Choć rumień i trądzik różowaty, to dwa różne schorzenia skóry, jednak mają też pewne cechy wspólne. Im lepiej poznasz objawy, tym szybciej rozpoznasz je u siebie, gdy się pojawią i rozpoczniesz leczenie. Podczas wizyty w gabinecie lekarskim, dowiesz się również, czy zaczerwienienie na twarzy to rumień, czy może trądzik różowaty. Mimo podobieństw, sporo je jednak różni.
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty to choroba o charakterze zapalnym. Występuję głównie w centralnej części twarzy oraz bocznej części czoła i policzków.
Do najczęstszych objawów należą zmiany zapalne w postaci krostek i grudek oraz rumienia, który pojawia się w początkowym etapie choroby, a z czasem ulega teleangiektazji (utrwala się w postaci pajączków na twarzy). Do drugorzędowych należy suchość, pieczenie i obrzęk skóry, zmiany przerostowe oraz objawy trądziku, pojawiające się poza twarzą.
Rumień jako objaw trądziku różowatego
Jednym z objawów trądziku różowatego, jest rumień. Jednak jego pojawianie się na twarzy, nie zawsze oznacza, że cierpisz na trądzik.
Rumień, jako oddzielna choroba, pojawia się na twarzy w wyniku nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Jest to reakcja na działanie zewnętrznych czynników drażniących. I pod tym względem, zauważyć można pewne podobieństwa do jednego z objawów trądziku różowatego. W obu przypadkach bowiem, rumień może wystąpić i nasilać się w wyniku spożycia pikantnych pokarmów lub gorących napojów, zadziałania alergenu, ekspozycji na słońce, czy spożycia alkoholu.
Poza tym, zwykły rumień może pojawić się z powodu wysiłku fizycznego, zdenerwowania, stresu i silnych emocji, wzrostu ciśnienia tętniczego oraz zażywania niektórych leków.
Leczenie
Metody terapii zależne są od tego, czy chodzi o sam rumień, czy o trądzik różowaty, którego rumień jest tylko jednym z objawów. Jeśli okaże się, że to trądzik, konieczne będzie leczenie w poradni dermatologicznej
Rumień
W leczeniu zwykłego rumienia, należy skupić się na zapobieganiu nadmiernemu rozszerzaniu się i pękaniu naczyń krwionośnych. W ich wzmocnieniu i uszczelnieniu, pomagają maści i kremy.
Nie bez znaczenia jest też odpowiednia dieta. Nie chodzi przy tym jedynie o unikanie pikantnych potraw czy napojów alkoholowych, ale przede wszystkim o posiłki z przewagą warzyw i owoców zawierających witaminę C. To ona bowiem, pomaga w uszczelnieniu naczyń krwionośnych.
Jeśli rumień ma podłoże alergiczne, konieczna jest konsultacja alergologa, który zaleci odpowiednie leczenie z użyciem leków przeciwhistaminowych.
Trądzik różowaty
W przypadku tej choroby, terapia może obejmować pielęgnację z użyciem dermokosmetyków, leczenie doustne oraz leczenie miejscowe.
Jeśli kremy i maści nie przyniosą spodziewanych rezultatów, lekarz może zastosować antybiotykoterapię w formie doustnej lub miejscowej a jeśli i to nie pomoże, konieczna może być terapia retinoidami.
Laseroterapia
Do najskuteczniejszych metod leczenia rumienia oraz trądziku różowatego, należą te, z użyciem lasera. Wiązka laserowa pomaga zamknąć i zniszczyć poszerzone naczynka, które odpowiadają za wywoływanie rumienia na twarzy. Pobudza też skórę do regeneracji, dzięki czemu, zanikowi ulegają blizny po trądziku. Sam zabieg, nie uszkadza skóry, jest bezpieczny i praktycznie bezbolesny.
Jeśli chcesz na dobre pozbyć się obu schorzeń i uwolnić od nieestetycznych blizn oraz uchronić się od sytuacji, w których twoją twarz zalewa czerwień, zapytaj swojego lekarza o możliwość zastosowania lasera. Po określonej liczbie sesji, rumień i trądzik nie pojawią się w miejsca użycia lasera. Zaś pobudzona skóra, zacznie odzyskiwać zdrowy wygląd.