Holter ciśnieniowy to urządzenie umożliwiające pomiar ciśnienia w równych odstępach czasu przez 24 godziny. W ciągu dnia pomiary dokonywane są co 15 minut, natomiast w nocy co 30 minut. Badanie pozwala na rejestrację ciśnienia w normalnych warunkach funkcjonowania pacjenta, przez co można sprawdzić skuteczność dotychczasowego leczenia, zweryfikować różnice w pomiarach oraz ustalić przyczyny nadciśnienia.
Wskazania do badania
Lekarz zaleca badania wówczas, gdy występują duże różnice w pomiarach dokonanych w domu i w przychodni lekarskiej, gdy występują duże różnice pomiędzy kolejnymi wizytami w przychodni, gdy wdrożone leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów lub w przypadku kobiet w ciąży, które mają podwyższone ciśnienie tętnicze i podejrzenie stanu przedrzucawkowego.
Przygotowanie do badania i przebieg badania
- pacjent na 48 godzin przed rozpoczęciem badania nie powinien pić alkoholu,
- należy w normalnym trybie przyjąć wszystkie leki,
- moment pomiaru jest odczuwalny dla pacjenta, ponieważ mankiet urządzenia napełnia się powietrzem. Wtedy pacjent powinien mieć wyprostowaną rękę wzdłuż ciała lub podpartą na stole,
- nie należy doprowadzać do kontaktu urządzenia z wodą,
- w czasie badania niewskazany jest intensywny wysiłek fizyczny,
- pacjent powinien zapisywać godzinę wystąpienia wszelkich niepokojących objawów, takich jak kołatanie serca, duszności, zawroty głowy lub bóle w klatce piersiowej,
- pacjent zostanie poproszony o notowanie wszystkich czynności, które wykonał w ciągu dnia, np. spacer, spacer z zakupami, drzemka itd.