Zmiany naczyniowe skóry mogą występować pod różną postacią. Niektóre z tych nieprawidłowości w funkcjonowaniu tak zwanych naczynek znikają samoistnie, ale są też takie, które wymagają interwencji medycznej. Jak dokładnie objawiają się zmiany naczyniowe i czy można je skutecznie wyleczyć?
Rodzaje zmian naczyniowych
Coraz bardziej zanieczyszczone środowisko, stresujący tryb życia i zła dieta to tylko niektóre czynniki stojące za schorzeniami skórnymi związanymi z nieprawidłowym krążeniem. Dotykają one nie tylko osoby w starszym wieku, ale też młodsze.
Oto wybrane zmiany naczyniowe skóry, jakie możesz u siebie zauważyć.
Teleangiektazje
Te nazywane inaczej pajączkami naczyniowymi zmiany na nogach i twarzy to problem, który najczęściej dotyka kobiety. Przyczyną tego jest osłabienie ścianek naczynek przez żeński hormon estrogen.
Trądzik różowaty
Ta przewlekła choroba dermatologiczna o podłożu zapalnym objawia się zaczerwienieniem skóry nosa, policzków, czoła i brody, czemu często towarzyszy szczypanie, świąd i pieczenie. Na skórze możesz zauważyć też poszerzone naczynia krwionośne, a w dalszym etapie choroby również grudki, krosty i obrzęk.
Naczyniaki
Te występujące bardzo często u dzieci zmiany nowotworowe o łagodnym charakterze, przyjmują kształt guza i najczęściej znikają samoistnie. Wywodzą się ze śródbłonka drobnych naczyń krwionośnych żylnych i włosowatych.
Malformacje naczyniowe
Zwykle powstają już w życiu płodowym, zaś najczęściej pojawiają się na skórze i błonach śluzowych głowy, szyi oraz ośrodkowego układu nerwowego. Te nienowotworowe zmiany naczyniowe spowodowane są nieprawidłowym rozwojem naczyń. Występują jako malformacje tętniczo-żylne, kapilarne (włosowate), żylne, limfatyczne (naczyniaki limfatyczne i torbiele chłonne) oraz mieszane.
Punkty rubinowe
Mogą wystąpić na skórze u osób po 30. roku życia. Te wywołane przez nieprawidłowe rozszerzenie naczyń krwionośnych zmiany, zwykle przyjmują kształt intensywnie czerwonych, niewielkich grudek.
Plamy winne
Mogą się pojawić, jeśli lekarz zdiagnozował u ciebie zaburzenia rozwoju budowy naczyń. Rozpoznasz je po intensywnej, rubinowej barwie, przez co przypominają kolor wina, stąd ich nazwa. Mogą się pojawiać na twojej twarzy, dekolcie i szyi. Zdarza się też, że towarzyszy im pieczenie, świąd i uczucie gorąca.
Zmiany naczyniowe skóry – jak skutecznie się od nich uwolnić
Choć nie wszystkie tego rodzaju zmiany wymagają interwencji lekarskiej, to powinieneś wiedzieć, że możesz je z twoim lekarzem skonsultować. Tym bardziej, jeśli budzą twój niepokój, wywołują dyskomfort i są źródłem innych dolegliwości.
W obecnych czasach możesz skorzystać z wielu form leczenia i usuwania zmian naczyniowych skóry. Dzięki temu szanse na skuteczne uwolnienie się od nich są dziś dużo większe, niż były jeszcze w ubiegłym wieku.
Do najskuteczniejszych metod leczenia tego rodzaju schorzeń należy laseroterapia.
Zabiegi z użyciem tego nowoczesnego lasera są nie tylko skuteczne i małoinwazyjne, ale też bardzo bezpieczne. Dzięki jego precyzji, tkanki znajdujące się w pobliżu zmian naczyniowych pozostają w nienaruszonym stanie. Terapia jest szybka, dzięki czemu całkowite usuniecie zmian, w zależności od ich wielkości i stopnia zaawansowania, zwykle następuje po kilku zabiegach przeprowadzonych w odstępach 3-4 tygodni. Wszystkie odbywają się bez konieczności podania znieczulenia.
Jeśli cierpisz na rumień, czyli jednolite zaczerwienienie dużych obszarów twarzy, laser Cutera pomoże w przywróceniu skórze jednolitego kolorytu. Podobnie stanie się w przypadku naczyniaków, które z jego pomocą możesz usunąć.
Dla wielu osób, dużym problemem są zmiany na skórze powstałe w wyniku trądziku różowatego, który potrafi skutecznie oszpecić twarz, dekolt i szyję. Tu również z pomocą przychodzi laser Cutera Excel V.
Z laseroterapii możesz również skorzystać w przypadku posiadania zmian rubinowych i „port wine”.
Przeciwwskazania do laseroterapii zmian naczyniowych skóry
Nie zawsze możliwe jest skorzystanie z tej nowoczesnej formy leczenia. Niektóre przeciwwskazania są okresowe, inne trwałe, ale ostateczną decyzję o zastosowaniu lasera Cutera podejmie twój lekarz. Do najczęstszych przeszkód uniemożliwiających podjęcie leczenia z użyciem lasera należą:
- ciąża,
- świeża opalenizna,
- bielactwo,
- łuszczyca,
- skłonności do bliznowców,
- nowotwór skóry,
- przyjmowanie psychotropów, retinoidów i wybranych antybiotyków.
Jeśli masz tendencję do pojawiania się zmian naczyniowych skóry, pamiętaj o profilaktyce. Choć leczenie z użyciem lasera jest bardzo skuteczne, to nic nie zastąpi metod, które w ogóle nie dopuszczą do pojawienia się różnego rodzaju schorzeń na twojej skórze.