Łyżeczkowanie macicy (inaczej abrazja macicy) to zabieg, który polega na usuwaniu specjalną łyżeczką chirurgiczną chorych tkanek macicy. Efektem wykonywanego zabiegu ma być uzyskanie błony wyścielającej ściany kanału szyjki (endocervix) i osobno tkanki błony wyścielającej jamę macicy-endometrium.

Łyżeczkowanie macicy jest zabiegiem nie tylko leczniczym, ale również diagnostycznym, ponieważ umożliwia pobranie materiału z wnętrza macicy do dalszych badań.

 • Krwawienie po menopauzie
 • Nieregularne, obfite miesiączki – bez zdiagnozowanej przyczyny
 • Poronienie – podejrzenie pozostałości resztek po poronieniu
 • Polipy w jamie macicy
 • Podejrzenie raka endometrium
 • Podejrzenie ciąży pozamacicznej
 • Jako zabieg diagnostyczny w niepłodności
 • Miesiączka w zabiegach diagnostycznych
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi
 • Ostre zapalenie szyjki lub pochwy w zabiegach diagnostycznych

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg łyżeczkowania leczniczy najczęściej odbywa się w trybie pilnym w przypadku nieprawidlowych bardzo obfitych i przedłużajacych się krwawień.

O ile jest to możliwe, zaleca się, aby przed zabiegiem pacjentka przez kilka godzin była na czczo. Zabieg abrazji  diagnostycznej wykonuje się w I fazie cyklu przed owulacją.

Przebieg zabiegu abrazji

Zabieg łyżeczkowania macicy wykonuje się najczęściej w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym i trwa on zaledwie 10 minut.

Polega na wprowadzeniu przez lekarza do jamy macicy urządzenia, czyli tak zwanej łyżeczki, której zadaniem jest złuszczenie tkanek. Usunięcie tkanki poddaje się badaniom histopatologicznym.

W przypadku krwawienia po menopauzie postępowanie przebiega w charakterze terapeutyczno-diagnostycznym. Terapeutyczne, ponieważ z powodu łyżeczkowania macicy najczęściej występuje zatrzymanie nieprawidłowego krwawienia, a diagnostyczne, ponieważ służy pozyskaniu materiału do badania histopatologicznego.

W przypadku poronienia zatrzymanego najpierw stosuje się środki, które mają spowodować skurcze i rozpocząć opróżnianie macicy. Następnie wykonuje się jej łyżeczkowanie.

Wykrycie polipów szyjkowych jest możliwe podczas standardowego badania ginekologicznego, natomiast te pojawiające się wewnątrz macicy wymagają przeprowadzenia USG. Łyżeczkowanie w tym przypadku polega na usunięciu materiału, który zostaje poddany badaniom histopatologicznym potwierdzającym powyższe rozpoznanie.

Ryzyka i ewentualne powikładnia

Istnieje kilka ryzyk związanych z zabiegiem abrazji.

 

 • Występowanie obfitych krwawień
 • Infekcje
 • Zespół Ashermana

Zespół Ashermana –  mianem tym określa się zarośnięcie jamy macicy z wtórnym brakiem miesiączki lub występowaniem skąpych i bolesnych krwawień, do którego najczęściej dochodzi po wyłyżeczkowaniu macicy w połogu. Rzadkie powikłanie pojawiające się po za głębokim łyżeczkowaniu. Wówczas w wyniku łyżeczkowania dochodzi do powstania blizn i zrostów wewnątrz macicy, które zmniejszają znacząco przestrzeń w jej wnętrzu. O rozpoznaniu decyduje wywiad oraz badanie HSG lub histeroskopia. Leczenie polega na usunięciu zrostów w histeroskopii, a następnie na założeniu na kilka miesięcy wkładki wewnątrzmacicznej.

Rekonwalescencja po zabiegu abrazji

Do aktywności fizycznej można wrócić po 4-6 tygodniach po zabiegu, najlepiej po wcześniejszej kontroli ginekologicznej. Po ustąpieniu plamienia, można również wrócić do aktywności seksualnej.

Cena zabiegu

1 000 zł

Zadzwoń dzisiaj:

Zabieg abrazji macicy jest zwykle zalecany pacjentkom, u których doszło do poronienia, występuje podejrzenie raka jamy macicy. Jeżeli potrzebujesz konsultacji ginekologicznej – skontaktuj się z rejestracją w celu umówienia wizyty w Centrum Medycznym Inter-Med w Będzinie, Katowicach lub Olkuszu.