Spadek libido to problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Podobne mogą być też tego przyczyny w przypadku każdej z płci. Ważne jednak, by nie lekceważyć już pierwszych objawów i poszukać pomocy. W zależności, czy wywołane są przez zaburzenia hormonalne, czy też różnego rodzaju choroby, w tym przewlekłe, w celu przeprowadzenia szczegółowych badań i skorzystania ze skutecznej terapii, powinieneś zgłosić się do lekarza wybranej specjalizacji. To może być ginekolog, androlog, urolog, endokrynolog lub psycholog.
Czym jest libido? Jakie mogą być przyczyny jego obniżonego poziomu? Gdzie szukać pomocy, gdy zauważysz objawy jego spadku?
Czym jest libido?
Libido to czynnik, który ma bardzo duży wpływ na relacje partnerskie. Pod pojęciem tym kryje się bowiem popęd seksualny i pożądanie, od których zależy aktywność seksualna mężczyzn i kobiet. Związane są z tym też myśli o zabarwieniu seksualnym, fantazje seksualne i rozmowy o seksie. Spadek libido może mieć wpływ nie tylko na rzadsze pożycie, ale też na stopień ukrwienia narządów płciowych oraz wrażliwość na dotyk w strefach erogennych rozsianych po całym ciele.
Poziom libido nie jest jednakowy każdego dnia. Uzależniony jest od wielu czynników i może się wahać, co nie oznacza od razu jego trwałego spadku. By to stwierdzić, problem musi się utrzymywać przez dłuższy czas.
Co może być przyczyną spadku libido?
Wahania poziomu libido u obu płci zwykle związane są z gospodarką hormonalną. U mężczyzn kluczowym hormonem jest testosteron, którego poziom w pewnym wieku zaczyna spadać. To zaś może wpływać na mniejsze zainteresowanie kontaktami seksualnymi. Tym bardziej, gdy pojawią się charakterystyczne dla niskiego poziomu testosteronu objawy. Mowa tu o zaburzeniach erekcji i przedwczesnym lub opóźnionym wytrysku. Żaden mężczyzna nie jest w stanie przejść obojętnie wobec tego rodzaju zdarzeń. To zaś dodatkowo może wpływać na niechęć do uprawiania seksu i obniżać poziom samooceny.
U kobiet z kolei wahania poziomu, w tym spadek libido często uzależniony jest od zmian związanych z cyklem miesiączkowym. Libido jest większe w dni płodne, a spada w okresie menstruacji. Podobnie jest w okresie ciąży, karmienia piersią i po menopauzie. Niechęci do współżycia sprzyjają też zmiany zachodzące w ciele kobiety, a konkretnie suchość pochwy, większa podatność na infekcje narządów płciowych, endometrioza oraz problemy z osiągnięciem orgazmu.
Libido zmienia się też na przestrzeni życia każdego człowieka. Najsilniejsze libido u mężczyzn jest w okresie dojrzenia, a słabnie po 35. roku życia. U kobiet szczyt przypada na wiek dojrzały, a spadek zauważalny jest w okresie menopauzy.
Do innych, możliwych przyczyn spadku libido zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, należą:
Choroby przewlekłe
Na poziom libido znaczący wpływ mają też poważne, szczególnie przewlekłe choroby, do których należy cukrzyca, otyłość, anemia, choroby tarczycy, nowotwory, czy nadciśnienie. W zależności od tego, z którą z nich się zmagasz, ważne, byś korzystał z pomocy lekarza. Jego wybór w tym przypadku zależy od rodzaju schorzenia. Z tarczycą powinieneś iść do endokrynologa, z otyłością do dietetyka lub bariatry, z nowotworem do onkologa, a z nadciśnieniem do kardiologa.
Niezdrowy styl życia
Możesz być młody, a już doświadczać długotrwałego spadku libido. Wszystko przez niezdrowy styl życia. Jeśli od dłuższego czasu:
- zaniedbujesz regularny odpoczynek,
- ograniczasz sen,
- przez większość dnia siedzisz,
- bierzesz na siebie zbyt dużo obowiązków zawodowych i domowych,
- jesteś zestresowany,
- jesz w pośpiechu i to najczęściej mocno przetworzone posiłki,
- zaniedbujesz aktywne spędzanie czasu, w tym uprawianie sportu,
to nic dziwnego, że twój popęd seksualny z czasem zaczyna być coraz słabszy.
Zła dieta
Uboga w składniki odżywcze dieta to jeden z ważnych elementów zdrowego stylu życia. Jeśli nie dbasz o to, co jesz, kiedy i jak, to wkrótce twój organizm zacznie odczuwać braki witamin, minerałów i innych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.
Spadek libido może być spowodowany zarówno przez mocno restrykcyjne diety odchudzające, jak i objadanie się produktami o niskiej zawartości substancji odżywczych. Niektóre z nich mają szczególny wpływ na płodność i produkcję oraz syntezę hormonów w organizmie. Również tych odpowiedzialnych za poziom libido.
Problemy w związku
Ochota na seks schodzi na dalszy plan, gdy od dłuższego czasu nie układa się w związku. Problemy z porozumieniem, coraz częstsze kłótnie, niespełnione oczekiwania i brak zrozumienia potrzeb po obu stronach, to prosta droga do rozstania. Nie wpływa też pozytywnie na poziom libido, co jeszcze mocniej uderza w poczucie własnej wartości i samoocenę.
Przyczyną spadku zainteresowania aktywnością seksualną mogą też być wygórowane oczekiwania ze strony partnera oraz poczucie, że jesteś niewystarczająco dobry w łóżku, co nieustannie daje ci do zrozumienia druga strona.
Przeczytaj także: Kobiece problemy wieku dojrzałego
Nałogi i używki
Choć po alkoholu pojawia się więcej odwagi do nawiązywania relacji partnerskich, to nie przekłada się to na sprawność seksualną. Pijące kobiety mają problemy z osiągnięciem orgazmu, a mężczyźni ze wzwodem oraz jego utrzymaniem. Poza tym alkohol spożywany w dużych ilościach i przez dłuższy czas uszkadza wątrobę. A to właśnie ona metabolizuje testosteron, który odpowiada między innymi za poziom libido. Gdy spada poziom hormonu, zmniejsza się też poziom libido. Zły wpływ mają też różnego rodzaju substancje psychoaktywne.
Leki i antykoncepcja
Spadek libido możesz zaobserwować również w trakcie zażywania leków przeciwdepresyjnych, hormonalnych i przeciwpsychotycznych.
Na obniżone libido skarżą się też kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną. Choć pozytywnie wpływa ona na kondycję skóry i włosów to niestety, ale mniejsza jest po nich ochota na seks. To zaś sprawia, że wiele kobiet szuka alternatywnych rozwiązań, które nie będą miały tego rodzaju skutków ubocznych.
Spadek libido — gdzie szukać pomocy
Jak już wiesz, wybór specjalisty, do którego powinieneś się zgłosić w przypadku spadku libido, w dużej mierze zależy od przyczyn, które za tym stoją.
Gdy są to problemy w relacjach partnerskich, warto skorzystać z pomocy psychologa , który pomoże wam znaleźć przyczynę i na nowo rozbudzić uczucie, które stało u początku waszego związku. Jeśli zaś spadek libido związany jest bezpośrednio ze współżyciem i aktywnością seksualną oraz niemożnością czerpania z tego przyjemności, skuteczna może się okazać terapia u seksuologa.
Kobiety, które cierpią na problemy zdrowotne w obszarze narządów płciowych, powinny skonsultować to ze swoim ginekologiem. Natomiast w przypadku mężczyzn właściwym wyborem w takim przypadku będzie androlog lub urolog, który zajmuje się leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego i problemów z erekcją oraz udziela porad związanych ze spadkiem libido.
Ważne, by na samym początku zdiagnozować właściwą przyczynę objawów świadczących o spadku libido. Dopiero wtedy można rozpocząć skuteczną terapią. Nawet jeśli w pierwszej chwili trafisz do niewłaściwego specjalisty, to po przeprowadzeniu wstępnych badań, z pewnością skieruję cię do innego lekarza.