Spowolnienie procesów starzenia, a nawet ich zatrzymanie to marzenie wielu. Zwłaszcza, jeśli oznaczałoby nie tylko młodszy wygląd, ale też taki sam stan wszystkich komórek i organów ludzkiego ciała. Wszystko przez to, że okres starości nie jest i nigdy nie był czymś, na co się czeka. Może jedynie ze względu na wolność od pracy i większą ilość czasu na odpoczynek. Dlatego też gdy tylko pojawiają się nowe terapie przeciwstarzeniowe, budzą on spore zainteresowanie. I nawet, jeśli na ten moment większość z nich ogranicza się jedynie to wyglądu zewnętrznego i kondycji skóry, to pojawiają też bardziej odkrywcze terapie.
Terapie przeciwstarzeniowe – z czego już dziś możesz skorzystać
Choć starzenie się organizmu to naturalny proces, z którym trzeba się pogodzić, to z pewnością zauważyłeś, że nie każdy starzeje się tak samo. Podczas, gdy jedni wyglądają na dużo starszych, niż wskazuje metryka, inni budzą zdziwienie i zazdrość z powodu jędrnej cery, braku zmarszczek, smukłej sylwetki i wysokiego poziomu energii witalnej. Jeśli myślisz, że w przypadku drugiej grupy stoją za tym jedynie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i inne zabiegi przeciwwstarzeniowe, to możesz być w błędzie. Na szybsze starzenie się organizmu wpływa bowiem wiele różnych czynników, na które masz realny wpływ. Należy do nich między innymi dieta, długość i jakość snu, brak aktywności fizycznej, czy też posiadanie dzieci.
Niemniej jednak w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów, warto łączyć zdrowy styl życia i wybrane terapie przeciwstarzeniowe. Oto wybrane z nich.
Zastępcza terapia hormonalna dla kobiet
Według najnowszych badań, terapia hormonalna dla kobiet to nie tylko wsparcie w niełatwym dla nich okresie menopauzalnym. Okazuje się bowiem, że wpływa ona również na spowolnienie procesów starzenia w kobiecym organizmie. Na ten moment wiadomo, że zmniejszenie poziomu estrogenów w okresie menopauzy nasila procesy starzenia. Mowa zarówno o tych związanych z wiekiem, jak i wywołanych przez czynniki środowiskowe i niezdrowy styl życia.
Tym samym podanie estrogenu w ramach zastępczej terapii hormonalnej może spowolnić procesy zachodzące w skórze. W trakcie jej trwania u kobiet zwiększa się ilość kolagenu, poprawia unaczynienie, elastyczność, nawilżenie i grubość skóry, a zmarszczki ulegają redukcji.
Zanim jednak zdecydujesz się na skorzystanie z THZ, porozmawiaj z lekarzem na temat możliwych skutków ubocznych.
Przeczytaj także: Kobiece problemy wieku dojrzałego
Terapia chelatowa
Pod pojęciem tym kryje się do metoda oczyszczania organizmu z toksycznych jonów metali ciężkich, w tym z żelaza, ołowiu, plutonu, arsenu i rtęci. Możliwe to jest dzięki dożylnemu podaniu substancji chelatujących, czyli tak zwanych EDTA. Poza wiązaniem i usuwaniem metali ciężki, tego rodzaju terapia kroplówkowa ma też działanie detoksykujące. Tym samym poprawie ulega stan oraz działanie komórek tworzących naczynia krwionośne i narządy. Terapia chelatowa przyczynia się też do ochrony komórek przed działaniem wolnych rodników, które odpowiadają za wywoływanie zmian przyspieszających procesy starzenia organizmu.
Tlenoterapia hiperbaryczna
Łagodna terapia hiperbaryczna niesie ze sobą wiele różnorakich korzyści. Jedną z nich jest działanie przeciwstarzeniowe. Ma to związek z telomerami, czyli tandemowymi powtórzeniami nukleotydów utrzymującymi stabilność genomu, znajdującymi się na końcach chromosomów.
Niestety, każdy z telomerów w trakcie mitozy komórek ulega skróceniu, co spowodowane jest niezdolnością do pełnej replikacji i skutkuje jego ograniczoną żywotnością. Gdy staje się za krótki, wybrane komórki nie są w stanie się ponownie replikować i przechodzą w fazę starzenia się lub śmierci komórki.
Okazuje się jednak, że odpowiednio przeprowadzona łagodna terapia hiperbaryczna (HBOT) może sprawić, że nie tylko nie dojdzie do skrócenia telomerów, ale że ulegną one wydłużeniu o 20%. Tym samym wydłuży się żywotność komórek i całego organizmu. Jest to związane miedzy innymi ze zwiększoną ilością antyoksydantów. (Więcej informacji znajdziesz na https://www.aging-us.com/article/202188/text oraz https://www.sciencedaily.com/releases/2020/11/201120150728.htm)
Komórki macierzyste
Na skórę można oddziaływać na wiele sposobów, by zachować jej dobrą kondycję i pobudzić procesy regeneracyjne do produkcji kolagenu i elastyny. Jedną z najnowszych terapii przeciwstarzeniowych jest ta, w której zastosowano roślinne komórki macierzyste, a dokładniej substancje znajdujące się w totipotencjalnych macierzystych komórkach roślinnych. Okazało się, uzyskane z nich koncentraty są w stanie pokonać barierę naskórkową i docierają przez mieszki włosowe do odkrytych pod koniec roku 2009 przez grupę naukowców z Uniwersytetu w Toronto,
ludzkich komórek macierzystych w skórze właściwej. W ten sposób jeszcze lepiej wykorzystano znane już wcześniej działanie przeciwstarzeniowe roślinnych komórek macierzystych.
Terapie przeciwstarzeniowe w ramach zabiegów medycyny estetycznej
Bardziej znane i cieszące się dużą popularnością terapie przeciwstarzeniowe możesz znaleźć w ofercie wielu gabinetów medycyny estetycznej. Małoinwazyjne zabiegi pomogą ci zadbać o kondycję skóry, a uruchomione w niej procesy regeneracyjne wpłyną na odmłodzenie jej wyglądu. Do zabiegów, które mogą ci w tym pomóc, należą:
- mezoterapia igłowa,
- fotoodmładzanie,
- wypełniaczne tkankowe,
- radiofrekwencja,
- zabiegi z wykorzystaniem:
- urządzeń Hi-Tech,
- laserów frakcyjnych i naczyniowych,
- peelingi fenolowe,
- mikroplazma,
- masaż podciśnieniowy,
- ultradźwięki,
- mikroimpulsy połączone z masażem.
- iniekcje kwasem hialuronowym.
Warto jednak pamiętać, że nawet najnowocześniejsze terapie przeciwstarzeniowe na dłuższą metę nie przyniosą spodziewanych efektów. Stanie się tak, jeśli kompleksowo nie zadbasz o swoją skórę i cały organizm. Mowa o zmianie dotychczasowego stylu życia na zdrowy, odpowiedniej pielęgnacji skóry, stosowaniu technik radzenia sobie ze stresem i pozytywnym nastawieniu do życia.
Źródło:
politykazdrowotna.com/artykul/terapia-hormonalna-klucz-n1284629
www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/lista/72338,terapia-chelatowa
aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.4-6.pdf