Histeroskopia jest małoinwazyjną metodą endoskopową wykorzystywaną w diagnostyce i leczeniu niepłodności, nawracających poronień, a także nieprawidłowości i schorzeń w obrębie macicy. Zabieg polega na wprowadzeniu przez pochwę i kanał szyjki macicy do wnętrza macicy histeroskopu – urządzenia optycznego wyposażonego w system soczewek i kamerę cyfrową, które pozwalają dokładnie obejrzeć jamę macicy, a także zawierającego specjalne mikronarzędzia pozwalające na przeprowadzenie zabiegu.

Zabieg przeprowadzany jest w pozycji ginekologicznej. Przez pochwę i szyjkę macicy do jamy macicy lekarz wprowadza delikatnie histeroskop. Następnie wnętrze macicy zostaje wypełnione solą fizjologiczną, która ułatwia obserwację powierzchni endometrium oraz ujść macicznych jajowodów. Badanie wykonywane jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym podawanym dożylnie. Niedogodności związane z zabiegiem można porównać do zwykłego badania ginekologicznego. Pacjentka bezpośrednio po zabiegu może wrócić do domu.

Wskazaniami do histeroskopii diagnostycznej są

 • Niepłodność – trudności z zajściem w ciążę
 • Problemy z donoszeniem ciąży (nawracające poronienia)
 • Podejrzenie istnienia wad w budowie macicy
 • Podejrzenie przerwania ciągłości ściany macicy
 • Zaburzenia cyklu menstruacyjnego i krwawienia o nieustalonej przyczynie
 • Konieczność oceny stanu błony śluzowej – polipy, zmiany rozrostowe endometrium ,mięsniaki podśluzowkowe
 • Podejrzenie zrostów wewnętrznych,

Histeroskopia zabiegowa

Histeroskopia zabiegowa ma zastosowanie w leczeniu stanów chorobowych wykrytych w czasie histeroskopii diagnostycznej (mięśniaki, polipy, przegrody, zrosty), a także w celu pobrania materiału do badania histopatologicznego. Zabieg wykonywany jest bezpośrednio po histeroskopii diagnostycznej. Lekarz, przez tulejkę histeroskopu, wprowadza mikronarzędzia, którymi wykonuje czynności zabiegowe.

Wskazania do histeroskopii zabiegowej

 • usuwanie zrostów, mięśniaków podśluzówkowych, polipów
 • korekcja wrodzonych wad macicy np. usunięcie przegrody macicy
 • pobranie wycinków z błony śluzowej do badania histopatologicznego

Przeciwwskazania

 • Źle wyrównana cukrzyca
 • Zaburzenia produkcji kolagenu
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi
 • Nadwrażliwość na środki znieczulająca
 • Nadwrażliwość na antybiotyki

Przygotowanie do histeroskopii operacyjnej

Od 2 do 4 tygodni przed planowanym zabiegiem stosuje się leczenie hormonalne, aby zmniejszyć grubość ścian macicy oraz objętość mięśniaka we wskazanych przypadkach.

 • Wykonuje się badania cytologiczne oraz czystości pochwy
 • Najczęściej wykonuje się ją na początku cyklu, ale po ustaniu krwawienia miesięcznego
 • Na 6 godzin przez rozpoczęciem zabiegu powinno się być na czczo

Rekonawalescencja po zabiegu

Jeśli pacjentka nie odczuwa żadnych dolegliwość to bezpośrednio po zabiegu może wrócić do domu. Należy przez ok. 3  dni wypoczywać, unikać wysiłku i dźwigania ciężkich rzeczy.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyku w celu uniknięcia infekcji. Histeroskopia jest zabiegiem bezpiecznym, a powikłania zdarzają się bardzo rzadko. W razie pojawienia się dolegliwości bólowych, obfitego krwawienia z dróg rodnych, gorączki etc. należy zgłosić się do lekarza.

Zwykle już po 3 godzinach od zakończenia zabiegu, można opuścić szpital, choć w uzasadnionych przypadkach czas ten może się wydłużyć do 24 godzin. Należy przez ok. 3  dni wypoczywać, unikać wysiłku i dźwigania ciężkich rzeczy. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyku w celu uniknięcia infekcji.  Histeroskopia jest zabiegiem bezpiecznym, a powikłania zdarzają się bardzo rzadko. W razie pojawienia się dolegliwości bólowych, obfitego krwawienia z dróg rodnych, gorączki etc. należy zgłosić się do lekarza.

Po histeroskopii operacyjnej warto odczekać 2-3 tygodnie ze współżyciem, ponieważ zwiększa się ryzyko zakażenia. W ciążę można spróbować zajść po dwóch pełnych cyklach. Przed ponownym rozpoczęciem aktywności seksualnej warto również zwrócić się do ginekologia w celu sprawdzenia procesu gojenia się ran wewnątrz dróg rodnych.

Ryzyka w histeroskopii operacyjnej

Z uwagi na niską inwazyjność metody, histeroskopia operacyjna należy do relatywnie bezpiecznych zabiegów. Jakkolwiek w określonych przypadkach zabieg wiąże się z ryzykami powikłań.

 • Krwawienia
 • Zakażenie bakteryjne
 • Uszkodzenie macicy

Ropień gruczołu Barholina

Ropień gruczołu Bartholina występuje najczęściej u kobiet w wieku od 20. do 30. roku życia, które pozostają aktywne seksualnie.

Jego głównym objawem jest silny oraz narastający ból pojawiający się w okolicach sromu. Gruczoły Bartholina są mniej więcej rozmiaru ziarnka grochu i występują po jednym z każdej strony przedsionka pochwy. Ropień gruczołu Bartholina objawia się między innymi obrzmieniem, zaczerwienieniem oraz występowaniem guza w przedsionku pochwy. Nieleczona infekcja tego rodzaju może prowadzić do schorzeń organów miednicy mniejszej.

Wskazania do zabiegu radykalnego usunięcia gruczołu Bartholina

 • Spore dolegliwości bólowe
 • Podwyższona temperatura ciała
 • Dyskomfort w okolicach sromu

Przebieg zabiegu wycięcia ropnia gruczołu Bartholina

Zabieg stosowany w wypadku radykalnego usunięcia gruczołu Bartholina nazywany jest marsupalizacją i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Polega on na nacięciu ropnia, dwoma cięciami pod kątem prostym i obszyciu brzegów rany, aby gruczoł mógł mieć kontakt ze środowiskiem zewnętrznym.

Rana powstała po nacięciu najczęściej jest drenowana. Dren powinien pozostać również przez kilka dni celem dobrego opróżnienia ropnia. Dodatkowo pobierana jest próbka wydzieliny ropnej na badanie bakteriologiczne, celem identyfikacji drobnoustrojów, które spowodowały zapalenie. Ułatwia to dobór antybiotyku w sytuacji, w której leczenie jest konieczne. Wycięcie ropnia gruczołu Bartholina jest konieczne.

Zalecenia po zabiegu oraz rekonwalescencja

Hospitalizacja trwa od kilkunastu do 30 minut po zabiegu.

Po zabiegu konieczne jest zgłaszanie się przez kilka dni do gabinetu zabiegowego celem wykonania płukania rany oraz oceny jej gojenia. Dren odpada najczęściej samoistnie. W okresie pozabiegowym obowiązuje szczególnie zwrócenie uwagi na zasady higieny. Zapalenie gruczołu Bartholina może czasami nawracać.

Cena zabiegu

od 1 400 zł

Zadzwoń dzisiaj:

Badania ginekologiczne to stały element w życiu każdej dorosłej kobiety. W niektórych przypadkach badanie może przerodzić się w zabieg. Histeroskopia jako badanie mało inwazyjne również jako zabieg pozwala na szybka reakcję w przypadku zauważenia przez lekarza niepokojących objawów. Zadzwoń jeszcze dzisiaj do Centrum Medycznego Inter-Med w Będzinie i zapisz się na histeroskopię