Plastyka powiek górnych to zabieg, który wykonywany jest zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Opadająca powieka nie tylko niekorzystnie wpływa na wygląd twarzy, która sprawia wrażenie zmęczonej, smutnej i dużo starszej. Problemem jest też ograniczone pole widzenia, co może utrudniać codzienne funkcjonowanie, w tym prowadzenie pojazdów mechanicznych.
Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z zabiegu, sprawdź, jak wygląda okres rekonwalescencji po jego przeprowadzeniu.
![Kobieta z opatrunkami na powiekach. Plastyka powiek górnych - zalecenia i rekonwalescencja po zabiegu](https://inter-med.pl/wp-content/uploads/2025/02/kobieta-po-plastyce-powiek-gornych-1024x683.jpg)
Plastyka powiek górnych — wskazania po zabiegu i okres rekonwalescencji
Rekonwalescencja po zabiegu plastyki powiek górnych zwykle traw od dwóch tygodni do miesiąca. Uzależnione jest to od zakresu przeprowadzonych zmian, twojego ogólnego stanu zdrowia i innych indywidualnych predyspozycji. Wpływ na gojenie po zabiegu ma też stosowanie się do zaleceń lekarza operującego.
Plastyka powiek górnych — zalecenia po zabiegu
Jak każdy zabieg operacyjny, tak też plastyka powiek górnych wymaga stosowania się do zaleceń lekarskich. Choć rana pooperacyjna jest niewielka, to mimo wszystko doszło do przerwania ciągłości tkanki. Dlatego powinieneś odpowiednio zadbać o miejsce zabiegu i postępować zgodnie z otrzymanymi od lekarza wskazaniami. Obejmują one zwykle to, co powinieneś robić oracz czego unikać przez określony czas.
W praktyce oznacza to, że:
- nie powinieneś:
- dźwigać ciężkich przedmiotów,
- nosić soczewek kontaktowych (jeśli wcześniej ich używałeś),
- stosować makijażu na powiekach i w najbliższej okolicy oczu,
- pływać w basenie,
- opalać się,
- korzystać z sauny, solarium i jacuzzi,
- stresować się,
- palić papierosów,
- pić alkoholu,
- dotykać dłońmi miejsca zabiegu,
- powinieneś:
- odpoczywać i dbać o odpowiednią ilość snu,
- stosować chłodzące okłady na powieki, by zmniejszyć początkowy obrzęk, który jest naturalną reakcję organizmu na zabieg operacyjny,
- stosować przepisane przez lekarza maści, kremy oraz krople do oczu,
- stawiać się na umówione kontrole lekarskie.
Wszystko to jest ważne, jeśli chcesz uniknąć możliwych powikłań, z których większość zwykle powstaje w wyniku zaniedbań w stosowaniu się do zaleceń lekarskich oraz złej pielęgnacji rany pooperacyjnej.
Okres rekonwalescencji po plastyce powiek górnych
Plastyka powiek górnych jest zabiegiem o niskim stopniu inwazyjności. Mimo to powinieneś przygotować się na wystąpienie naturalnych reakcji organizmu, które mogą przybrać postać:
- bólu i dyskomfortu w operowanej okolicy oczu,
- zasinienia i obrzęku, który po pewnych czasie ustępuje w sposób naturalny.
Ze względu na stosowanie w tym zabiegu niewchłanialnych szwów, po tygodniu powinieneś zgłosić się na ich usunięcie. O dokładnym terminie dowiesz się przed powrotem do domu po zabiegu. Ważne są też okresowe wizyty kontrolne, podczas których lekarz oceni proces gojenia i stan rany pooperacyjnej.
Do normalnych codziennych i zawodowych aktywności możesz wrócić już mniej więcej po mniej więcej tygodniach. Pod warunkiem, że zrezygnujesz w tym czasie z dużego wysiłku fizycznego, w tym tego związanego z uprawianiem sportów kontaktowych.
Efekty długoterminowe po zabiegu plastyki powiek górnych
Ostatecznego efektu, który może ci zapewnić plastyka powiek górnych, możesz się spodziewać po upływie około miesiąca. Rana w tym czasie zdąży się wygoić, skóra się wygładza, a powieki pozostają uniesione.
Jednak pierwsze różnice w wyglądzie twarzy dostrzeżesz już po zabiegu, choć ze względu na obrzęki nie jest to jeszcze w pełni efekt, który zwykle zapewnia blefaroplastyka.
Co do długoterminowych efektów zabiegu plastyki powiek górnych, to czas, w którym możesz się nimi cieszyć, w dużej mierze zależy od ciebie. Jędrniejsza i bardziej napięta skóra wokół oczu oraz wolna od nadmiaru tkanki tłuszczowej powieka to coś, co należy pielęgnować.
Nie bez wpływu jest też twój wiek, prowadzony styl życia, stosowana dieta, czy regularna aktywność fizyczna. Bardzo pomocna w utrzymaniu efektów jest codzienna pielęgnacja skóry twarzy, w tym okolicy oczu. W odpowiednim nawilżeniu, odżywieniu i ujędrnieniu pomogą ci dobrze dobrane kremy oraz preparaty z witaminą C i kwasem hialuronowym.
Pomyśl też o codziennym stosowaniu jogi twarzy, która w naturalny sposób pomoże ci zadbać o mięśnie twarzy i kondycję twojej skóry.
Dzięki temu efekty plastyki powiek górnych mogą się utrzymywać nawet 10 lat, a i tu wiele zależy od twoich indywidualnych predyspozycji, gdy chodzi o górną granicę czasową.
Warto też porozmawiać o tym z lekarzem operującym i poprosić go o wskazówki dotyczące sposobów na podtrzymanie uzyskanych efektów. Tym bardziej że plastyka powiek górnych to zabieg, który wykonywany jest tylko raz.