Hemoroidy, znane również jako żylaki odbytu, to powszechny problem zdrowotny, który nieobcy jest zarówno kobietom, jak mężczyznom. Choć towarzyszące im dolegliwości mogą być uciążliwe i bolesne, to wciąż mało osób zastanawia się, jakie są przyczyny hemoroidów. A szkoda, ponieważ już ta wiedza mogłaby je skłonić do działań profilaktycznych. Czasem wystarczy niewielka zmiana w stylu życia, czy diecie, by odczuwalnie zmniejszyć ryzyko tego typu schorzeń.
Oto najważniejsze informacje na temat możliwych przyczyn hemoroidów oraz skutecznych sposobów ich leczenia.
Przyczyny hemoroidów
Główną przyczyną, która odpowiada za pojawienie się zmian w postaci hemoroidów, jest wzrost ciśnienia żylnego lub też zastój w żyłach odbytu. Może do tego doprowadzić między innymi:
Siedzący tryb życia
Siedzący tryb życia, szczególnie ten prowadzony od dłuższego czasu, ma niekorzystny wpływ na wiele obszarów twojego ciała. Oprócz kręgosłupa i układu ruchu, negatywne skutki odczuwają też naczynia krwionośne. Jest też jedną z możliwych przyczyn hemoroidów, ponieważ sprzyja zwiększaniu się ciśnienia krwi w okolicy odbytu. Z brakiem aktywności może też być powiązana otyłość, która nierzadko nasila problemy powodowane już istniejącymi guzkami krwawniczymi odbytu.
Niewłaściwa dieta
Przyczyny hemoroidów mogą też być związane z ubogą błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny dietą. Do głównych objawów jego braku są zaparcia, które są kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się hemoroidów. Jeśli więc w twojej diecie brakuje warzyw, owoców, owsianych płatków lub otrębów, nasion strączkowych, kasz (gryczanej, jęczmiennej, jaglanej), brązowego lub dzikiego ryżu, czy też siemienia lnianego i orzechów, z czasem może to przyczynić się do pojawienia się guzków krwawniczych w okolicy odbytu. Jeśli więc cierpisz na długotrwałe zaparcia, powinieneś wiedzieć, że powodują one wzrost ciśnienia nie tylko w jamie brzusznej, ale też w naczyniach krwionośnych. Również w tych, które znajdują się w okolicy odbytu.
Ciąża i poród
W ciele kobiety, która jest w ciąży, zachodzi bardzo wiele zmian. Są też takie, które sprzyjają powstawaniu hemoroidów, co może być spowodowane między innymi uciskiem naczyń krwionośnych przez macicę. Utrudnia to odpływ krwi z miednicy i może powodować zastoje.
Z kolei progesteron w dużej ilości rozszerza naczynia krwionośne i sprawia, że ich ścianki są dużo słabsze i mniej elastyczne. Gdyby tego było mało, spowalnia też trawienie, co sprzyja zaparciom.
Nierzadko też hemoroidy pojawiają się w wyniku naturalnego porodu, kiedy to naczynia krwionośne odbytu bardzo mocno się zaciskają. Jeśli stało się to po raz pierwszy, najprawdopodobniej po wyleczeniu już nie wrócą.
Proces starzenia się organizmu
Przyczyny hemoroidów mogą też być związane z twoim wiekiem. Im jesteś starszy, tym słabsze stają się tkanki w okolicy odbytu. Gdy do tego dojdzie coraz wolniejsza perystaltyka jelit, ryzyko pojawienia się hemoroidów znacznie wzrasta.
Genetyka
Jeśli na hemoroidy cierpieli twoi przodkowie, a nawet najbliżsi, którzy jeszcze żyją i zastanawiasz się, dlaczego pojawiły się też u ciebie, przyczyna może tkwić w genetyce. W tym przypadku możesz dziedziczyć zaburzenia struktury kolagenu, który jest jednym z budulców ścian naczyń krwionośnych. Osłabione, mogą wykazywać większą skłonność to tworzenia się hemoroidów oraz częstszego krwawienia powstałych guzków.
Uprawianie wybranych dyscyplin sportowych
Choć sport kojarzony jest ze zdrowiem i dobrym wpływem na cały organizm, to może też działać na niekorzyść. Gdy chodzi o hemoroidy, grupą, która jest szczególnie narażone na ich powstanie, są ciężarowcy, kolarze i dżokeje. Jak zapewne się domyślasz, możliwą przyczyną hemoroidów jest w tym przypadku wspomniane już wcześniej, zbyt długie zajmowanie pozycji siedzącej.
Te przyczyny hemoroidów lekarze diagnozują najczęściej, co nie znaczy, że lista jest kompletna. Guzki krwawnicze mogą też się pojawić, jak jeden z objawów innych chorób, które w danym czasie stały się twoim udziałem.
Jak skutecznie leczyć hemoroidy?
Rodzaj terapii w dużej mierze uzależniony jest od stopnia zaawansowania hemoroidów, ogólnego stanu twojego zdrowia, czy też twojego wieku. Lekarz może zaproponować ci leczenie zachowawcze oraz chirurgiczne. Jeśli jedyną skuteczną formą terapii okaże się w twoim przypadku zabieg operacyjny, równolegle z nim stosowane będzie leczenie zachowawcze.
Zachowawcze leczenie hemoroidów
Leczenie zachowawcze w przeważającej części opiera się na zaleceniach, która warto wprowadzić też w ramach działań profilaktycznych. Przełoży się to nie tylko na korzyści w postaci zahamowania rozwoju hemoroidów, ale też poprawy ogólnego stanu twojego zdrowia.
Jeśli więc chcesz skutecznie zmniejszyć dyskomfort związany z hemoroidami i zmniejszyć ryzyko krwawień, powinieneś:
- wprowadzić do swojej diety więcej produktów bogatych w błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny,
- zwiększyć ilość umiarkowanej aktywności fizycznej,
- robić regularne przerwy na poruszanie się, jeśli codziennie spędzasz w pracy wiele godzin w pozycji siedzącej,
- nosić bawełnianą bieliznę,
- dbać o higienę odbytu,
- unikać długotrwałego parcia, również wtedy, gdy cierpisz na zaparcia.
Lekarz może też zalecić ci przyjmowanie leków, których zadaniem jest zwiększenie napięcia ścian żył i zmniejszenie ich przepuszczalności. Pomocne też mogą okazać się czopki i maści o działaniu przeciwzapalnym i nawilżającym.
Operacyjne leczenie hemoroidów
Jeśli lekarz zdiagnozuje u ciebie hemoroidy w zaawansowanym stadium rozwoju lub też w sytuacji, gdy wcześniejsze leczenie zachowawcze nie przyniosło spodziewanych rezultatów, konieczna może się okazać operacja hemoroidów. Dzięki rozwojowi medycyny stosowane obecnie techniki operacyjne są zdecydowanie mniej inwazyjne. Oznacza to, że lekarz wykonuje zabieg w ciągu jednego dnia i dzięki temu nie musisz zostać dłużej w szpitalu.
Do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych w celu usunięcia hemoroidów, należą:
- metoda Barrona — zwana też metodą gumowej podwiązki, polega na nałożeniu gumowej opaski u nasady hemoroida i odcięcie dopływu krwi, co skutkuje obumarciem guzka krwawniczego i odpadnięciem,
- skleroterapia i koagulacja — ta dwuetapowa metoda polega na wstrzyknięcie preparatu zwłókniającego w miejsce, gdzie znajdują się hemoroidy, a następnie wykonanie koagulacji za pomocą podczerwieni lub prądu o odpowiedniej częstotliwości,
- metoda DGHAL — w trakcie zabiegu lekarz, badając przepływ krwi pod kontrolą USG, podwiązuje naczynia krwionośne, które odpowiadają na powstawanie hemoroidów,
- metoda Longo — ten rodzaj zabieg lekarz wykonuje zwykle w przypadku zdiagnozowania hemoroidów II i III stopnia; polega on na okrężnym usunięciu i zaszyciu przy użyciu staplera homoroidalngo, fragmentu błony śluzowej,
- laseroterapia — w przypadku tej nowoczesnej techniki, lekarz naświetla guzki krwawnicze za pomocą promieni lasera, których wysoka temperatura powoduje obkurczenie i zamknięcie naczyń i tym samym zniszczenie hemoroidów.
Jeśli masz hemoroidy i chcesz skorzystać z zabiegu ich usunięcia, umówi się na konsultację w naszym Centrum medycznym INTER-MED w Będzinie. Dowiesz się, która metoda będzie w twoim przypadku najlepsza i poznasz szczegóły wybranego zabiegu.