Alergia jesienią – co najbardziej dokucza alergikom

Kobieta siąka nos - Alergia jesienią - co najbardziej dokucza alergikom

Każda pora roku ma swoje uroki. W Polsce, do wyjątkowych należy jesień, która przez swój niezwykły kolor, nie bez powodu nazywana jest złotą. Wydawać by się mogło, że to również ulubiona pora alergików, dla których wiosna i lato nie należą do najłatwiejszych okresów pod względem ilości alergenów. Niestety, ci, którzy zmagają się z pylącymi trawami, zbożami oraz owadami, a nawet słońcem, wiedzą, że również jesienią nie mogą być spokojni i zupełnie wolni od objawów, jakie niesie ze sobą alergia. Co najbardziej dokucza alergikom jesienią?

Alergia jesienią – co konkretnie uczula

Wydawać by się mogło, że alergenów jesienią nie ma wiele, ale jeśli zobaczymy, w jak wielu miejscach są obecne, uniknięcie ich okazuje się nie lada wyzwaniem.

Alergia na pyłki roślin wiatropylnych

Wrzesień i październik to czas, kiedy we znaki daje się bylica. To jeden z tych chwastów, które uczulają najsilniej i spotkać ją można zarówno nad rzeką, jak i na polach, łąkach, czy w parkach.
Alergia jesienią to nie tylko bylica. Poza nią, wśród wiatropylnych alergenów, zagrożenie stanowi ambrozja, komosa, łubin, perz, pokrzywa i babka lancetowata.
W przypadku uczulenia na ambrozję, alergicy muszą uważać również na to, co jedzą, bo może dojść do zaostrzenia objawów w wyniku alergii krzyżowej po spożyciu cukinii, rumianku, melona, arbuza i herbaty.

Alergia na kurz

Jeśli objawy alergiczne pojawiają się podczas sprzątania lub ścielenia łóżka, to znak, że ich przyczyną są roztocza, obecne w kurzu. Choć obecne są w domu przez cały rok, to okres jesienny szczególnie sprzyja ich rozmnażaniu. Powietrze jest bardziej wilgotne, częściej zamykamy okna przed chłodem, a w zimniejsze dni, włączamy ogrzewanie, co dodatkowo podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Również częstsze przebywanie w domu, w porównaniu do okresu letniego, sprzyja nasileniu się objawów alergii.

Pleśń na murze - Alergia jesienią - co najbardziej dokucza alergikom

Alergia na grzyby pleśniowe

Jesień to czas, który szczególnie sprzyja rozwojowi pleśni. Typowa dla deszczowej, jesiennej aury, duża wilgotność powietrza sięgająca 70% sprawia, że grzyby pleśniowe namnażają się szczególnie intensywnie.
Osobom uczulonym, bardzo trudno uniknąć w tym okresie kontaktu z pleśnią, bo obecna jest zarówno na zewnątrz, między innymi w lesie, parku, w opadniętych i zebranych w stertę liściach, jak i w domu, którego mury i pomieszczenia, jesienią bardziej nasiąkają wilgocią, niż w innych porach roku. Do tego dochodzą baseny, sauny, poddasza, pralnie, łazienki, kuchnie, czy piwnice i tak naprawdę trudno sobie wyobrazić miejsce, w którym alergicy mogliby czuć się bezpiecznie.

Jeśli działania prowadzone we własnym zakresie nie przyniosą spodziewanej ulgi i alergia jesienią nie da nam choć na chwilę odetchnąć, warto skonsultować się z alergologiem, który dobierze odpowiednią formę terapii lub zleci odczulanie.