Kurza ślepota to wada wzroku, która przejawia się ograniczonym widzeniem o zmierzchu lub też w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Nazwa nawiązuje do ptaków, w tym kur i biologii ich gałek ocznych, które nie są przystosowane do widzenia w ciemności.
Kurza ślepota – na czym dokładnie polega to schorzenie
Do ślepoty zmierzchowej lub nyktalopii, bo tak też określana jest kurza ślepota, dochodzi w wyniki upośledzenia działania pręcików, czyli światłoczułych receptorów, które znajdują się w siatkówce oka. Za widzenie o zmroku odpowiada czerwień wzrokowa, czyli rodopsyna obecna w pręcikach. Tym samym, gdy dochodzi do ich upośledzenia, pogarsza się też widzenie o zmierzchu i po wejściu do ciemniejszych pomieszczeń.
Jak się objawia kurza ślepota
Kurza ślepota nie pojawia się nagle, stąd trudno ją samemu rozpoznać. Dlatego warto umawiać się na regularne wizyty kontrolne do okulisty. W razie podejrzenia kurzej ślepoty, zbada on oko specjalnym wziernikiem okulistycznym. Może też wykonać badanie elektrofizjologiczne oraz perymetrię.
Jeśli jednak tego nie robisz, objawy choroby możesz zauważyć, gdy będzie ona już w zaawansowanym stadium. Poza problemami z widzeniem w słabo oświetlonym pomieszczeniu oraz po zmierzchu, możesz też słabo widzieć przy przechodzeniu z jasnego do ciemnego miejsca.
Innym objawem kurzej ślepoty jest podrażnienie oka, które jest wynikiem suchości.
Jedną z przyczyn kurzej ślepoty jest niedobór witaminy A. Jeśli tak jest w twoim przypadku, twoją uwagę powinny zwrócić następujące objawy:
- łamliwość paznokci i spowolniony ich wzrost,
- brak apetytu,
- łuszcząca się i sucha skóry,
- spadek odporności,
- trudności w zajściu w ciążę.
Warto o tym wiedzieć, ponieważ dzięki temu możesz zwrócić uwagę na ignorowane do tej pory problemy z widzeniem o zmierzchu.
Nie lekceważ problemów z widzeniem zwłaszcza, gdy jesteś kierowcą. Prowadząc samochód po zmroku, nieustannie jesteś narażony na nagłe zmiany spowodowane oślepianiem przez nadjeżdżające z przeciwka samochody, a następnie przechodzenie do patrzenia na słabo oświetloną jezdnię.
Kurza ślepota – jakie mogą być jej przyczyną
Kurza ślepota może być objawem innych chorób, w tym genetycznych. Tak jest w przypadku wrodzonej ślepoty nocnej, która chorym towarzyszy od wieku niemowlęcego. Różni się od zwykłej tym, że zmiany nie postępują i nie przechodzą w kolejne stadia.
Gdy dojdzie do niedoboru witaminy A w organizmie, o czym była mowa już wcześniej, efektem może być nadmierne rogowacenie spojówki i rogówki. To zaś objawia się między innymi kurzą ślepotą. Braki witaminowe występują często u osób cierpiących na zaburzenia odżywiania i przyswajania składników mineralnych oraz witamin oraz u niedożywionych.
Kurza ślepota może też pojawić się jako objaw towarzyszący:
- krótkowzroczności lub rozmytej widoczności,
- nadużywaniu alkoholu,
- zbieraniu się czarnego pigmentu na siatkówce oka,
- zaćmie,
- jaskrze,
- zespołowi Ushera.
W jaki sposób możesz leczyć kurzą ślepotę?
Skuteczność leczenia kurzej ślepoty zależy zarówno od jej przyczyny, jak i czasu rozpoznania. Po dokładnym zdiagnozowaniu okulista może zlecić ci:
- noszenie okularów, które pomogą ci lepiej widzieć po zmierzchu oraz w niedoświetlonych pomieszczeniach,
- przyjmowanie większych ilości witaminy A, jeśli to jej brak jest główną przyczyną kurzej ślepoty,
- nawilżanie oka przeznaczonymi do tego środkami,
- wszczepienie w strukturę oka implantów, które wywoływać będą dodatkowe impulsy nerwowe.
W przypadku kurzej ślepoty o podłożu genetycznym, niemożliwym jest raczej całkowite jej leczenie. Jedyne co, to można ograniczyć jej postęp.