Praktycznie po każdym poważnym zabiegu chirurgicznym oraz w ramach leczenia zachowawczego, niezbędnym elementem kuracji jest rehabilitacja. Dzięki niej, dużo szybciej wrócisz do aktywności życiowej sprzed zdarzenia, które ją zaburzyło. Jedną z metod stosowanych przez osoby, które zajmują się fizjoterapią, jest terapia manualna wg Briana Mulligana. Na czym polega i czym się wyróżnia na tle innych metod?
Terapia manualna wg Briana Mulligana – co kryje się za tą koncepcją?
Terapia manualna wg Briana Mulligana to koncepcja diagnostyczno-terapeutyczna mobilizacji stawowej połączonej z ruchem. Jej autorem jest nowozelandzki fizjoterapeuta Brian Mulligan, który w latach 90. w swoim nowatorskim podejściu do fizjoterapii i rehabilitacji połączył wykonywany przez terapeutę ruch bierny, z ruchem czynnym wykonywanym przez pacjenta.
Terapia wykorzystywana jest między innymi przy leczeniu schorzeń:
- w obrębie:
- odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa,
- stawów obwodowych,
- stawów krzyżowo-biodrowych,
- obejmujących:
- ostry zespół bólowy szyi,
- ograniczenia ruchomości wynikające z długiego unieruchomienia oraz zabiegów operacyjnych,
- zawroty i bóle głowy.
Na terapię manualną wg Briana Mulligana składa się wiele różnorodnych specjalistycznych technik, a ona sama opiera się na wielu zasadach.
Co wyróżnia terapię manualną wg Briana Mulligana?
Leczenie zachowawcze i rehabilitacja pozabiegowa wymaga zarówno przekonania pacjenta do technik proponowanych przez terapeutę jak i zaufania do niego. Tym, co wyróżnia terapię wg Briana Mulligana jest jej bezbolesność. Poddając się jej, możesz czuć się zarówno bezpiecznie, jak i komfortowo.
W trakcie terapii, w odróżnieniu od innych metod nie praktykuje się chwilowego odciążenia, które zwykle łagodzi objawy. W jego miejsce stosuje się pozycję obciążenia ciężarem ciała. Poza tym nie jesteś biernym uczestnikiem, ale bierzesz aktywny udział w ćwiczeniach.
Oto najważniejsze cechy i atuty terapii manualnej wg Briana Mulligana:
- techniki mobilizacyjne są całkowicie bezbolesne,
- fizjoterapeuta obciąża powierzchnie stawowe siłą grawitacji,
- docisk ma miejsce na końcu zakresu bezbolesnego ruchu,
- łączone są dwa rodzajów ruchu: mobilizacyjny, bierny w płaszczyźnie powierzchni stawowych z czynnym ruchem kątowym w danym stawie,
- praktykowana jest odpowiednio duża, dostosowana do danej procedury terapeutycznej liczba powtórzeń,
- pacjent otrzymuje zadanie domowe, w ramach którego ma indywidualnie wykonywać przygotowane przez terapeutę specjalistyczne ćwiczenia.
Terapia manualna wg Briana Mulligana w praktyce
Opracowane przez Briana Mulligana techniki działają bezpośrednio na stawy, zaś pośrednio na układ nerwowo-mięśniowy. Wśród jedynych w swoim rodzaju technik NAG, SNAG oraz odwrotnego NAG, na szczególną uwagę zasługuje MWM ( Mobilisation with Movement ), czyli mobilizacja połączona z ruchem. To połączenie technik ślizgowych i ruchów fizjologicznych z przedłużoną fazą docisku, która ma miejsce pod koniec zakresu ruchu w obszarze leczonego stawu.
W trakcie wykonywania przez terapeutę ruchu biernego, zostajesz poproszony o wykonanie ruchu czynnego, który zwykle wywołuje ból. Wykonywanie ślizgu w odpowiednim kierunku w stawie, doprowadza do ustawienia zgodnego z anatomią owego stawu. Terapeuta pilnuje jednocześnie, byś nie odczuwał bólu, gdy sam łączy różne ślizgi. Może je wykonywać zarówno w płaszczyźnie równoległej, jak i prostopadłej. Dzięki temu może określić właściwą płaszczyznę leczenia i stopnia mobilizacji.
Uznana na świecie i w Europie, specjalistyczna, efektywna i bezpieczna terapia manualna wg Briana Mulligana, umożliwia diagnostykę i terapię pacjenta w wielu ośrodkach medycznych. Terapeuci stosują ją w szpitalach, prywatnych praktykach medycznych, ośrodkach rehabilitacji i gimnastyki korekcyjnej oraz centrach medycznych, zajmujących się leczeniem urazów i kontuzji sportowych.
Źródło: www.mulliganconcept.pl