Nowotwory ginekologiczne należą do najczęstszych w przypadku kobiet w różnym wieku. Nie w każdym przypadku rak przybiera postać złośliwą, a skuteczność leczenia zależy od stopnia zaawansowania i czasu, w którym został rozpoznany.
Nowotwory narządu płciowego mogą pojawić się w jajnikach, pochwie, sromie, jajowodzie i w trzonie macicy. Niektóre z nich dają objawy, które twój ginekolog może rozpoznać w trakcie rutynowego badania, ale są też takie, których potwierdzenie musi uzyskać na drodze dodatkowych badań.
Czy są objawy nowotworów, które powinny wzbudzić twój niepokój poza gabinetem, a jeśli tak, to jakie?
Nowotwory ginekologiczne – jak się objawiają
Jednym z głównych warunków wczesnego wykrycia nowotworu są okresowe badania ginekologiczne. Należą do nich:
- cytologia szyjki macicy,
- badania kliniczne,
- USG,
- markery nowotworowe.
Jeśli należysz do grupy ryzyka, badania takie powinnaś wykonywać przynajmniej raz w roku.
Obserwując swoje ciało, powinnaś zwracać uwagę na wszelkie odchylenia od tego, jak zwykle się zachowuje zarówno w trakcie miesiączki, jak i poza nią oraz po menopauzie. Gdy takie się pojawią, niezwłocznie umawiaj się na wizytę do swojego ginekologa, by wyjaśnił przyczyny i w razie potrzeby wdrożył niezbędne leczenie.
Oto najczęstsze objawy, które powinny cię do tego skłonić:
Plamienia między miesiączkami
Nie z każdym plamieniem trzeba iść do ginekologa, zwłaszcza, gdy nie towarzyszą im inne niepokojące objawy. Plamienia między miesiączkami mogą być objawem zarówno infekcji intymnych, jak i wskazywać na obecność polipów macicy. Jeśli jednak w trakcie krwawienia czujesz też ból brzucha lub pleców, skonsultuj się z ginekologiem. W takim przypadku mogą bowiem wskazywać na raka szyjki macicy, jajnika i endometrium.
Zaburzenia miesiączkowania
W przypadku okresu również mogą pojawić się pewne zaburzenia, które mogą wskazywać na nowotwory ginekologiczne. Do wizyty u ginekologa powinna się skłonić nieregularność miesiączki, zarówno gdy cykle są zbyt długie i przekraczają 35 dni, jak i zbyt krótkie, poniżej 21 dni. Innym powodem są zbyt obfite lub skąpe krwawienia. To wszystko świadczy o tym, że w twoim organizmie dzieje się coś niedobrego, co powinien zbadać lekarz. Poza schorzeniami o podłożu hormonalnym, zaburzenia miesiączkowania mogą wskazywać też na raka trzonu macicy, czyli raka endometrium.
Krwawienie po stosunku
Tego rodzaju krwawienie może wskazywać, że doszło do wytworzenia nadżerki. Nie można jednak wykluczyć, że to początki raka szyjki macicy lub nowotworu pochwy. Nie szukaj jednak informacji na ten temat w Internecie, ale oprzyj się na badaniach i diagnozie postawionej przed twojego ginekologa.
Upławy
Na badania powinnaś się też zgłosić, gdy zaobserwujesz u siebie upławy. Zwróć uwagę, jak bardzo są obfite i czy mają nieprzyjemny zapach. Przyjrzyj się im też pod kątem obecności krwi lub ropy. To wszystko może wskazywać na konieczność przebadania się na obecność raka trzonu macicy. Natomiast jeśli upławy są białe lub zielonkawe, to symptom raka szyjki macicy i również powinnaś to zgłosić lekarzowi.
Ból w podbrzuszu i parcie na mocz
To wybrane objawy, które mogą wskazywać na raka jajnika. Poza tym twoje zainteresowanie powinno wzbudzić towarzyszące im krwawienie z pochwy, powiększony obwód brzucha oraz uczucie ucisku na sąsiednie narządy, w tym na odbytnicę. Może też wystąpić niedrożność jelit.
Ze względu na to, że nowotwór jajnika w początkowym okresie przebiega bezobjawowo, kluczowe w jego wykryciu okazują się cykliczne badania ginekologiczne.
Nowotwory ginekologiczne – czy możesz im zapobiec
Podobnie jak w przypadku wielu innych groźnych chorób, podstawą jest profilaktyka w postaci regularnych wizyt kontrolnych u ginekologa. Bardzo ważne są tu badania USG oraz cytologia.
Są też czynniki, na które masz realny wpływ, dzięki czemu możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania. Mowa tu o paleniu tytoniu, otyłości, braku aktywności fizycznej, ubogiej w warzywa i owoce, a bogatej w niezdrowe tłuszcze diecie oraz nadużywaniu alkoholu.
Jeśli zdecydujesz się na profilaktyczne zabiegu chirurgiczne musisz wiedzieć obarczone są one ryzykiem skutków ubocznych, o których szczegółowo dowiesz się od lekarza prowadzącego.
Źródło: www.zwrotnikraka.pl