Laser frakcyjny, to nie jedyna, choć bardzo skuteczna i warta rozważenia, metoda usuwania żylaków kończyn dolnych. Jeśli cierpisz na tego typu dolegliwość, oto, w jaki jeszcze sposób, może zostać ona wyleczona.
Żylaki kończyn dolnych – jak im zapobiegać?
Zapobiegać pojawieniu się żylaków, możesz na co najmniej kilka sposobów. Przede wszystkim ruch. Wystarczą proste ćwiczenia: wspinanie się na palcach, „rowerek”, energiczny marsz w miejscu, czy pływanie. Przy okazji siedzenia, unikaj zakładania nogi na nogę. Leżąc na plecach, ułóż wyprostowane nogi, powyżej linii serca. Zwróć też uwagę na dietę, która pomoże ci zadbać o odpowiednią masę ciała, by nie przeciążać nóg. Poza tym, nie bez znaczenia jest też garderoba, której używasz na co dzień. Wyszczuplająca bielizna, obcisłe spodnie, czy buty na bardzo wysokim obcasie, nie wpłyną pozytywnie na przepływ krwi w twoich żyłach.
Usuwanie żylaków – metody
Jeśli masz na swoich nogach żylaki, nie lekceważ ich. Owszem, można się do nich przyzwyczaić, choć powodują dyskomfort i są nieestetyczne. Jednak nieleczone, prowadzą do wielu powikłań. Zaniedbanie może się skończyć zatorem tętnicy płucnej, zakrzepowym zapaleniem żył powierzchniowych lub owrzodzeniem żylaka podudzia.
Oto najczęściej stosowane metody leczenia żylaków kończyn dolnych:
Skleroterapia
Stosowana jest głównie w przypadku małych żylaków i pajączków. Polega na wstrzyknięciu do światła żyły, sklerozantu, który miejscowo drażni ścianę naczynia. Dzięki temu, dochodzi do jego zwłóknienia i zamknięcia światła.
Metoda RFITT
Małe żyły blisko powierzchni skóry, często zamyka się przy pomocy prądu o częstotliwości fal radiowych, doprowadzając do termicznej ablacji żył.
Laser frakcyjny
Stosując tę metodą, unika się cięcia w pachwinie, a co za tym idzie, blizny i krwawienia. Laser frakcyjny, to jedna z nowocześniejszych metod usuwania żylaków i jeśli tylko masz do niej dostęp, warto, byś ją rozważył. Oczywiście dopiero po konsultacji z lekarzem prowadzącym, który oceni, czy w twoim przypadku, to najlepszy wybór. Usunięcie żylaków z pomocą lasera frakcyjnego, polega na wprowadzeniu do żyły cienkiego włókna laserowego. W tym przypadku, obkurczenie żyły i zamknięcie jej światła, wywołane jest energią lasera. Zabieg przeprowadzany jest pod kontrolą USG.
Operacyjne usuwanie żylaków
Operację usunięcia żylaków kończyn dolnych, przeprowadza się jedną z dwóch wybranych metod: strippingu i kriochirurgii.
Obie polegają na wprowadzeniu do światła żyły odpiszczelowej, specjalnej sondy. Po wyprowadzeniu jej w okolicy kostki przyśrodkowej, podwiązana i przecięta żyła, zostaje usunięta wraz z sondą. Kolejnym etapem jest nacięcie skóry i wycięcie żylaków oraz usunięcie niewydolnych żył przeszywających.
Różnica między metodami polega na tym, że w przypadku kriochirurgii, zakończenie sondy, schładzane jest do temperatury -80 stopni Celsjusza.