Perymetria, to standardowe badanie w okulistyce, służące ocenie pola widzenia. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, pozwalające skutecznie wykrywać niektóre choroby już na wczesnym etapie ich powstawania.

Wskazania do badania – perymetria Olkusz

Wskazania do badania pola widzenia mogą być bardzo szerokie. Może być to jaskra lub jej podejrzenie, niektóre choroby neurologiczne, diagnostyka chorób nerwu wzrokowego oraz ich różnicowanie, niektóre objawy kliniczne jak zaburzenie ostrości widzenia lub ból gałki ocznej oraz przyjmowanie leków, które mogą wpływać na funkcjonowanie narządu wzroku.

Przebieg badania

Pacjenci noszący na co dzień okulary, powinni mieć je ze sobą. Badanie wymaga od pacjenta skupienia i koncentracji, dlatego należy przyjść wypoczętym. Na początek pacjent kładzie brodę na specjalny statywie, aby wykluczyć mimowolne poruszanie głową podczas badania. Pacjent obserwuje wskazany na ekranie punkt i jego zadaniem jest zasygnalizowanie momentu pojawienia się jasnego punktu. Wynika badania jest najbardziej miarodajny w zestawieniu z badaniem ostrości wzroku oraz badaniem dna oka.