Laser frakcyjny EVLT to jedno z najnowocześniejszych urządzeń, z którego pomocą lekarz może w sposób małoinwazyjny usunąć żylaki kończyn dolnych. Jeśli więc tego rodzaju zmiany w naczyniach krwionośnych są twoim udziałem, rozważ konsultację i wybór tej właśnie metody.
Nie zawsze jednak laseroterapia jest możliwa z powodu różnego rodzaju przeciwwskazań. Poznasz je w trakcie wizyty w gabinecie oraz dowiesz się, czy, a jeśli tak, to jaka jest granica wieku do EVLT.
Czym są żylaki i skąd się biorą?
Żylaki to nie tylko problem natury estetycznej, ale też medycznej. Trwale poszerzone żyły o krętym przebiegu najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych i mogą tu przybrać postać żylaków:
- siatkowych występujących zwykle w dole podkolanowym oraz na bocznej powierzchni uda lub łydki,
- głównych pni żylnych na tylnej powierzchni łydki oraz w okolicy piszczela,
- teleangiektazji, czyli pajączków naczyniowych położonych bardzo płytko w skórze.
Do ich pojawienia się najczęściej przyczynia się:
- długotrwałe siedzenie lub stanie w jednej pozycji,
- zakładanie nogi na nogę,
- brak regularnej aktywności fizycznej,
- nadwaga,
- obcisła odzież,
- chodzenie w butach na wysokim obcasie.
Jeśli chcesz uniknąć żylaków, zwracaj uwagę na pierwsze objawy, które mogę zwiastować ich pojawienie się. Problemy z prawidłowym przepływem krwi w nogach mogą się objawiać:
- skurczem i mrowieniem mięśni łydek,
- ciężkością i bólem nóg po wielu godzinach spędzonych w pozycji stojącej,
- obrzękiem stóp lub kostek,
- widocznymi przebarwieniami na skórze lub pod skórą, sinawymi lub fioletowymi uwypukleniami czy też stwardnieniami.
Wczesna konsultacja lekarska pomoże ci zapobiec nie tylko rozwojowi żylaków, ale też możliwej w takim przypadku zakrzepicy żylnej, owrzodzeniom podudzia, czy zapaleniu żył.
Czy usuwanie żylaków z użyciem lasera frakcyjnego jest dla każdego?
Laseroterapia w przypadku usuwania żylaków jest zabiegiem na tyle małoinwazyjnym, że tak naprawdę niewiele jest przeciwwskazań do jej przeprowadzenia. W trakcie zabiegu lekarz wprowadza do żyły cienkie włókno laserowe, które emitując energię o odpowiednich parametrach, obkurcza żyły i zamyka ich światło. Całość odbywa się pod kontrolą USG. Skuteczność tego zabiegu sięga nawet 90%, co jest jego ogromną zaletą.
Kolejnymi atutami tego rodzaju zabiegu, które sprawiają, że niewielu jest pacjentów, którzy nie mogą z niego skorzystać, jest brak hospitalizacji i okresu rekonwalescencji po zabiegu. Dyskomfort w trakcie zabiegu jest znikomy, a dolegliwości mniejsze, niż w przypadku innych metod usuwania żylaków. Do tego niskie ryzyko powikłań i możliwość powrotu do codziennych aktywności sprawia, że trudno znaleźć lepszą metodę leczenia żylaków nóg.
Czy w takim razie ludzie w podeszłym wieku też mogą z niego korzystać, czy może istnieje jakaś górna granica wieku do EVLT?
Granica wieku do EVLT
Ze względu na to, iż żylaki zwykle pojawiają się u osób starszych, wiele z nich zastanawia się, czy nie jest za późno na zabieg usuwania żylaków i jaka jest granica wieku do EVLT. Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiek nie jest miarodajnym wyznacznikiem stanu zdrowia pacjenta. Możesz więc mieć 80 lat i być w lepszej formie oraz kondycji zdrowotnej niż niejeden 50-latek. Wiele zależy od stylu życia, jaki prowadziłeś i historii chorobowej.
Tym, co może mieć znaczenie, jest też rodzaj i stopień inwazyjności zabiegu, któremu masz być poddany. Na szczęście w przypadku usuwania żylaków z pomocą lasera frakcyjnego EVLT przerwanie ciągłości tkanki jest naprawdę niewielkie. Sam zabieg natomiast nie wymaga długotrwałego pobytu w szpitalu. Jeśli do tego zastosowane zostanie znieczulenie, które umożliwi szybkie uruchomienie po zabiegu, masz duże szanse na skorzystanie z zabiegu. Tym samym granica wieku przy EVLT nie będzie cię dotyczyć i po zabiegu będziesz mógł się cieszyć większym komfortem życia.
Nie znaczy to jednak, że warto odkładać zabieg na późniejszy czas. Żylaki zwykle same nie znikają, a z czasem rośnie ryzyko pogłębienia problemów żylnych w obszarze kończyn dolnych. Dlatego nie żałuj czasu na wizytę u lekarza, by dowiedzieć się, w jakim stanie są twoje żyły i co możesz robić, by uwolnić się od dyskomfortu, jaki powodują żylaki kończyn dolnych.
Może się jednak okazać, że po przeprowadzeniu wywiadu medycznego i niezbędnych badań lekarz nie zdecyduje się na przeprowadzenie zabiegu.
Przyczyną może być:
- zakrzepica żył głębokich,
- zapalenie żył powierzchniowych,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- miażdżyca,
- choroby serca,
- zbyt kręte żyły,
- choroby płuc.
Tego jednak dowiesz się dopiero podczas wstępnej konsultacji medycznej.
Jeśli więc zmagasz się z problemem żylaków kończyn dolnych, niezależnie od wieku, w którym jesteś, umów się na konsultację do chirurga naczyniowego lub angiologa. Dowiesz się, czy ogólny stan zdrowia pozwala na wykonanie zabiegu z użyciem lasera EVLT. Jeśli tak, wówczas będziesz mógł rozważyć skorzystanie z niego w wyznaczonym przez lekarza terminie.