Jeśli decydujemy się na noszenie soczewek kontaktowych musimy dokonać wybory między miękkimi i twardymi. Różnią się one charakterystyką, właściwościami oraz zastosowaniem w korekcji określonych wad wzroku. Soczewki twarde pod wieloma względami przewyższają soczewki miękkie. Wyprodukowane z nowoczesnych materiałów gwarantują doskonałą przepuszczalność dla tlenu, co zapewnia bardzo dobre dotlenienie rogówki podczas użytkowania. Dzięki ich wytrzymałości użytkować można je przez długi okres i w bardzo łatwy sposób dbać o ich czystość i konserwację.
Dlaczego warto?
Rekompensuje to ich wyższą cenę w stosunku do soczewek miękkich. Dzięki dokładnym metodom obróbki powierzchni soczewek twardych znajdują one zastosowanie w korekcji wzroku u osób z wysoką daleko lub krótkowzrocznością, a także astygmatyzmem. Pozwalają również na korekcję wzroku po przeszczepach rogówki, z nieregularnym astygmatyzmem lub stożkiem rogówki. Twarde soczewki zalecane są także pacjentom cierpiącym na zespół suchego oka. W wielu przypadkach pozwalają na korekcję znacznie skuteczniejszą niż soczewki miękkie czy szkła okularowe. Aby spełniały swe zadanie niezbędne jest indywidualne dopasowanie soczewki do każdego oka.
W tym celu dr n. med. Agnieszka Stanik-Walentek w Inter-Med Będzin wykonuje optyczną, koherentną topografię oka. Jest to badanie bezdotykowe pozwalające zobrazować budowę oka w niebywale dokładny sposób i na tej podstawie dopasować soczewkę kontaktową komfortową, trwałą i pozwalająca w doskonałym stopniu skorygować wadę wzroku. Wada wzroku nie musi obniżać komfortu życia.