Przebarwienia to najczęściej problem natury estetycznej. Zwłaszcza te umiejscowione w widocznych miejscach na ciele, w tym na twarzy, szyi i dekolcie. Bardzo możliwe, że przyzwyczaiłeś się już do nich i do tej pory nie myślałeś, by się ich pozbyć. Co, jednak gdybyś wiedział, że możesz to zrobić w sposób bezpieczny, skuteczny i małoinwazyjny? Okazuje się bowiem, że jednym z najlepszych obecnie rozwiązań, jest laser na przebarwienia.
Jakie rodzaje przebarwień możesz usunąć z jego pomocą i jak długo będziesz musiał czekać na efekty zabiegu?
Rodzaje przebarwień na skórze
Przebarwienia mogą się pojawić na twojej skórze z co najmniej kilku przyczyn i mogą też przybrać różną postać. Głównym mechanizmem ich tworzenia się jest niewłaściwa produkcja melaniny pod skórą. Z kolei za ich widoczność na powierzchni skóry odpowiada zbyt intensywna i ograniczona praca komórek barwnikowych, czyli melanocytów.
I choć drobne zmiany barwnikowe w obrębie różnych części ciała są u człowieka czymś naturalnym, to niekoniecznie musisz się zgadzać na obecność tych większych. Zwłaszcza gdy znajdują się w obrębie twarzy.
Przebarwienia mogą występować pod postacią naskórkową, skórną i mieszaną, czyli naskórkowo-skórną. Do najczęstszych przyczyn ich pojawienia się należy:
- genetyka,
- przyjmowanie wybranej grupy leków,
- choroby, np. nadnerczy,
- hormony.
Są też przebarwienia wtórne, za które odpowiadają wybrane czynniki zewnętrzne. Są tu z pewnością znane ci przebarwienia słoneczne i pozapalne jak choćby te po przebytym trądziku. Przebarwienia mogą być też skutkiem działania czynników chemicznych, cieplnych i mechanicznych oraz środków konserwujących znajdujących się między innymi w kosmetykach.
Laser na przebarwienia — z czego wynika jego duża skuteczność
Nie bez powodu mówimy potocznie, że coś zostało wykonane z laserową precyzją. To bowiem jedna z ważnych cech tego nowoczesnego urządzenia, które między innymi stosowane jest w medycynie estetycznej. Nie od dziś też stosowany jest laser na przebarwienia i to z bardzo dobrym skutkiem.
Odpowiednio dopasowana energia ablacyjna emitowana przez laser frakcyjny CO2, doprowadza do kontrolowanych zmian w skórze i stymulacji zachodzących w niej procesów naprawczych. Mikroskopijnej wielkości kanaliki to forma niewielkich uszkodzeń skóry, co dla ciała stanowi sygnał do rozpoczęcia i zintensyfikowania procesów naprawczych. Zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny oraz tworzą się nowe komórki w miejsce starych. Dochodzi o gruntownego remodelingu i przebudowy skóry w miejscu poddanemu zabiegowi laserowemu.
W zależności od rodzaju zmian laser na przebarwienia może zadziałać zarówno przez powierzchniową, jak i głęboką ablację.
Czas leczenia laserowego przebarwień
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące czasu, jaki jest niezbędny do usunięcia przebarwień za pomocą lasera. Wiele zależy od rodzaju zmian, wielkości, głębokości i przyczyn oraz od ogólnej kondycji twojej skóry. Na ostateczne efekty nie będziesz musiał jednak czekać bardzo długo. Laser to bardzo precyzyjne i skuteczne urządzenie, dzięki czemu efekty jego działania mogą pozytywnie zaskoczyć.
Przeczytaj także: Zabiegi laserowe, a medycyna estetyczna – co nowego na rynku
Sam zabieg może trwać od 30 minut do godziny. Musisz być przygotowany na to, iż pomimo małej inwazyjności zabiegu laserowego, twoja skóra w miejscu poddanemu działaniom wiązki promieni, będzie zaczerwieniona, a nawet lekko obrzęknięta. Może też sprawiać wrażenie naciągniętej. To wszystko naturalne efekty zabiegu, które wkrótce samoczynnie ustępują.
W miejscach, w których doszło do mikrouszkodzeń, o których była mowa, już wkrótce po zabiegu rozpoczynają się procesy gojenia. W pierwszych dniach po laseroterapii trwa kolagenogeneza. To proces, w którego ramach ma miejsce obkurczanie tkanek i regeneracja zwiotczałych włókien kolagenowych. Towarzyszy temu wyrównanie kolorytu skóry i zmniejszenie przebarwień, które były celem zabiegu.
Całkowity proces leczenia może potrwać kilka tygodni, choć zawsze jest to kwestia indywidualna. Konieczne też może być powtórzenie zabiegu laserowego, jeśli przebarwienia wciąż w pewnym stopniu są widoczne na skórze.
O szczegóły z tym związane możesz zapytać osobę, która przeprowadza zabieg. Warto jednak wiedzieć, że nawet pierwsze objawy działania lasera, o których była mowa, nie wyłączą cię z codziennych aktywności osobistych i zawodowych. Ważne, byś stosował się do zaleceń pozabiegowych i dbał o skórę, gdzie usuwane były przebarwienia. Dzięki temu dodatkowo wesprzesz procesy zachodzące w twojej skórze i pozytywnie wpłyniesz na efekty zabiegu.