Przyczyny przepukliny pachwinowej mogą być różne. To, która z nich i w jakim stopniu, wpływa na pojawienie się tej dolegliwości, w dużej mierze zależy od budowy anatomicznej twojego ciała.
Co to jest przepuklina pachwinowa?
Twój brzuch to nie tylko narządy wewnętrzne, ale też powłoki brzuszne, w tym mięśnie. Te ostatnie dbają o to, by wszystko wewnątrz pozostawało na swoim miejscu. W sytuacji, gdy działają one jak należy, zawartość twojego brzucha jest nienaruszona również w sytuacji, gdy oddziałują na nie duże siły wywołane przez wysiłek fizyczny.
Problem pojawia się wówczas, gdy na styku mięśni pojawiają się słabsze punkty i tworzą się pewnego rodzaju szczeliny. W takiej sytuacji przy większym wysiłku i tym samym napierającym ciśnieniu wewnątrz jamy brzusznej, elementy zaczynają wydostawać się na zewnątrz. To właśnie stan, który nazywany jest przepukliną pachwinową. Przez nieszczelność wydostaje się najczęściej otrzewna oraz jelita, co wymaga niezwłocznej interwencji medycznej.
Przepuklina pachwinowa przyjmuje postać miękkiego wybrzuszenia, wypełnionego błoną wyścielającą jamę brzuszną lub jelitami. O wiele częściej pojawia się u mężczyzn, niż u kobiet.
Przepuklina pachwinowa dzieli się na:
- pośrednią – zwykle diagnozowana jest w początkowym okresie życia, ale rozwinąć może się dopiero w wieku dorosłym.Spowodowana jest tym, że nie dochodzi do zamknięcia wewnętrznego otwarcia kanału pachwinowego w czasie porodu. Tego rodzaju przepuklina pachwinowa u kobiet pojawia się wówczas, gdy jelito cienkie lub narządy rozrodcze przemieszczają się w okolicę pachwiny;
- bezpośrednią – to domena osób dorosłych i dochodzi do niej, gdy fragment jelita wydostaje się wzdłuż ściany kanału pachwinowego, co spowodowane jest przez osłabienie mięśni brzucha w tym miejscu.
Przepuklina pachwinowa może przybrać postać przepukliny:
- prostej,
- skośnej,
- udowej.
Oprócz tej najczęściej operowanej przepukliny, są też przepukliny:
- brzuszne:
- udowe,
- w kresie białej,
- pępkowe,
- pooperacyjne,
- wrodzone,
- zewnętrzne,
- wewnętrzne,
- nabyte,
- wrodzone.
Przyczyny przepukliny pachwinowej
Choć jak wspomnieliśmy, przyczyn jest więcej, przyjrzyjmy się dwóm z nich. Pomogą ci one przy okazji zrozumieć, w jakich sytuacjach, przepuklina pachwinowa może się pojawić i kto jest w grupie ryzyka.
Osłabienie ściany jamy brzusznej.
To podstawowy czynnik i warto przyjrzeć mu się nieco bliżej.
Nie wszyscy mają równie silną i wytrzymałą ścianę brzucha i to w każdym jej obszarze. Bywa, że pewne jej fragmenty są słabsze od pozostałych. Gdy chodzi o przepuklinę pachwinową, częściej występuje ona u mężczyzn, niż u kobiet, co nie dzieje się bez powodu.
W okresie rozwoju, u mężczyzn, dochodzi do tak zwanego zstąpienia jąder, czyli przemieszczania się ich z jamy brzusznej, gdzie powstały, do worka mosznowego. Droga, którą pokonują, to kanał pachwinowy. Ponieważ jądra muszą być przez cały czas połączone z naczyniami krwionośnymi i przewodami, wyprowadzającymi nasienie z jąder, kanał pachwinowy nie może zostać całkowicie zamknięty. I nie jest, ponieważ po obu stronach, w ścianie jamy brzusznej, pozostają otwory, które nazwano pierścieniem pachwinowym głębokim.
Osłabia to ściany brzucha i to właśnie w tym miejscu, powstaje przepuklina pachwinowa.
Ciśnienie w jamie brzusznej
Ten czynnik, może łączyć się z poprzednim, przez co jeszcze bardziej zwiększa się ryzyko powstania przepukliny pachwinowej. W codziennym życiu, być może mało kiedy zastanawiasz się, zanim dźwigniesz coś ciężkiego, albo dołożysz dodatkowe obciążenie na siłowni. Również wtedy, gdy napinasz mięśnie w trakcie wypróżniania. A to właśnie wtedy, dochodzi do zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej, co sprawia, że jelita zaczynają z większą siłą, napierać, od wewnątrz, na ścianę brzucha. Gdy dojdzie do tego w okolicy pierścienia pachwinowego głębokiego, zawartość brzucha, może zostać w tym miejscu wypchnięta, tworząc przepuklinę.
Inne przyczyny
Poza wymienionymi wyżej przyczynami przepukliny pachwinowej są też inne czynniki, które sprzyjają jej wystąpieniu i tym samym zwiększeniu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Należą do nich między innymi:
- przewlekłe zaparcia,
- otyłość i nadwaga,
- przewlekły, uporczywy kaszel,
- doznany uraz,
- nieprawidłowy metabolizm kolagenu,
- uprawianie sportów siłowych.
Czy można zapobiec powstaniu przepukliny pachwinowej
Jeśli należysz do osób ze skłonnościami do powstawania przepukliny, staraj się eliminować to, co zwykle do jej pojawienia się prowadzi. Mowa tu o dźwiganiu dużych ciężarów, czy ćwiczeniach na siłowni, szczególnie tych, przeznaczonych do wyrabiania mięśni dolnych partii brzucha.
Nie bez znaczenia jest też dieta bogata w błonnik, która pomoże ci uniknąć zaparć. Jeśli należysz do osób otyłych, zmiana diety, pomoże ci zrzucić nieco kilogramów – przepuklina częściej dotyka osób z nadwagą.
Do osłabienia powłok brzusznych, może dojść też w wyniku złego jedzenia i palenia papierosów.
Jak widzisz, twój wpływ na pojawienie się przepukliny, jest spory, choć może wymagać zmian niektórych nawyków. Jeśli jednak chcesz być zdrowy, czas o to zdrowie zadbać.