Odkąd wygenerowano pierwszą wiązkę, lasery bardzo szybko znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach. Gdy doszła do tego możliwość komputerowego sterowania procesów produkcyjnych, na dobre zagościły w wielu gałęziach przemysłowych. Ale nie tylko tam, ponieważ od wielu już lat, urządzenia te z powodzeniem wykorzystywane są też w medycynie. Po raz pierwszy, użyto ich w drugiej połowie lat 60. XX wieku.
Laser na usługach różnych specjalizacji medycznych
Wykorzystywanie najnowocześniejszej technologii w medycynie, stało się już standardem. Stąd dziś,tak naprawdę trudno wyobrazić sobie pracę wielu lekarzy, pozbawionych bardzo pomocnych urządzeń i narzędzi. Również laser, zalazł zastosowanie w wielu specjalizacjach medycznych i wykorzystywany jest zarówno w celach diagnostycznych, terapii schorzeń, jak i do oświetlenia pola operacji.
Oto niektóre z obszarów, gdzie stosowane są zabiegi laserowe:
Chirurgia ogólna – do koagulacji oraz cięcia tkanek. Tej nowoczesnej wersji chirurgicznego skalpela, chirurdzy używają przy wycinaniu nowotworów złośliwych oraz w martwicy oparzeniowej. Doskonale sprawdza się też w chirurgii naczyniowej, przy leczeniu żylaków kończyn dolnych.
Dermatologia – przy leczeniu zmian barwnikowych, również gdy chodzi o tatuaże. Poza tym, stosuje się go do koagulacji znamion naczyniowych, głębokich naczyniaków jamistych, zmian skóry, będących objawem brodawczaka ludzkiego, nowotworów skóry oraz do leczenia znamion naczyniowych płytkich.
Okulistyka – z pomocą lasera, można na nowo przykleić siatkówkę do dna oka, korygować astygmatyzm, krótkowzroczność i dalekowzroczność, leczyć jaskrę, zaćmę, cysty, retinopatię cukrzycową oraz zrosty.
Stomatologia – ultrakrótkie impulsy w zakresie pikosekundowym, pozwalają na dokładne usuwanie uszkodzonej zębiny i zdemineralizowanego szkliwa. Gładka powierzchnia pozostawiona po ablacji plazmowej, tworzy dodatkową barierę utrudniającą rozprzestrzenianie się próchnicy.
Ginekologia – lekarze tej specjalności, wykorzystują zarówno wysoko, średnio jak i niskoenergetyczne rodzaje promieniowania laserowego. Dzięki temu, z jego pomocą można leczyć zmiany nowotworowe oraz niepłodność, która spowodowana jest niedrożnością jajowodów i zrostami oraz przegrodami wewnątrzmacicznymi, czy też policystycznymi jajnikami. Laser używany jest też w terapii ciąży jajowodowej oraz do usuwania mięśniaków i torbieli przydatków okołojajnikowych.
Zabiegi laserowe w medycynie estetycznej
Rewitalizacja i odmładzanie skóry to. podobnie jak depilacja, jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów z użyciem lasera w medycynie estetycznej. Nowoczesne urządzenia, robią to niemal bezboleśnie, szybko, a w przypadku usuwania owłosienia, niezależnie od koloru włosów.
Jeśli chcesz uwolnić się od trądziku lub zmarszczek, możesz skorzystać z peelingu laserowego i waporyzacji laserowej. Laser pomocny okaże się również w sytuacji, gdy chcesz pozbyć się starego tatuażu. Podczas zabiegu, ciepło wytwarzane przez laserową wiązkę, doprowadza do rozbicia barwnika na mniejsze cząstki. Te zaś, usuwane są z organizmu przez układ immunologiczny.
Z pomocą lasera, usuwane są też zmiany pigmentacyjne i naczyniopochodne.