Zapalenie sromu lub infekcja warg sromowych, bo tak również określana jest ta dolegliwość, może dotknąć każdą kobietę, niezależnie od wieku. Choć sama w sobie niegroźna, to nieleczona, może doprowadzić do wtórnych zakażeń pochwy, cewki i pęcherza moczowego.
Czy w każdej sytuacji, gdy pojawią się objawy wskazujące na zapalenie warg sromowych, należy zgłosić się do lekarza?
Zapalenie warg sromowych – objawy
Znajomość objawów w stopniu podstawowym jest bardzo ważna w przypadku każdej choroby. Dzięki tej wiedzy możesz szybko zareagować i odpowiednio wcześnie zgłosić się do lekarza. Nierzadko właśnie to jest kluczowym elementem, który pozwala na skuteczne wyleczenie schorzenia. Choć stan zapalny sromu nie należy do najgroźniejszych problemów zdrowotnych, to również tu warto znać objawy, które powinny skłonić cię do wizyty u ginekologa. Do najczęstszych należą:
- swędzenie i pieczenie warg sromowych,
- podrażnienie i zaczerwienienie naskórka,
- ból sromu,
- podrażnienie warg sromowych,
- zaczerwienienie sromu,
- szczypanie warg sromowych.
Zlekceważenie ich może doprowadzić do infekcji intymnych w postaci zapalenia cewki moczowej, pochwy lub pęcherza moczowego. Już samo uszkodzenie nabłonka skóry sromu zwiększa ryzyko wniknięcia do pochwy grzybów oraz bakterii, powodując tym samym zapalenie warg sromowych.
Przyczyny zapalenia sromu
Przyczyn może być kilka i nie wszystkie powodują zmiany, które kwalifikują się do leczenia farmakologicznego. Stąd, nie zawsze od razu trzeba umawiać się na wizytę do ginekologa. Czasem wystarczy usunąć przyczynę, by objawy same zniknęły.
Zapalenie alergiczne
Tak właśnie się dzieje, gdy zapalenie sromu ma podłoże alergiczne. Podrażnienie delikatnego nabłonka skóry sromu, może być wynikiem uczulenia na składniki chemiczne, zawarte w żelach myjących, kremach do depilacji, podpaskach, zwłaszcza tych zapachowych lub też detergentach. W takich przypadkach, zapalenie może przejawiać się w postaci wyprysku kontaktowego w miejscu styczności z alergenem. By upewnić się, że dolegliwości w okolicy warg sromowych, są na tle alergicznym, należy usunąć przyczynę. Jeśli mimo to nie znikną, trzeba udać się do ginekologa.
Grzybicze zapalenie sromu
Zwykle odpowiadają za nie grzyby Candidia albicans, które wykorzystując sprzyjające warunki w postaci dużej wilgotności i podwyższonej temperatury, panującej w okolicy sromu, doprowadzają do infekcji. Jej objawem są białe upławy o kłaczkowatej konsystencji, osadzające się na ścianach sromu.
Wirusowa infekcja warg sromowych
Zmiany skórne, występujące w postaci niewielkich pęcherzyków z płynem, są wynikiem zakażenia wirusem Herpes 1 lub 2 (HSV). Pęcherzyki, po opróżnieniu, pękają i tworzą owrzodzenie, co powoduje zaczerwienienie skóry sromu, a nawet obrzęk.
Zapalenie bakteryjne
Tego typu zapalenie sromu, przyczynę ma zwykle w kontaktach seksualnych. Może pojawić się w czasie zakażenia rzeżączką, kiłą lub przy zdiagnozowanym wrzodzie miękkim wenerycznym.
Zbyt niski poziom hormonów
To rzadsza przyczyna, ale również się zdarza. U kobiet, które mają zbyt niski poziom estrogenów, dochodzi do zaburzeń w błonie śluzowej pochwy i zanikania śluzu. Jego brak nie tylko powoduje suchość, ale też oznacza brak ochrony przed wnikaniem do pochwy drobnoustrojów, które odpowiadają za rozwój infekcji intymnych.
Stan zapalny sromu – leczenie
Wybór metody leczenia w dużej mierze zależy od przyczyny, która stoi za zapaleniem warg sromowych. Jeśli to reakcja alergiczna na proszek do prania lub płyn do płukania, których wcześniej używałaś, wystarczy je zmienić na hipoalergiczne.
Gdyby się okazało, że dolegliwości nie minęły, umów się na wizytę do ginekologa. W celu stwierdzenia, co dokładnie odpowiada w twoim przypadku za stan zapalny sromu, lekarz pobierze wymaz z pochwy i na podstawie uzyskanych wyników, wprowadzi odpowiednie leczenie. Może przepisać leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwświądowe, a także maści przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze, w zależności od tego, co wywołało chorobę.
By złagodzić objawy, może zalecić nasiadówki z roztworu nadmanganianu potasu lub kory dębu. Pomocne też będą okłady z płynu Burowa, roztworu kwasu bornego lub naparu rumianku.
Jak znaleźć dobrego ginekologa?
Jeśli mieszkasz w Będzinie lub okolicy, możesz skorzystać z pomocy w Centrum Medycznym INTER-MED, gdzie przyjmuje lek. specjalista ginekologii i położnictwa Piotr Ficenes. Powodem wizyty może być nie tylko infekcja warg sromowych, ale też inne problemy zdrowotne, których leczeniem zajmuje się ginekolog.
Doktor Piotr Ficenes jest nie tylko dobrym lekarzem, ale też miłym, uprzejmym i kulturalnym człowiekiem, ze wspaniałym podejściem do pacjenta. Nie ocenia pacjentek, za to można wyczuć pełne zaangażowanie i zainteresowanie problemem z jego strony. W trakcie wizyty dopytuje o każdy szczegół, proponuje opcje leczenia, niczego nie narzuca. Badanie w jego gabinecie zawsze przebiega delikatnie i bezstresowo, w miłej atmosferze.
Taką opinią cieszy się wśród swoich pacjentek, przy czym dla wielu z nich, już po pierwszej wizycie okazał się nowym lekarzem prowadzącym. Wszystko dzięki profesjonalnemu i rzeczowemu podejściu do problemów, z którymi przychodzą do niego kobiety. Jeśli korzystałaś już niejeden raz z pomocy ginekologa, z pewnością wiesz, jak ważne są cechy, które posiada doktor Piotr Ficenes. Z pewnością warto zwracać na to uwagę i szukać tego rodzaju specjalistów w swojej okolicy, byś mogła w trakcie każdej wizyty czuć się komfortowo i bezpiecznie.