Dziecko to nie miniatura dorosłego. Gdyby tak było, nie wymagałoby ono pomocy lekarzy, którzy specjalizują się w leczeniu małych pacjentów. Okazuje się bowiem, że wiele dolegliwości w okresie rozwoju człowieka wynika z niedojrzałości poszczególnych organów w jego ciele. Choroby gastrologiczne dzieci dają różne objawy i jako rodzic powinieneś znać przynajmniej te podstawowe. Dzięki temu w porę zgłosisz się do lekarza i zapobiegniesz poważnym komplikacjom.
Ze względu na to, iż układ pokarmowy dziecka różni się od tego, który znajduje się w organizmie osób dorosłych, ma ono też inne potrzeby żywieniowe. To zaś może skutkować odmiennymi problemami zdrowotnymi, które objawiają się na wiele sposobów.
Układ pokarmowy u dzieci – najważniejsze cechy
Układ pokarmowy, podobnie jak wiele innych narządów noworodka, w chwili przyjścia na świat jest niedojrzały i wymaga czasu, by w pełni się rozwinąć. Z tego powodu w trakcie karmienia dziecka może dochodzić do różnych reakcji, które nie występują w wieku dorosłym.
Jedzenie po spożyciu zalega dłużej w żołądku, a nabłonek jelitowy jest bardziej przepuszczalny. Tym samym do organizmu dziecka mogą się dostawać substancje, które są szkodliwe i wywołują alergie. Dlatego tak ważne jest w początkowym okresie karmienie piersią. Pokarm matki to bowiem jeden z najlepszych i najbardziej odżywczych pokarmów, jakie mogłyby trafić do organizmu noworodka. Choć mikroflora bakteryjna w jelitach jest już częściowo obecna w chwili urodzenia dzięki zasiedleniu go przed bakterie pochodzące od mamy, to nie jest ona wystarczająca, by chronić ciało przed wpływem szkodliwych substancji obecnych w pożywieniu.
Niedojrzałe są również inne organy, które biorą udział w metabolizmie. Mowa tu między innymi o nerkach i wątrobie. Sprawia to, że w przypadku spożycia szkodliwych substancji, o których była mowa wcześniej, pozostają one dłużej w organizmie dziecka. Gdy dodamy do tego niedojrzały jeszcze układ odpornościowy, ryzyko pojawienia się różnego rodzaju schorzeń jest dużo większe, niż miałoby to miejsce w przypadku osoby dorosłej.
Najczęstsze choroby gastrologiczne dzieci
Ze względu na wciąż rozwijający się układ pokarmowy, dzieci mogą cierpieć z powodu różnego rodzaju dolegliwości. Niektóre z nich są bardziej, inne mniej poważne. Żadnych nie powinieneś jednak lekceważyć i w razie wystąpienia objawów, ważnym krokiem będzie konsultacja pediatryczna.
Oto kilka wybranych chorób w obrębie układu pokarmowego u dzieci, które wymagają pomocy lekarskiej.
Biegunka przewlekła
To zwiększone, często dwukrotnie częstsze oddawanie stolca o wodnistej lub luźnej konsystencji.
Objawy te zwykle utrzymują się powyżej dwóch tygodni, co może i często prowadzi do niedożywienia. W stolcu możesz też zaobserwować śluz lub krew. Przyczyn może być co najmniej kilka i to ze względu na nie twoje dziecko może mieć biegunkę:
- osmotyczną — po zjedzeniu pokarmu, który nie jest tolerowany przez organizm dziecka,
- sekrecyjną — po zaprzestaniu karmienia,
- zapalną lub wywołaną przez przyspieszoną motorykę jelita — pojawiają się jako jeden z objawów innych chorób, na które dziecko w danym czasie choruje.
Refluks żołądkowo-przełykowy
Refluks żołądkowo-przełykowy jest u dzieci do pierwszego roku naturalnym, czysto fizjologicznym zjawiskiem, które po tym okresie zwykle ustępuję samoczynnie. Przemieszczanie się treści żołądkowej do przełyku trwa zwykle parę minut i nie skutkuje innymi dolegliwościami. W sytuacji, gdy treść pokarmowa wydostaje się przez usta, mowa jest wówczas o tak zwanym ulewaniu, co w przypadku niemowląt jest zjawiskiem dość częstym. Spowodowane jest to między innymi niedojrzałością mechanizmów, które zwykle zapobiegają refluksowi u osób dorosłych.
Problem pojawia się wówczas, gdy refluks powoduje różne dolegliwości i powikłania w postaci zapalenia przełyku, bólu w okolicy mostka, zgagi, odmowy jedzenia czy nasilonego płaczu związanego z karmieniem.
Nietolerancje dwucukrów
To jedna z najczęstszych nietolerancji pokarmowych u dzieci, która związana jest ze spożywaniem przez nie mleka i jego przetworów. Sama laktoza to bardzo cenny składnik odżywczy, który wspiera wchłanianie wapnia, cynku i magnezu, budowę tkanki mózgowej i jest źródłem energii. Bierze też udział w rozwoju dobrej flory bakteryjnej obecnej w jelitach dziecka.
Do jej rozkładu na przyswajalne dwa proste cukry, czyli glukozę i galaktozę, niezbędna jest laktaza. To enzym, który wytwarzany jest w błonie śluzowej jelit. Zbyt mała jej ilość lub brak powoduje fermentację laktozy przez bakterie. Efektem tego są gazy i kwasy, które drażnią błonę śluzową jelit. Jeśli twoje dziecko ma nietolerancję laktozy, może mieć wzdęcia, gazy, bóle brzucha, kolki, nudności i wymioty.
Zapalenia jelit
Objawiające się bólem brzucha i biegunką choroby gastrologiczne u dzieci, mogą wskazywać między innymi na różne postaci zapalenia jelit. Podczas gdy jedne są niegroźne, inne mogą okazać się poważnym problemem zdrowotnym, który wymaga długotrwałego leczenia.
Zapalenie jelit może być wywołane przez wirusy lub bakterie. Mówimy wówczas o wirusowym lub bakteryjnym zapaleniu jelit. Dzieci cierpią też na rzekomobłoniaste zapalenie jelit oraz takie, które jest skutkiem spożycia toksycznych substancji.
Poważnym problemem zdrowotnym, który dotyka układ pokarmowy dziecka, są nieswoiste zapalenia jelit, do których zalicza się wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz chorobę Leśniowskiego i Crohna.
Inne choroby gastrologiczne u dzieci
Poza wspomnianymi chorobami lekarze diagnozują u dzieci również:
- infekcje pasożytnicze, w tym owsice i lambliozę,
- kamicę żółciową,
- celiakię,
- zapalenie trzustki,
- chorobę wrzodową dwunastniczy i żołądka,
- alergie pokarmowe.
Jeśli zauważysz u swojego dziecka niepokojące objawy wspomnianych tu chorób, niezwłocznie umówi się na wizytę do lekarza. Bardzo możliwe, że na niej się zakończy i organizm twojego dziecka szybko wróci do równowagi. Gdyby jednak problem okazał się poważniejszy, pediatra może skierować je na badania do gastrologa. Wskazaniem do gastroskopii u dzieci są przewlekłe bóle brzucha w śródbrzuszu i nadbrzuszu, przewlekła biegunka, problemy w trakcie jedzenia oraz niepokojąco mała masa ciała w porównaniu do rówieśników.
Źródło:
www.focus.pl
www.mjakmama24.pl
www.mp.pl