Przerośnięte wargi sromowe to dla kobiety nie tylko problem natury estetycznej, ale też często źródło dolegliwości bólowych. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi labioplastyka, czyli korekta warg sromowych mniejszych. Obejmuje ona zarówno zmianę ich wielkości, jak i kształtu czy naprawę uszkodzeń.
Na czym polega zabieg i kto najczęściej decyduje się na skorzystanie z niego?
Labioplastyka — na czym polega zabieg
Nieproporcjonalnie duże wargi sromowe to problem, z którym coraz więcej kobiet zgłasza się do chirurga plastycznego. Sam zabieg nie należy do skomplikowanych i niesie ze sobą wiele korzyści. Warto wiedzieć, że rozmiar mniejszych warg sromowych nie może być zbyt mały. Pełnią one bowiem bardzo ważną rolę, chroniąc pochwę przed infekcjami i urazami mechanicznymi.
W celu zmniejszenia warg sromowych i przywrócenia im właściwego rozmiaru, w trakcie zabiegu labioplastyki chirurg plastyczny usuwa nadmiar tkanki, a pozostałej części nadaje odpowiedni kształt. W zależności od stopnia przerostu i indywidualnych warunków anatomicznych kobiety może to zrobić przez tak zwany trimming, czyli przycięcie, przez usunięcie nabłonka w kształcie elipsy lub przez wycięcie pełnej grubości tkanek w kształcie litery V.
Przeczytaj także: Nowoczesna ginekologia – w trosce o zdrowie kobiety
Jeśli tylko nie będzie ku temu przeciwwskazań, obecnie możesz też skorzystać z labioplastyki wykonanej z użyciem lasera. To małoinwazyjna metoda, która jest alternatywą dla klasycznego zabiegu chirurgicznego. Nie powoduje krwawienia i mniejsze jest też ryzyko blizn pozabiegowych. Co do efektów, to nie różnią się one praktycznie wcale, niezależnie od wybranej metody. Większy wpływ ma tu doświadczenie i precyzja samego chirurga plastycznego. Dlatego przed zabiegiem warto poszukać jak najlepszego specjalisty, który będzie w stanie spełnić twoje oczekiwania.
Kiedy kobiety decydują się na korektę warg sromowych
W przypadku labioplastyki, z zabiegu możesz skorzystać niezależnie od wieku, w którym jesteś. Przerośnięte wargi sromowe mogą się pojawić na różnym etapie życia kobiety, na co wpływ mają różne czynniki. Różne są też powody, dla których zgłaszają się one do chirurga plastycznego. Labioplastyka bowiem jest jednym z tych zabiegów, który może być wykonany ze względów:
estetycznych
Wygląd warg sromowych zmienia się wraz z wiekiem, w tym ich wielkość, czy symetria względem warg większych. Wskazania estetyczne są równie ważne, jak inne przy kwalifikacji do zabiegu labioplastyki. Zwłaszcza gdy po ciąży lub urazie doszło do ich rozciągnięcia albo uszkodzenia. W trakcie zabiegu chirurg nie tylko zredukuje ich wielkość, ale też nada im lepszy wygląd. Jeśli ten aspekt jest dla ciebie ważny, warto porozmawiać o tym z chirurgiem plastycznym.
medycznych
Przerośnięte wargi sromowe bardzo często stanowią problem natury zdrowotnej. Bielizna, spodnie czy strój sportowy mogą powodować nie tylko dyskomfort w trakcie różnego rodzaju aktywności. Na wargach mogą się pojawiać otarcia, które powodują ból i pieczenie. To nie wszystko, ponieważ dolegliwości bólowe z powodu zbyt dużych warg sromowych mogą zaburzać czerpanie przyjemności ze współżycia. Poza tym zwiększają one ryzyko infekcji intymnych.
Warto w takiej sytuacji skonsultować się z chirurgiem plastycznym w celu omówienia szczegółów zabiegu, który przywróci twoim wargom sromowym właściwe proporcje i pełnione przez nie funkcje.
psychologicznych
Labioplastyka może się okazać pomocna również w sytuacji, gdy przerośnięte lub zdeformowane wargi sromowe blokują cię przed kontaktami intymnymi i powodują duży dyskomfort w trakcie współżycia. Ich wygląd może też negatywnie wpływać na samoocenę i akceptację swojego ciała. Dlatego również w takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z zabiegu. Jeśli masz wątpliwości lub potrzebujesz więcej informacji, by podjąć decyzję, możesz umówić się na konsultację. W jej trakcie możesz zadać chirurgowi ważne dla ciebie pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości. Nawet jeśli ostatecznie na ten moment nie skorzystasz z labioplastyki, to warto na temat samego zabiegu i płynących z niego korzyści, porozmawiać z lekarzem.
Czy są jakieś przeciwwskazania do labioplastyki?
Podobnie jak w przypadku wielu innych zabiegów chirurgii plastycznej, tak też labioplastyka ma pewne przeciwwskazania. Jedna są okresowe, inne bardziej poważne.
Chirurg może odmówić wykonania zabiegu, jeśli stwierdzi u ciebie jedną z wybranych chorób ginekologicznych, w tym stan zapalny sromu lub pochwy albo ginekologiczną chorobę nowotworową. Przeszkodą są też problemy z krzepliwością krwi i nieprawidłowości, które wyszły w trakcie badań cytologicznych.
Zabieg będziesz musiała przesunąć na inny termin z powodu ciąży, karmienia piersią, półrocznego okresu po urodzeniu dziecka oraz na dni między jednym a drugim okresem.
Jeśli zmagasz się przedstawionymi tu problemami wynikającymi z przerostu warg sromowych mniejszych, możesz skorzystać z konsultacji chirurgicznej w Centrum Medycznym INTER-MED. W jej trakcie lekarz rozwieje twoje wątpliwości i pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji.