Zakładanie wkładki wewnątrzmacicznej, czyli inaczej spirali antykoncepcyjnej powinno odbywać się w warunkach ambulatoryjnych, w gabinecie ginekologicznym. Aplikacja wkładki tego rodzaju polega na umieszczeniu jej w jamie macicy drogą pochwową. Wkładka wewnątrzmaciczna ma najczęściej kształt litery T, litery S lub spirali. Zbudowana jest z trzonu oraz odchodzących od niego ramion.

Spirala antykoncepcyjna zbudowana jest z polichlorku winylu oraz innych substancji antykoncepcyjnych obojętnych biologicznie dla organizmu kobiety oraz wyróżniających się znaczną elastycznością. Dzięki temu w żaden sposób nie jest ona wyczuwana w pochwie w czasie codziennych czynności. W celu zwiększenia skuteczności wkładka powleczona jest dodatkowo jonami miedzi, złota, srebra, a także platyny.

Mechanizm działania wkładki wewnątrzmacicznej polega na tym, że umieszczana jest ona w organizmie kobiety, przez co uważana jest za ciało obce. Stan ten prowadzi do rozwinięcia lekkiego stanu zapalnego w jamie macicy. Zwiększony poziom leukocytów w obrębie tej części ciała prowadzi do unieszkodliwienia plemników, a niekiedy również i komórki jajowej. Białe ciałka krwi powodują dodatkowo degenerację błony śluzowej macicy, zapobiegając przy tym ewentualnemu zagnieżdżeniu zapłodnionej komórki jajowej. W czasie miesiączki jest ona wydalana wraz z krwią. Ponadto, większość obecnie stosowanych wkładek domacicznych posiada dodatkowo miedziany drut, który prowadzi do zwiększenia skuteczności antykoncepcyjnej. Miedź ma także właściwości miejscowo drażniące, co pozwala na zmniejszenie się rozmiarów samych wkładek oraz na zminimalizowanie ewentualnych skutków.

Założenie wkładki zalecane jest zwłaszcza w wypadku:

 • Kobiety posiadające potomstwo i pozostające w stałym związku, które potrzebują długotrwałej antykoncepcji
 • Pacjentkom z przeciwwskazaniami do antykoncepcji hormonalnej
 • W celu leczenia nadmiernych krwawień miesięcznych
 • Stany zapalne w obrębie miednicy mniejszej
 • Uczulenie na składniki wkładki
 • Częste, nawrotowe stany zapalne narządów rodnych
 • Ciąża pozamaciczna w przeszłości
 • Krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie
 • Mięśniaki macicy
 • Endometrioza
 • Nieprawidłowości w budowie macicy
 • Nadżerka szyjki macicy
 • Obfite krwawienia miesiączkowe
 • Wielokrotne poronienia ciąży (poronienia nawykowe)
 • Niedokrwistość i niedobór żelaza w organizmie
 • Zaistniała ciąża lub podejrzenie ciąży
 • Zmniejszona odporność, np. AIDS, leczenie immunosupresyjne
 • Przebyte bakteryjne zapalenie wsierdzia

Przygotowanie do zabiegu

Pacjentka powinna zgłosić się do szpitala na czczo, czyli nie spożywać pokarmów stałych na przynajmniej 6 godzin przed planowanym zabiegiem. Przed założeniem spirali antykoncepcyjnej lekarz powinien przeprowadzić badanie ginekologiczne, które pozwoli na ocenę budowy macicy, czyli położenie jej szyjki oraz trzonu.

Wkładkę zakłada się w ostatnim dniu krwawienia miesiączkowego, gdyż wejście do pochwy jest wtedy rozszerzone. Przed aplikacją lekarz dodatkowo odkaża pochwę. Około 30 minut przed aplikację wkładki zaleca się zażyć środek przeciwbólowy.

Rodzaje wkładek domacicznych

W zależności od zapotrzebowania antykoncepcyjnego, lekarz ginekolog odpowiednio dobiera dane wkładki domacicznej. Można wyróżnić kilka ich rodzajów.

Mirena

Mirena jest wkładką domaciczną, która uwalnia hormon – lewonorgestrel do jamy macicy. Wskazana jest w celu zapobiegania ciąży oraz leczenia nadmiernych krwawień miesiączkowych. Skuteczność Mireny jest bardzo wysoka.

Uwalniany przez wkładkę hormon zapobiega ciąży poprzez zmiany w śluzówce jamy macicy uniemożliwiające zagnieżdżenie komórki jajowej. U niektórych kobiet dochodzi dodatkowo do zahamowania owulacji.

Jaydess

Jaydess to wkładka domaciczna, która jest obecnie najmniejsza dostępną spiralą hormonalną, zawierającą niewielką dawkę hormonu. Wkładka tego rodzaju powoduje, że śluz szyjki macicy staje się gęstszy, co zapobiega wnikaniu plemników.

Dodatkowo, wpływa na rozwój śluzówki macicy, dzięki czemu staje się cienka oraz niezdolna do przyjęcia komórki jajowej. Umiejscowiona w macicy wkładka stwarza niekorzystne warunki dla plemników oraz w jajowodach uniemożliwiając przy tym zapłodnienie.

Przygotowanie do zabiegu

Pacjentka powinna zgłosić się do szpitala na czczo, czyli nie spożywać pokarmów stałych na przynajmniej 6 godzin przed planowanym zabiegiem. Przed założeniem spirali antykoncepcyjnej lekarz powinien przeprowadzić badanie ginekologiczne, które pozwoli na ocenę budowy macicy, czyli położenie jej szyjki oraz trzonu.

Wkładkę zakłada się w ostatnim dniu krwawienia miesiączkowego, gdyż wejście do pochwy jest wtedy rozszerzone. Przed aplikacją lekarz dodatkowo odkaża pochwę. Około 30 minut przed aplikację wkładki zaleca się zażyć środek przeciwbólowy.

Przebieg operacji

Wkładka wewnątrzmaciczna przyjmuje w macicy właściwy kształt oraz położenie. Umieszczana jest w jamie macicy za pomocą specjalistycznego aplikatora. Następnie sprawdza się prawidłowość ułożenia wkładki za pomocą badania USG.

Po zakończeniu procesu aplikacji może się pojawiać nieznaczne krwawienie oraz skurcze macicy. Wystające na zewnątrz nitki z polietylenu przycina się do długości 2-3 cm.

Ryzyka i ewentualne powikładnia

 • Bóle podbrzusza i okolic kości krzyżowej
 • Nieregularne i obfite krwawienia z dróg rodnych
 • Stany zapalne narządów płciowych
 • Ciąża pozamaciczna
 • Mięśniaki
 • Wady rozwojowe macicy

Rekonwalescencja po założeniu spirali antykoncepcyjnej

Po zabiegu pacjentce zaleca się dużo odpoczynku, unikanie nadmiernego wysiłku oraz dźwigania ciężkich przedmiotów, ponieważ może to spowodować dodatkowe krwawienie z dróg rodnych. Po około tygodniu od zabiegu umawiana jest pierwsza wizyta, na której to sprawdza się umiejscowienie wkładki i przeprowadza rozmowę na temat samopoczucia pacjentki.

Następna wizyta kontrolna powinna przypaść na termin po kolejnej miesiączce. Sprawdza się w tym czasie, czy wkładka nie wypadła i czy krwawienie nie jest nadmierne. Jeśli wszystko jest w porządku, kolejne badania wykonywane są co pół roku.

Cena zabiegu

od 300zł
(bez ceny wkładki)

Zadzwoń dzisiaj:

Zabieg zakładania wkładki wewnątrzmacicznej przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych w poradni ginekologicznej Inter-Med w Będzinie, w Katowicach oraz w Olkuszu. Zadzwoń i zapisz się na termin konsultacji oraz na zabieg.