Zabiegi chirurgii plastycznej nie należą do tych ratujących życie. Dlatego decyzja o skorzystaniu z nich powinna być bardzo dobrze przemyślana. Jak pokazuje praktyka wielu chirurgów plastycznych, niestety, ale nie zawsze tak właśnie jest. Wiele osób przecenia bowiem wpływ chirurgii plastycznej na psychikę. Tym samym efekty przeprowadzonych zmian w wyglądzie, mogą nie spełnić ich oczekiwań, które okazały się zbyt wygórowane. Jednym z powodów, dla których możesz myśleć o skorygowaniu wybranych części ciała, jest poprawa samopoczucia i usunięcie potencjalnych przyczyn twoich kompleksów.
Zanim jednak podejmiesz tę decyzję, sprawdź wstępnie, kiedy zabieg chirurgii plastycznej może się do tego przyczynić i co zrobić, by nie żałować wprowadzonych zmian w wyglądzie.
Wpływ chirurgii plastycznej na psychikę
Każdy człowiek jest inny i tym samym inaczej postrzega samego siebie. Często to, jak myślimy o sobie, swoim wyglądzie, czy charakterze, różni się od tego, jak widzą nas inni. Co więcej, nieświadomie wpływamy na to, na czym skupia się uwaga innych, gdy przebywamy w ich towarzystwie. Jeśli masz obsesję na punkcie swojego nosa, uszu, piersi, czy brzucha, może ci się wydawać, że inni też widzą niedoskonałości tych części twojego ciała. To zaś może wpływać na twoją interpretację ich zachowania i wyrazów twarzy. Również sposób, w jaki z tobą rozmawiają, możesz odbierać negatywnie, choć w rzeczywistości może tak nie być.
W takiej sytuacji może pojawić się błędne przekonanie. Zgodnie z nim, jedynym sposobem na to, byś lepiej poczuł się we własnym ciele, jest poprawa wyglądu.
I wtedy pojawia się pomysł, by skorzystać z wybranego zabiegu chirurgii plastycznej, który spełni to zadanie. Z jednej strony uwolni cię od kompleksów i polepszy samopoczucie, a z drugiej radykalnie poprawi twoje relacje z innymi.
Jeśli jednak skupisz się na samych efektach i zlekceważysz gruntowne przemyślenie swojej decyzji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że się rozczarujesz. Pokładanie zbyt dużych nadziei w chirurgii plastycznej i oczekiwanie, że jest ona w stanie aż tak bardzo wpłynąć na twoją psychikę oraz zmianę myślenia o sobie, to duży błąd. Taki, który może cię wiele kosztować. I nie chodzi o to, by całkowicie rezygnować z wybranych zabiegów. Choćby z tych, które skorygują odstające uszy, zmniejszą nos, czy poprawią inne niedoskonałości twojego ciała. Istotne jest to, aby twoja decyzja była dobrze przemyślana i podjęta świadomie. Powinieneś też wziąć pod uwagę to, jaki naprawę może być wpływ chirurgii plastycznej na psychikę.
Dojrzałość decyzji — klucz do korzyści płynących z zabiegu chirurgii plastycznej
Jeśli naprawdę chcesz, by zmiana w wyglądzie wpłynęła na poprawę twojego samopoczucia, powinieneś dobrze się przygotować do zabiegu. I nie chodzi tu tylko o zrobienie niezbędnych badań laboratoryjnych, ale o gruntowne przemyślenie swojej decyzji.
Pomoże ci w tym udzielenie sobie szczerych odpowiedzi na następujące pytania:
- Dlaczego chcę zmienić wygląd tej części swojego ciała?
- Co mną kieruje przy podejmowaniu tej decyzji?
- Jakie są moje oczekiwania co do efektu fizycznego i jego wpływu na moje życie?
- Jak zabieg wpłynie na moje relacje z innymi?
- Czego się boję, gdy myślę o tej zmianie?
- Jaki jest mój główny cel skorzystania z zabiegu chirurgii plastycznej?
Warto zapisać odpowiedzi, by móc do nich wrócić po pewnych czasie. Pośpiech nie jest w tym przypadku dobrym doradcą, dlatego warto zaplanować operację z dużym wyprzedzeniem. Drugim wartym rozważenia krokiem, jest rozmowa z psychologiem na temat swoich przemyśleń, które pojawiły się po zadaniu wspomnianych wyżej pytań. Specjalista ten może być dobrym lustrem. Takim, które pomoże ci zobaczyć to, czego wciąż sam nie dostrzegasz, a co może okazać się kluczowe.
Warto porozmawiać z psychologiem szczególnie o swoich oczekiwaniach. Zwłaszcza tych dotyczących wpływu zabiegu na twoje samopoczucie, postrzeganie siebie i ogólne zdrowie psychiczne. Być może stanie się to początkiem owocnej terapii. Takiej, która jeszcze zanim skorygujesz niedoskonałości w ciele, pomoże ci zmienić postrzeganie siebie i pozytywnie wpłynie na samoocenę. Wówczas sam zabieg będzie jedynie dopełnieniem zmian, które już się w tobie rozpoczęły. Nie będziesz ich już jednak uzależniał od uzyskanych efektów, co paradoksalnie może pozytywnie wpłynąć na ich jakość.
Wpływ chirurgii plastycznej na psychikę i poprawę samopoczucia — o czym jeszcze warto wiedzieć
Zabiegi chirurgii plastycznej nie są obojętne zarówno dla ciała fizycznego, jak i dla psychiki. Skutki uboczne, o których powinieneś porozmawiać przed operacją, to ważny czynnik, który może zaważyć na twojej ostatecznej decyzji. Musisz pamiętać, że zmiana wyglądu może wpłynąć zarówno pozytywnie na twoje samopoczucie, jak i przyczynić się pogorszenia twojego zdrowia psychicznego, gdy efekty dalekie będą od twoich oczekiwań. Tym bardziej że niektórych zmian nie można już cofnąć, a nawet jeśli, to wiąże się to z kolejną operacją.
Przeczytaj także: Nie przychodź na operację plastyczną!
Bardzo ważnym etapem przygotowań do zabiegu, jest konsultacja medyczna, która pomaga między innymi w zdiagnozowaniu możliwych przeciwwskazań. Jednym z nich jest słaba kondycja psychiczna i zaburzenia, na które możesz cierpieć. W praktyce oznacza to, że im bardziej jesteś niezadowolony ze swojego wyglądu i towarzyszą temu duże oczekiwania związane z zabiegiem, tym mniejsze wskazanie do jego przeprowadzenia.
Jeśli więc chcesz uzyskać jak największe korzyści, znajdź najpierw inny sposób na poprawę samooceny i sposobu, w jaki postrzegasz swoje ciało. Dzięki temu poprawi się twój ogólny dobrostan psychiczny i fizyczny. To zaś pozwoli cię nie uzależniać go od samego wyglądu zewnętrznego. Tym samym efekty zabiegu mogą tylko zwiększyć poczucie szczęścia, które już w sobie będziesz mieć, zanim poddasz się operacji. Nie będziesz za to oczekiwać, że dzięki niej na lepsze zmieni się całe twoje życie, a problemy znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.