Wizyty u ginekologa należą do jednych z ważniejszych w życiu każdej kobiety i to nie tylko w przypadku wystąpienia dolegliwości, ale też profilaktycznie. Ten drugi powód, choć często lekceważony, może okazać się decydujący w przypadku wykrycia zmian nowotworowych.
Pacjentki ginekologii pytają: jak często umawiać się na wizytę?
Międzynarodowe towarzystwa medyczne zalecają, by profilaktycznie na wizytę do ginekologa umawiać się co najmniej raz na pół roku, a najrzadziej raz do roku. Wizyta taka obejmuje kontrolę stanu narządów rodnych, kontrolę piersi, bezbolesne pobranie cytologii i ogólną ocenę stanu zdrowia kobiety. Wykonywane są też badań podstawowych, w tym morfologia krwi.
Profilaktyka – czyli kiedy warto przyjść do ginekologa
Brak dolegliwości nie zwalania z obowiązku profilaktycznego przebadania się i upewnienia, że wszystko jest w porządku. Wraz z upływem lat, rośnie zagrożenie chorobami nowotworowymi zarówno narządów rozrodczych, jak i piersi, dlatego tym bardziej wizyta w gabinecie ginekologicznym, wydaje się uzasadniona. Jeśli okaże się, że udało się wykryć groźne choroby jeszcze w fazie bezobjawowej – co najczęściej gwarantuje pełne wyleczenie – może to być najlepsza decyzja, jaka została w życiu kobiety.
Przed 18. rokiem życia
Wiek pacjentek ginekologii, które po raz pierwszy zgłaszają się do ginekologa, to przedział pomiędzy 12. a 15. rokiem życia, zwykle po pierwszej miesiączce. Na wizytę, pacjentka przychodzi z opiekunem faktycznym. Ginekolog oceni przebieg cyklu miesiączkowego i uświadomi młodą kobietę w tematach, związanych z fizjologią jej układu rozrodczego. Dobierze przy tym tematykę, odpowiednio do jej wieku.
Po 18. roku życia
Podczas kolejnych wizyt, ginekolog zwykle ocenia stan zdrowia narządów rodnych pacjentki. Sprawdza też, czy nie pojawiają się w nich niepokojące zmiany. Głównym badaniem, którego nie można lekceważyć, jest cytologia. Badanie to powinno się wykonać po ok. roku od rozpoczęcia współżycia, ale nie później niż 3 lata od inicjacji. Kobiety, które jeszcze nie współżyły, powinny się przebadać do 25 roku życia.
Konieczność – czyli kiedy wizyta u ginekologa jest konieczna
Są sytuacje, kiedy pacjentki ginekologii nie pytają, kiedy umówić się na wizytę do ginekologa. Gdy pojawiają się jakiekolwiek niepokojące symptomy, nie ma wtedy znaczenia wiek. Do najczęstszych dolegliwości należą:
Zakażenia dróg rodnych
Najczęściej pierwszym sygnałem jest świąd, pieczenie i upławy. Te ostatnie mogą być objawem infekcji grzybiczej lub bakteryjnej pochwy. Świadczyć o tym będzie ich żółto-zielony kolor, z nieprzyjemną wonią krwiste podbarwienie.
Krwawienia z dróg rodnych
Gdy nie jest związane z cyklem miesięcznym, albo też występuje w okresie menopauzy, może oznaczać pojawienie się bardziej poważnych schorzeń, w tym nowotworu w obrębie macicy. Im szybciej zbada to ginekolog, tym większa szansa na wyleczenie.
Ból w dole brzucha
Jeśli menstruacji towarzyszą silne bóle brzucha, połączone z wzdęciami, zaparciem lub rozwolnienia,oraz obfite i nieregularne krwawienia, może to wskazywać na endometriozę. W okresie rozrodczym powoduje ona niepłodność u 30-40% kobiet. Właściwe rozpoznanie możliwe jest tylko po badaniu ginekologicznym uzupełnionym badaniami dodatkowymi.