, nie wszystkie skutki bezdechu możesz odczuć od razu. Wiele z nich da o sobie znać w postaci chorób, nawet po dłuższym okresie czasu. Aby tego uniknąć, powinieneś jak najwcześniej rozpocząć leczenie bezdechu sennego.
Bezdech senny – jak wygląda leczenie
W każdym przypadku ostateczną decyzję o formie leczenia bezdechu sennego podejmuje lekarz w porozumieniu z pacjentem. Może on zalecić połączenie różnego rodzaju działań, do których należą:
- rzucenie palenia,
- zmniejszenie nadmiaru masy ciała,
- wymuszenie pozycji bocznej w trakcie snu,
- operacyjne skorygowanie drożności górnych dróg oddechowych,
- podjęcie leczenia przewlekłego nieżytu błony śluzowej górnych dróg oddechowych,
- operacje bariatryczne.
Jedak najskuteczniejszą metodą, uważaną też za złoty środek, gdy chodzi o leczenie bezdechu sennego, jest terapia continuos positive airway pressure, w skrócie CPAP.
Terapia CPAP
Terapia za pomocą stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych przynosi korzyści już po kilku dniach od pierwszego zastosowania. To dobra wiadomość, ponieważ dzięki temu będziesz mógł odzyskać pełną sprawność intelektualną, zmniejszy się twoja senność w ciągu dnia, a co za tym idzie, odzyskasz energię do działania.
W trakcie terapii CPAP korzystać będziesz z zestawu złożonego z aparatu CPAP, przewodu oddechowego oraz maski wentylacyjnej. Z jego pomocą wprowadzać będziesz do swoich dróg oddechowych powietrze pod odpowiednim ciśnieniem. Tym samym zapobiegniesz zapadaniu się mięśni gardła, a co za tym idzie, kolejnym epizodom bezdechu sennego.
Zanim samodzielnie stosować będziesz terapię CPAP, musisz przejść przez procedurę miareczkowania. W jej trakcie lekarz przetestuje różne ciśnienia terapeutyczne, by w ten sposób uzyskać optymalne i dostosowane do potrzeb twojego organizmu rozwiązanie. W tym czasie korzystać będziesz z wypożyczonego aparatu CPAP, a całość odbywać się będzie pod nadzorem lekarza. Właściwą terapię rozpoczniesz po zakończeniu miareczkowania i wybraniu właściwych ciśnień. Do terapii domowej będziesz musiał zakupić własny zestaw, który na szczęście objęty jest częściowo refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jakie korzyści niesie ze sobą leczenie bezdechu sennego?
To, że w końcu się wyśpisz jest tylko jedną z wielu korzyści, jakie niesie ze sobą poddanie się leczeniu bezdechu sennego. Poza tym, terapia CPAP wykorzystywana w leczeniu bezdechu sennego:
- zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i przedwczesnej śmierci,
- przywraca drożność górnym drogom oddechowym,
- poprawia funkcję skurczową lewej komory serca,
- reguluje sen i poprawia jego jakość, co pozytywnie wpływa na twoją aktywność dzienną,
- wspomaga leczenie chorób współistniejących, jeśli takowe istnieją oraz zmniejsza ich objawy i ryzyko powikłań,
- pomaga zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na choroby związane z nieleczonym obturacyjnym bezdechem sennym,
- obniża nadciśnienie tętnicze,
- poprawia pamięć, koncentrację i funkcje poznawcze oraz obniża poziom napięcia psychicznego, lęku i depresji,
- usprawnia wentylację płuc.
Korzyści, jakie niesie ze sobą leczenie bezdechu sennego odczujesz zarówno ty, jak i twoi bliscy. Szczególnie wdzięczna ci będzie osoba, z którą śpisz, bowiem od tej pory ona również będziesz mogła spokojnie przesypiać każdą noc. Siadając za kierownicę, nie będziesz musiał obawiać się, że niespodziewanie zaśniesz i spowodujesz wypadek. Oczywiście pod warunkiem, że świadomie i uważnie prowadzić będziesz swój samochód.
Jeśli więc chrapiesz i podejrzewasz u siebie bezdech senny, zgłoś się do lekarza na konsultację. Nie zwlekaj, gdyż każda nieprzespana dobrze noc to strata w wielu innych obszarach twojego życia oraz poważne ryzyko utraty zdrowia.