Wśród pacjentów zgłaszających się na ostry dyżur, około 0,5% robi to z powodu ostrego bólu moszny. Ze względu na to, że może on wskazywać między innymi na zapalenie jądra, skręt jądra, zapalenie najądrzy, skręcenie wyrostka jądra, przepuklinę treści brzusznej do moszny, a także na uraz jądra, trudno w pierwszej chwili jednoznacznie określić, co jest właściwą przyczyną.
Lekarz, który cię przyjmie, świadom jest tego, że w przypadku skrętu jądra, urazu i przepuklin uwięzionych, musi działać na tyle szybko, by nie doszło do utraty narządów i bezpłodności.
Na szczęście ma do dyspozycji odpowiedni sprzęt, z pomocą którego może wykonać badanie USG jąder.
Jak wygląda ono w praktyce?
Kiedy należy wykonać badanie USG jąder?
Zanim dowiesz się, jak przebiega samo badanie, warto wiedzieć też kiedy, prócz ostrego bólu jąder, udać się do lekarza. Nie zawsze bowiem dolegliwościom związanym z tą częścią twojego ciała, towarzyszyć będzie ból. Łatwo wtedy je zlekceważyć i nawet nie zauważyć, że dzieje się tam coś niedobrego.
Do lekarza powinieneś się zgłosić, gdy:
- zauważysz, że jądro jest powiększone lub pojawił się obrzęk,
- wyczujesz stwardnienie w jądrze,
- poczujesz ból w czasie dotykania jądra,
- twoje jądro będzie twarde i jednocześnie jego powierzchnia będzie dziwnie chropowata lub zupełnie gładka.
Jak wygląda badanie?
Do samego badania, prócz wzięcia prysznica przed wyjściem z domu, nie musisz się specjalnie przygotowywać. Nie musisz też usuwać owłosienia łonowego.
Po zdjęciu dolnej części ubrania, zostaniesz poproszony o położenie się na plecach i lekkie rozstawienie nóg. Następnie lekarz umieści mosznę w nosidle wykonanym z ręcznika. By ją podeprzeć i unieruchomić, może umieścić między twoimi udami drugi zrolowany ręcznik.
Penis w tym czasie, przykryty będzie ręcznikiem, a ten przyklejony zostanie taśmą do brzucha. Możesz też zostać poproszony o przytrzymanie przykrytego serwetą penisa dłonią, przy brzuchu. Po takim przygotowaniu, lekarz nałoży na mosznę przezroczysty żel, który ułatwi przeprowadzenie badania i przesuwanie ręcznej głowicy USG.
Lekarz zeskanuje mosznę w co najmniej dwóch płaszczyznach, czyli wzdłuż osi podłużnej i poprzecznej.
Najpierw całe jądro skanować będzie od jednej strony do drugiej, by wykryć ekostrukturę i ewentualne nieprawidłowości oraz zbadać wszystkie aspekty anatomii. Następnie lekarz wykonujący badanie USG jąder, powtórzy skan sondą obróconą o 90° w prawo, by w ten sposób uzyskać poprzeczny obraz jądra.
Badanie obejmuje również skan koronalny, który pokaże oba jądra obok siebie. Dzięki temu łatwiej będzie można zidentyfikować różnice w wielkości, unaczynieniu i echogeniczności.
Po zakończeniu badania lekarz oczyści skórę moszny z żelu, a ty będziesz mógł się ubrać i porozmawiać o wynikach.