Przyczyny przepukliny pachwinowej - czy masz wpływ na jej powstanie?

Przyczyny przepukliny pachwinowej – czy masz wpływ na jej powstanie?

Para dźwiga sofę - Przyczyny przepukliny pachwinowej - czy masz wpływ na jej powstanie

Przyczyny przepukliny pachwinowej mogą być różne. To, która z nich i w jakim stopniu, wpływa na pojawienie się tej dolegliwości, w dużej mierze zależy od budowy anatomicznej twojego ciała.

Przyczyny przepukliny pachwinowej

Choć jak wspomnieliśmy, przyczyn jest więcej, przyjrzyjmy się dwóm z nich. Pomogą ci one przy okazji zrozumieć, w jakich sytuacjach, przepuklina pachwinowa może się pojawić i kto jest w grupie ryzyka.

Osłabienie ściany jamy brzusznej.

To podstawowy czynnik i warto przyjrzeć mu się nieco bliżej.
Nie wszyscy mają równie silną i wytrzymałą ścianę brzucha i to w każdym jej obszarze. Bywa, że pewne jej fragmenty są słabsze od pozostałych. Gdy chodzi o przepuklinę pachwinową, częściej występuje ona u mężczyzn, niż u kobiet, co nie dzieje się bez powodu.
W okresie rozwoju, u mężczyzn, dochodzi do tak zwanego zstąpienia jąder, czyli przemieszczania się ich z jamy brzusznej, gdzie powstały, do worka mosznowego. Droga, którą pokonują, to kanał pachwinowy. Ponieważ jądra muszą być przez cały czas połączone z naczyniami krwionośnymi i przewodami, wyprowadzającymi nasienie z jąder, kanał pachwinowy nie może zostać całkowicie zamknięty. I nie jest, ponieważ po obu stronach, w ścianie jamy brzusznej, pozostają otwory, które nazwano pierścieniem pachwinowym głębokim.
Osłabia to ściany brzucha i to właśnie w tym miejscu, powstaje przepuklina pachwinowa.

Ciśnienie w jamie brzusznej

Ten czynnik, może łączyć się z poprzednim, przez co jeszcze bardziej zwiększa się ryzyko powstania przepukliny pachwinowej. W codziennym życiu, być może mało kiedy zastanawiasz się, zanim dźwigniesz coś ciężkiego, albo dołożysz dodatkowe obciążenie na siłowni. Również wtedy, gdy napinasz mięśnie w trakcie wypróżniania. A to właśnie wtedy, dochodzi do zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej, co sprawia, że jelita zaczynają z większą siłą, napierać, od wewnątrz, na ścianę brzucha. Gdy dojdzie do tego w okolicy pierścienia pachwinowego głębokiego, zawartość brzucha, może zostać w tym miejscu wypchnięta, tworząc przepuklinę.

Czy można zapobiec powstaniu przepukliny pachwinowej

Jeśli należysz do osób ze skłonnościami do powstawania przepukliny, staraj się eliminować to, co zwykle do jej pojawienia się prowadzi. Mowa tu o dźwiganiu dużych ciężarów, czy ćwiczeniach na siłowni, szczególnie tych, przeznaczonych do wyrabiania mięśni dolnych partii brzucha.
Nie bez znaczenia jest też dieta bogata w błonnik, która pomoże ci uniknąć zaparć. Jeśli należysz do osób otyłych, zmiana diety, pomoże ci zrzucić nieco kilogramów – przepuklina częściej dotyka osób z nadwagą.
Do osłabienia powłok brzusznych, może dojść też w wyniku złego jedzenia i palenia papierosów.

Jak widzisz, twój wpływ na pojawienie się przepukliny, jest spory, choć może wymagać zmian niektórych nawyków. Jeśli jednak chcesz być zdrowy, czas o to zdrowie zadbać.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]

Szanowni Państwo !

W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

 • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
 • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
 • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
 • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
 • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

 • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
 • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
 • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

PUNKT POBRAŃ

Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

 1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
 2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
 3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
 4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

OSOBY TOWARZYSZĄCE

Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.