Nieoperacyjne leczenie opadającej powieki to rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów nie chcą skorzystać z zabiegu blefaroplastyki. Do ich dyspozycji są inne, bardziej lub mniej skuteczne metody, które mogą pomóc w uzyskaniu oczekiwanych rezultatów. Jeśli jednak liczy się dla ciebie przede wszystkim skuteczność i efekt zabiegu, warto rozważyć każdą możliwą opcję leczenia opadającej powieki. Również tę operacyjną.
Czym jest opadająca powieka i dlaczego warto skorzystać z zabiegów, które cię od niej uwolnią?
Opadająca powieka — czym jest i co może być przyczyną?
Opadająca powieka to nie tylko problem natury estetycznej, ale też medycznej. Nierzadko ogranicza ona bowiem pole widzenia, co może zwiększać ryzyko wypadku komunikacyjnego. Wywołuje też dyskomfort w trakcie wykonywania codziennych czynności domowych i zawodowych. Poza tym opadająca powieka nie wpływa pozytywnie na wygląd twarzy. Sprawia, że wygląda na starszą i bardziej zmęczoną.
I choć nie jest to coś, co bezwzględnie wymaga leczenia, to warto zrobić coś, co zmniejszy różnego rodzaju ograniczenia i dyskomfort związany z wyglądem twarzy. Możesz wybrać zarówno operacyjne, jak i nieoperacyjne leczenie opadającej powieki.
Jak wygląda opadająca powieka?
Opadająca powieka związana jest z wiotczeniem skóry, co stanowi naturalny proces fizjologiczny wynikający z upływu czasu i zmian, jakie zachodzą w twoim organizmie. Gdy w skórze zaczyna brakować kolagenu, spada stopień jędrności i napięcia. Słabną też mięśnie, które odpowiadają za unoszenie brwi i pojawiają się zmarszczki.
U osoby zdrowej, brzeg rzęsowy znajduje się 1,5 mm powyżej punktu rąbka rogówki. Jeśli cierpisz na opadającą powiekę, pułap ten jest niższy, a wysokość szpary powiekowej jest zmniejszona. Dzieje się tak, ponieważ górna powieka przesłania źrenice, tym samym zakłócając normalne pole widzenia.
To zaś sprawia, że pozbawiona tkanki tłuszczowej, cienka i wrażliwa skóra na powiekach, staję się coraz luźniejsza. Tym samym staje się coraz mniej odporna na siłę grawitacji i opada, w pewnym stopniu przysłaniając nawet gałkę oczną. Może to wymuszać utrzymywanie głowy pod kątem, by móc więcej widzieć. Zmęczone mogą też być same oczy, czemu nierzadko towarzyszy łzawienie i trudności z mruganiem.
Możliwe przyczyny opadającej powieki
Przyczyną takiego wyglądu oczu może być między innymi:
- styl życia,
- brak odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy, w tym okolic pod oczami i skóry powiek,
- uwarunkowania genetyczne,
- częsta i długotrwała ekspozycja na działanie promieni słonecznych bez korzystania z odpowiednich okularów przeciwsłonecznych,
- nieleczona wada wzroku, które zmusza cię do mrużenia powiek, gdy chcesz coś zobaczyć lub przeczytać,
- nałóg palenia,
- stres oksydacyjny,
- uszkodzenie nerwu okoruchowego,
- zaburzenie funkcji mięśnia dźwigacza powieki górnej,
- blizny na powiekach górnych.
Nieoperacyjne leczenie opadającej powieki
W zależności od stopnia zaawansowania i osobistych preferencji możesz wybrać różne metody leczenia opadającej powieki. Ważne, byś podjął decyzję po konsultacji z lekarzem, który przedstawi ci wszystkie za i przeciw w przypadku każdej z metod. Ważne jest też zdiagnozowanie możliwych przeciwwskazań, które mogą ograniczyć liczbę form terapii. Jeśli jednak od samego początku jesteś przeciwny leczeniu operacyjnemu, czyli tak zwanej blefaroplastyce (plastyce oczu), możesz od razu wybierać spośród metod nieoperacyjnych.
Stosowanie odpowiednich kremów
Pielęgnacja skóry twarzy, w tym okolic oczu to bardzo ważne działanie profilaktyczne. Sprawdza się też w przypadku opadających powiek, ale w początkowym stadium ich rozwoju. Aby odpowiednio nawilżyć i ujędrnić powiekę, powinieneś stosować kremy pod oczy. Ważne, by były dostosowane do twojego wieku i rodzaju cery. Dzięki temu ich działanie będzie jeszcze lepsze.
Krem pod oczy powinien mieć działanie nawilżające i być aplikowany od kącika oka do zewnętrznej strony twarzy i do góry. Możesz dodać do tego delikatny masaż oraz specjalne ćwiczenia stosowane w ramach jogi twarzy.
Pamiętaj jednak, by aplikować krem zarówno rano, jak i wieczorem. Dzięki temu twoje powieki będą odpowiednio nawilżone i ujędrnione.
Przeczytaj także: Opadająca powieka – co zrobić, gdy tracisz pole widzenia
Taping twarzy
Taping twarzy to metoda bezpieczna i nieinwazyjne. Naklejenie specjalnych taśm w wybranych miejscach:
- reguluje napięcie mięśniowe,
- redukuje opuchliznę,
- poprawia jędrność skóry,
- wygładza zmarszczki,
- oddziałuje na układ limfatyczny, mięśnie i układ krwionośny,
- zwiększa dotlenienie tkanek.
Tego typu nieoperacyjne leczenie opadającej powieki wywołuje efekt tak zwanego otwarcia oka i powoduje uniesienie skóry w tej okolicy. Poprawia się ukrwienie powieki, zwiększenie siły mięśniowej oraz polepszenie kondycji skóry na powiekach.
Ćwiczenia na opadającą powiekę
Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych części ciała, tak też, gdy chodzi o twarz, bardzo ważne są ćwiczenia. Tu również widać ich brak, a ponieważ mało kto pamięta, by ćwiczyć również mięśnie twarzy, z czasem stają się one słabe, a skóra coraz bardziej poddaje się grawitacji. Jeśli chcesz spowolnić skutki starzenia się, zacznij regularnie ćwiczyć mięśnie twarzy, w tym te, które odpowiadają za unoszenie powieki. To może być joga twarzy lub wybrane ćwiczenia na okolice oczu. Ważne jednak, by wykonywane były regularnie, czyli 1 lub dwa razy dziennie.
Nieoperacyjne leczenie opadającej powieki z użyciem plazmy medycznej
Plazma medyczna to jedna z najnowocześniejszych, nieoperacyjnych metod leczenia opadającej powieki. Jest bezpieczna, komfortowa i nie wymaga hospitalizacji.
Za efekt odpowiadają impulsy elektryczne emitowane przez specjalną głowicę. Wywołują one niewielkie wyładowania i utworzenie się plazmy na powierzchni skóry. Skutkuje to sublimacją, czyli odparowaniem naskórka, co w praktyce oznacza obkurczenie nadmiaru wiszącej skóry wywołującej efekt opadającej powieki. Po zabiegu twoja powieka będzie uniesiona, a ty odzyskasz utraconą część pola widzenia.
Zabieg ten nie powoduje krwiaków i dużych obrzęków, a niewielkie strupki odpadają najpóźniej po tygodniu.
Blefaroplastyka — kiedy warto z niej skorzystać
Jeśli tylko lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań, możesz skorzystać z zabiegu plastyki powiek. Wskazaniem do tej operacyjnej metody leczenia opadającej powieki są powodujące dyskomfort i ograniczenie pola widzenia skutki opadającej powieki. Możesz też zdecydować się na zabieg, jeśli nie jesteś zadowolony z kształtu powieki górnej, masz stwierdzoną przepuklinę tłuszczu oczodołowego oraz cierpisz na rzekome opadanie powieki.
W przeciwieństwie do nieoperacyjnych metod leczenia, w tym przypadku lekarz używa skalpela. Z jego pomocą usuwa nadmiar skóry oraz odtwarza bruzdy i załamki powiek. Samo cięcie wykonuje tak, by niewielka blizna po usunięciu szwów ukryta była we wspomnianych naturalnych załamkach powiek.
Jeśli na ten moment nie możesz się zdecydować na konkretny zabieg i nie wiesz, czy lepsza będzie operacyjna, czy może nieoperacyjna metoda leczenia opadających powiek, umów się na konsultację. W Centrum Medycznym INTER-MED zabiegi wykonuje Doktor Katarzyna Szymańska – Dymel, która odpowie na wszystkie nurtujące cię pytania i doradzi w sprawie wyboru najlepszej w twoim przypadku metody leczenia.