Jeśli chcesz mieć nie tylko estetycznie wyglądające, ale też wolne od bólu, skurczy i uczucia ciężkości nogi, profilaktyka żylaków powinna być twoim nawykiem. Tym bardziej, że nie wymaga to radykalnych zmian w codziennym życiu, a wybrane działania niosą ze sobą dodatkowe korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego.
Co dokładnie możesz robić, by uniknąć żylaków i z jakiej metody leczenia warto skorzystać, gdy te pojawiły się już na twoich nogach?
Profilaktyka żylaków nóg
Żylaki nóg to problem, który nierzadko bywa lekceważony. Zwłaszcza w początkowym okresie, gdy pod skórą pojawiają się ledwo widoczne pajączki. Niestety, przy niezdrowym trybie życia i działaniach, które sprzyjają żylakom, z czasem mogą one przybrać postać krętych, napęczniałych i powiększonych żył, których nie sposób nie zauważyć pod skórą nóg. Do tego dochodzą dolegliwości bólowe i codzienne uczucie ciężkości nóg połączone z obrzękiem i skurczami.
A wystarczyłaby prosta profilaktyka żylaków, by temu zapobiec i cieszyć się zdrowymi nogami. Co zatem możesz zrobić, by to właśnie stało się twoim udziałem?
Często zmieniaj pozycję ciała
Długotrwałe siedzenie lub stanie skutecznie utrudnia odpływanie krwi w nogach w kierunku serca. Dlatego tak często, jak to możliwe, zmieniaj pozycję ciała. Wystarczy, że będziesz przenosić ciężar z nogi na nogę, wspinać się na palce, czy też od czasu do czasu zrobisz kilka przysiadów. Choć wydaje się, że to niewiele, to może przynieść nogom sporą ulgę.
Jeśli natomiast spędzasz większość dnia przy biurku, nie siedź z założonymi nogami, stopy opieraj na podłodze, od czasu do czasu prostuj i uginaj nogi oraz wykonuj ruchy okrężne stopami. Nie zapominaj też o wstaniu i zrobieniu kilku kroków, choćby do WC czy po coś do picia. Możesz też prowadzić rozmowy telefoniczne w trakcie chodzenia.
Odpoczywaj z nogami ułożonymi na podwyższeniu
Gdy wracasz z pracy, zamiast przy stole usiądź na kanapie lub fotelu albo też połóż się na łóżku. Nogi połóż na podwyższeniu, by znalazły się na wysokości nieco powyżej twojego serca. Dzięki temu wesprzesz krążenie krwi, a do tego pozwolisz całemu ciału odpocząć po całym dniu.
Dbaj o zdrową wagę ciała
Otyłość powoduje dodatkowe obciążenie dla nóg i utrudnia prawidłowe krążenie w stopach. Poza tym, przy otyłości brzusznej, krwi trudniej odpływać z nóg w stronę serca. Zdrowa dieta bogata w błonnik to nie tylko dobra profilaktyka żylaków nóg, ale też sposób na uzyskanie smukłej sylwetki i zdrowego wyglądu. Zmniejsza też ryzyko wystąpienia innych chorób. Owoce i warzywa pomogą ci uszczelnić naczynia i wzmocnić żyły, a ryby ochronią układ krążenia przed miażdżycą i zakrzepami.
Przeczytaj także: Dlaczego powstają żylaki na nogach?
Spędzaj aktywnie czas
Regularna aktywność dostosowana do twoich aktualnych możliwości to również dobry sposób na uniknięcie żylaków. Wzmocnisz mięśnie, odżywisz stawy i wesprzesz prawidłowy przepływ krwi w nogach. Zdrowiu nóg sprzyja jogging, jazda na rowerze, pływanie oraz spacery w tym Nordic Walking.
Unikaj noszenia obcisłych spodni
Tego rodzaju garderoba również nie sprzyja swobodnemu przepływowi krwi w kierunku serca, co sprzyja żylakom. Profilaktyka żylaków nóg polega w tym przypadku na noszeniu ubrań nieco luźniejszych, również tych w obrębie tułowia (dlatego gorsety nie należą do najzdrowszych elementów kobiecego stroju).
Nie chodź w szpilkach każdego dnia
Jeśli należysz do kobiet, które kochają szpilki, ale też nie chcesz, by twoje nogi było oszpecone przez żylaki, spróbuj znaleźć złoty środek. Dodaj do swojej garderoby równie zgrabne i stylowe buty, co szpilki, ale na niższym i wygodniejszym dla nóg obcasie oraz te na niewielkim koturnie. Noszone naprzemiennie nie tylko urozmaicą twoją codzienną stylizację, ale też pozwolą odpocząć twoim nogom i zahamują rozwój żylaków.
Rób przerwy w trakcie jazdy samochodem
Niezależnie, czy jedziesz jako kierowca, czy pasażer, zatrzymuj się co jakiś czas, by wyprostować nogi i je nieco rozruszać. Przyda się to również twojemu kręgosłupowi, który nie lubi tkwić w jednej pozycji, choćbyś siedział w najwygodniejszym fotelu.
Laserowe usuwanie żylaków kończyn dolnych
EVLT - zabieg laserowego usuwania żylaków. Dowiedz się więcej jak przebiega. Zadzwoń i umów się na konsultacje do naszych chirurgów naczyniowych.
Zabieg w Szpitalu - BędzinRzuć palenie papierosów
To jedna z najtrudniejszych zmian w twoim dotychczasowym życiu. Jednak patrząc na ogrom korzyści, jakie niesie ze sobą rzucenie palenia, może warto w końcu podjąć tę decyzję. Nikotyna nie tylko negatywnie wpływa na twoje płuca, ale też niszczy ścianki naczyń krwionośnych i wpływa na zwężenie oraz zwapnienie żył.
Warto też korzystać z regularnych badań lekarskich ukierunkowanych na zmiany w żyłach kończyn dolnych.
Co, jeśli żylaki już pojawiły się na twoich nogach?
Jeśli profilaktyka żylaków nie była przez ciebie stosowana i dziś odczuwasz związane z nimi dolegliwości, nie lekceważ ich. Zgłoś się do lekarza i skorzystaj z dostępnych form leczenia żylaków. Nie tylko odzyskasz zdrowie w nogach, ale też unikniesz poważnych powikłań w postaci zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych, owrzodzenia podudzia, czy zatoru tętnicy płucnej.
Lekarz po przeprowadzeniu niezbędnych badań, jako formę leczenia może zaproponować:
- skleroterapię,
- metodę RFITT,
- laser frakcyjny pod kontrolą USG,
- falę radiową EVRF,
- stripping,
- miniflebektomię.
Sam zabieg to skuteczna metoda leczenia, ale do utrzymania jej efektów niezbędna jest stała profilaktyka żylaków nóg. Tylko w ten sposób możesz cieszyć się zdrowiem kończyn dolnych i zredukować ryzyko innych zmian, o których mowa była wcześniej.
Źródło: