Operacje plastyczne to dla wielu osób sposób na poprawę wyglądu, wysmuklenie sylwetki, odmłodzenie twarzy oraz zwiększenie swojej atrakcyjności. Z kolei dla innych to szansa na zniwelowanie skutków urazu, chorób czy wad rozwojowych i tym samym przywrócenie właściwego wyglądu wybranym częściom ciała.
Niezależnie jednak, jaka jest przyczyna i jaki cel pozwalają osiągnąć operacje plastyczne, bezpieczeństwo powinno być tu zawsze najważniejsze. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję o skorzystaniu z wybranego zabiegu chirurgii plastycznej, sprawdź nie tylko korzyści, ale też stopień ryzyka i możliwe powikłania, do których może dojść z różnych przyczyn.
Operacje plastyczne — bezpieczeństwo, ryzyka, korzyści
Każdy chirurg plastyczny wie, że wykonywane przez niego zabiegi wiążą się z pewnym ryzykiem powikłań i komplikacji, których nie jest w stanie przewidzieć. Wynika to z faktu, iż każdy organizm jest inny i nie zawsze reaguje na wprowadzane zmiany w sposób standardowy. Niemały wpływ na bezpieczeństwo zabiegu ma wiedza i doświadczenie samego lekarza oraz towarzyszącego mu zespołu. Stąd przy wyborze kliniki warto zwracać uwagę na to, jak dobrym specjalistą jest chirurg plastyczny i czy pracują w niej też inni lekarze. Dzięki temu przy nieoczekiwanej absencji lekarza operującego, w razie potrzeby będziesz mógł skorzystać z pomocy innego specjalisty.
Operacje plastyczne — ryzyka najczęstszych powikłań
Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych zabiegów, gdzie dochodzi do przerwania ciągłości tkanki, tak też operacje plastyczne obarczone są pewnym ryzykiem powikłań. Do tych, które mogą wystąpić niezależnie od rodzaju przeprowadzonego zabiegu, należą:
krwotoki — pewne ryzyko istnieje szczególnie przy bardzo rozległych zabiegach,
zakrzepy krwi — sprzyjają im operacje plastyczne, które trwają co najmniej kilka godzin,
rekcja alergiczna na znieczulenie — duże osłabienie, nudności i wymioty oraz silne bóle głowy, to reakcje, z którymi trzeba się liczyć niezależnie od rodzaju zastosowanego znieczulenia,
infekcje — pomimo sterylnych warunków i przestrzegania związanych z tym procedur, choć rzadko to może dojść do zakażenia w operowanym miejscu i związanych z tym powikłań.
O tym, jak duże jest ryzyko w przypadku wybranego przez ciebie zabiegu, powinieneś porozmawiać z chirurgiem plastycznym. Dowiesz się też, jak można zminimalizować ryzyko powikłań i jakie działania z twojej strony mogą w tym pomóc. Tego typu informacje zwykle przekazywane są w ramach przygotowań do operacji plastycznej.
Wybrane korzyści i ryzyka związane a operacjami plastycznymi
Chirurgia plastyczna ma w swojej ofercie wiele zabiegów, które pomagają wprowadzić zmiany w różnych częściach ciała. Podczas gdy jedne są drobne, wykonywane w znieczuleniu miejscowym, inne bardziej rozległe, wymagają znieczulenia ogólnego. W obu przypadkach wszystko może zakończyć się sukcesem, ale niekiedy pojawiają się problemy.
Operacja piersi – z jakim ryzykiem jest związana
Z pomocą chirurgii plastycznej możesz swoje piersi:
- powiększyć,
- zmniejszyć,
- ujędrnić,
- podnieść,
- skorygować asymetrię,
- zrekonstruować (na przykład po mastektomii).
Tego typu zmiany niosą ze sobą wiele korzyści zarówno gdy chodzi o twój wygląd, jak i samopoczucie oraz akceptację swojego ciała i jego atrakcyjność w oczach innych.
Z operacją plastyczną piersi związane jest jednak ryzyko powikłań. Warto wiedzieć, że po zabiegu piersi mogą być asymetryczne, a także może dojść do:
- przykurczu torebki włóknistej spowodowanego nadmiernym rozrostem tkanki bliznowatej wokół implantu,
- problemów z karmieniem piersią,
- utraty wrażliwości brodawek sutkowych,
- efektu podwójnej bańki, gdy implant przesunie się w górę, a poniżej pozostanie tkanka i skóra,
- pęknięcia implantu w wyniku wypadku lub upadku na pierś,
- wytworzenia się płynu wokół implantu.
Możliwe powikłania po liftingu twarzy
To bardzo delikatny i wrażliwy obszar i choć rzadko dochodzi tu do powikłań w związku z przeprowadzanymi zmianami, to jednym z tych, które wydają się najgroźniejsze, jest tymczasowe lub nieodwracalne porażenie nerwu twarzowego. Skutkiem tego może być problem z wykonywaniem ruchów związanych z mimiką i jej asymetria oraz osłabienie mięśni twarzy.
Z kolei po blefaroplastyce może dojść do pogorszenia wzroku, zespołu suchego oka, torbieli naskórkowych wzdłuż blizny, czy też zbyt dużej korekty powieki.
I choć wydawać by się mogło, że przy wielu korzyściach w postaci odmłodzenia wyglądu, otwarcia spojrzenia, wygładzenia zmarszczek i bruzd, czy też poprawy konturu twarzy nie są to powody do obaw, to warto wiedzieć, że mimo wszystko ryzyko powikłań istnieje.
Liposukcja — korzyści i ryzyko powikłań
Odessanie tłuszczu z miejsc, gdzie jego ilość jest zbyt duża, pomaga w uzyskaniu smuklejszej sylwetki i lepszych proporcji. Do tego ukryte wcześniej mięśnie w końcu zostają uwolnione spod tkanki tłuszczowej i stają się lepiej widoczne. Efekty zabiegu są tym większe, w im lepszej kondycji była wcześniej twoja skóra. Dlatego warto zadbać o zdrową wagę i aktywność fizyczną, zanim zdecydujesz się na zabieg liposukcji.
Podobnie jak w przypadku innych zabiegów, z liposukcją również wiąże się ryzyko powikłań. Jednym z rzadko występujących jest tłuszczowa zatorowość płucna powodująca niewydolność oddechową. Do innych należą krwiaki oraz uszkodzenie nerwów, naczyń i narządów, w tym jelit. Poza tym może dojść do powstania zbiornika płynu surowiczego pod skorą, czy też zbyt dużego odessania tłuszczu, co objawia się zagłębieniem w miejscu zabiegu.
Ze względu na to, iż celem operacji plastycznej nie jest ratowanie życia, zawsze na pierwszym miejscu powinieneś stawiać swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Nie znaczy to, że musisz zrezygnować z wybranych zabiegów. Medycyna jest dziś na taki wysokim poziomie, że ryzyko powikłań jest naprawdę niewielkie. Zawsze jednak warto brać je pod uwagę i dokładnie omawiać je z chirurgiem, zanim ten wykona zabieg.
Im bardziej będziesz świadom podjętej decyzji i związanych z nim możliwych powikłań, tym większe korzyści odniesiesz. Zarówno tych związanych z wyglądem, jak i samopoczuciem wynikającym z uzyskanego efektu.