Skleroterapia to zabieg mający na celu usunięcie żylaków i rozszerzonych, widocznych naczyń krwionośnych. To dość prosty zabieg, obciążony niskim ryzykiem wystąpienia niepożądanych powikłań.

Wskazania do zabiegu

Wskazaniami do zabiegu są głównie żylaki oraz tzw. pajączki. Zabieg poprzedzony jest wywiadem z pacjentem, badaniem przedmiotowym oraz badaniami specjalistycznymi np. USG Doppler.

Przygotowania do zabiegu

Przed zabiegiem należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach w tym także preparatach zakupionych w aptece bez recepty. Może zajść konieczność odstawienia niektórych leków.

Przebieg zabiegu

Do światła żyły, z pomocą niewielkiej igły wprowadzana jest substancja uszkadzająca śródbłonek naczyniowy. Podczas wprowadzania substancji, pacjent może odczuwać lekki dyskomfort zwłaszcza, jeśli sklerotyzowana zmiana jest rozległa. Zabieg zwykle trwa kilkadziesiąt minut i najczęściej nie występuje konieczność hospitalizacji.

Skleroterapia Olkusz – Po zabiegu

Zabieg nie jest inwazyjny i pozwala na powrót do codziennych zajęć już następnego dnia. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie kompresoterapii w postaci specjalny pończoch lub bandaży. Przez 48 godzin po zabiegu należy unikać wysokich temperatur w tym także gorących kąpieli, sesji w saunie, na solarium oraz przebywania na słońcu.