Badania USG to nowoczesna grupa badań nieinwazyjnej diagnostyki obrazowej, stosowana bardzo szeroko w medycynie.

USG 3D/4D HD Live to jedno z najnowocześniejszych osiągnięć w zakresie obrazowania płodu. Badanie pozwala na zobrazowanie cech płodu już od 6 tygodnia ciąży. W naturalnych kolorach, rodzice i lekarz mogą dokładnie zobaczyć wszystkie cechy nienarodzonego dziecka, takie jak położenie uszu i oczu, twarz dziecka, ruch kończyn, czaszkę oraz profil.

Bezinwazyjna diagnoza przedporodowa

To nie tylko niesamowite przeżycie dla rodziców, pozwalające na budowanie więzi z dzieckiem, ale przede wszystkim doskonałe narzędzie do wykrywania wad lub chorób dziecka już na wczesnym etapie ciąży. W przypadku zaistnienia ewentualnych wad rozwojowych lub schorzeń, rodzice mają szansę przygotować się do tej sytuacji i jeszcze przed porodem podjąć kroki przygotowawcze.

Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, dostarcza wiele informacji i przeżyć niedostępnych w tradycyjnym badaniu USG 2D. Serdecznie zapraszamy wszystkich przyszłych rodziców – badania prowadzone są w gabinecie ginekologicznym.

USG jamy brzusznej to badanie obrazujące wielkość, kształt oraz strukturę narządów wewnętrznych takich jak nerki, nadnercza, trzustka, śledziona, żołądek, pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe. Badanie umożliwia ocenę nieprawidłowości i diagnozę chorób.

Przygotowanie do badania

W dzień poprzedzający badanie pacjent powinien wprowadzić lekkostrawne posiłki. W dniu badania należy przyjść na czczo lub nie spożywać posiłków co najmniej na 6 godzin przed badaniem. Nie należy także pić napojów słodzonych oraz gazowanych. Dozwolone jest tylko picie niegazowanej, czystej wody. W dniu badania pacjenci powinni zrezygnować z palenia papierosów oraz żucia gumy. Przed badaniem należy zażyć środek przeciwko wzdęciom dostępny w aptekach.

Przebieg badania

Lekarz gastrolog nakłada na głowicę specjalny żel, a następnie przesuwa ją po brzuchu. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać lekki dyskomfort związany z kontaktem skóry z zimnym żelem. Lekarz podczas badania obserwuje kształt, wielkość i strukturę narządów. Bezpośrednio po badaniu pacjent może zapoznać się z wynikami.

USG ginekologiczne to podstawowe badanie wykonywane podczas ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby badanie przeprowadzane było co najmniej trzykrotnie przy ciąży przebiegającej prawidłowo: pierwszy raz pomiędzy 11, a 14 tygodniem ciąży, drugi raz pomiędzy 18, a 22 tygodniem i trzeci raz – po 30 tygodniu ciąży. Badanie pozwala na rozpoznanie podstawowych cech płodu, kontrolę rozwoju płodu oraz przebiegu ciąży.

Przygotowanie do badania i przebieg

Badanie może być przeprowadzane na dwa sposoby: poprzez powłoki brzuszne oraz dopochwowo. Oba sposoby są bezbolesne i bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Przy USG przeprowadzanym przez powłoki brzuszne konieczne jest przybycie na badanie z pełnym pęcherzem. Na godzinę przed badaniem pacjentka powinna wypić od 1 do 1,5 litra wody i nie opróżniać pęcherza. Badanie wykonywane przez pochwę nie wymaga szczególnych przygotowań. Jest bezbolesne. Lekarz przesuwa głowicę aparatury posmarowaną specjalnym żelem po brzuchu pacjentki lub wprowadza specjalną głowicę do pochwy.

USG piersi to badanie, któremu każda kobieta powinna poddawać się raz w roku przed 40. rokiem życia, nawet wówczas gdy nie ma powodów do niepokoju. To podstawowa metoda diagnostyczna, pozwalająca na wykrycie niepokojących zmian w piersiach, np. guzków łagodnych lub nowotworów. Po osiągnięciu czterdziestego roku życia, USG piersi jest uzupełnieniem badania mammograficznego.

Jak przygotować się do badania?

Badanie nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjentki, jednak najlepiej umówić się na badanie w terminie przypadającym na pierwszy tydzień po zakończeniu miesiączki.

Przebieg badania

Badanie jest bezbolesne. Lekarz ginekolog przesuwa głowicę aparatury po piersiach pacjentki. Badanie najczęściej trwa kilka minut i po jego zakończeniu dostępne są wyniki.

USG serca i układu krążenia to bardzo ważne badanie stosowane przy diagnostyce chorób i wad serca. Jego przeprowadzenie najczęściej jest konieczne wówczas, gdy pacjent ma problemy z nadciśnieniem tętniczym, istnieje podejrzenie występowania wad serca lub przy zdiagnozowanych wcześniej chorobach serca w celu oceny funkcjonowania serca i postępów w leczeniu. Badanie obrazuje wygląd oraz funkcjonowanie między innymi przedsionków, zastawek, komór i kurczliwości.

Przygotowanie i przebieg badania

Pacjent nie musi przygotowywać się do badania w żaden szczególny sposób. Badanie jest bezbolesne, trwa maksymalnie kilkadziesiąt minut i polega na przyłożeniu głowicy posmarowanej specjalnym żelem do klatki piersiowej pacjenta.

Celem badania USG w ortopedii jest rozpoznanie i ocena chorób oraz urazów układu ruchu. Badanie umożliwia obrazowanie funkcjonowania takich obszarów jak biodra, kolana, stawy, mięśnie, więzadła lub palce.

Przygotowanie i przebieg badania

Badanie nie wymaga przygotowań ze strony pacjenta. Jest krótkie i nieinwazyjne. Polega na tym, że lekarz przesuwa głowicę aparatury po badanej części ciała. Wyniki najczęściej dostępne są tuż po badaniu.

USG układu moczowego to standardowe badanie, którego celem jest zobrazowanie funkcjonowania narządów układu moczowego, takich jak nerki, pęcherz oraz prostata w przypadku mężczyzn. Badanie pozwala na wykrycie chorób lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu tych narządów.

Przygotowanie do badania i przebieg

O ile lekarz nie zdecyduje inaczej, na badanie należy przyjść z pełnym pęcherzem, wypiwszy na godzinę przed około 1,5 litra wody. W drugiej części badania pacjent będzie mógł opróżnić pęcherz, aby lekarz mógł ocenić nerki pod kątem zalegania moczu. Badanie jest bezpieczne i bezbolesne. Trwa kilkanaście minut i polega na przesuwaniu głowicy posmarowanej specjalnym żelem po brzuchu pacjenta.

USG Doppler to bardzo przydatne badanie ultrasonograficzne, pozwalające na obrazowanie prędkości przepływu krwi w naczyniach, żyłach i tętnicach. USG metodą Dopplera stosowane jest przy diagnozowaniu chorób układu krwionośnego, serca, chorób naczyń oraz chorób neurologicznych.

W jakich sytuacjach wykonuje się USG Doppler?

Wskazań może być wiele, a to niektóre z nich:

  • objawy kliniczne sugerujące obecność malformacji tętniczo-żylnych,
  • ocenę układu żylnego przed zabiegami i po nich (ocena efektu pooperacyjnego),
  • zaburzenia krążenia w obrębie obwodowych naczyń tętniczych i żylnych,
  • podejrzenie zwężenia tętnicy szyjnej (w tym jako badanie przesiewowe w kierunku miażdżycy),
  • objawy neurologiczne sugerujące niedokrwienie ośrodkowego układu nerwowego z powodu patologicznych zwężeń w tętnicach szyjnych wewnętrznych,
  • ocenę grubości kompleksu intima-media (czyli wewnętrznej i środkowej warstwy naczynia), który jest wykładnikiem rozwoju miażdżycy i mówi o ryzyku incydentów sercowo-naczyniowych,
  • monitorowanie efektów leczenia inwazyjnego (np. przepływu w tętnicy szyjnej wewnętrznej po zabiegu usunięcia blaszek miażdżycowych),
  • podejrzenie zespołu podkradania tętnicy podobojczykowej,
  • diagnostykę obrzęków kończyn dolnych,
  • podejrzenie zwężenia lub niedrożności naczynia,
  • objawy sugerujące poszerzenie naczynia (obecność tętniaka),
  • podejrzenie zakrzepicy żylnej,
  • diagnostykę przewlekłej niewydolności żylnej,
  • leczenie kardiologiczne.

Przygotowanie i przebieg badania

Lekarz smaruje głowicę aparatury specjalnym żelem i przesuwa nią po ciele pacjenta. Zabieg przeprowadzany jest tak samo jak każdy inny zabieg z użyciem ultrasonografu. Nie wymaga od pacjenta przygotowań.