Ból kolana to przypadłość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Gdy ból jest mały, łatwo go zignorować, zwłaszcza gdy jest się w starszym wieku. Wtedy wiele części ciała zaczyna dawać o sobie znać, stąd przekonanie, że zwykły ból w kolanie to na pewno nic poważnego. Niekoniecznie, ponieważ jego przyczyny mogą być bardzo poważne i powinny być zdiagnozowane przez lekarza.
Co najczęściej wywołuje ból w kolanie i czy można temu zapobiec?
Ból kolana – z czego może wynikać
Przyczyn może być co najmniej kilka i nie wszystkie od razu muszą klasyfikować cię do zabiegu operacyjnego, czy leczenia szpitalnego. Niemniej jednak, lepiej być czujnym, by nie zaniedbać czegoś poważnego, co z czasem może skutkować dodatkowymi powikłaniami w innych częściach ciała.
Oto wybrane przyczyny, których objawem może być ból kolana:
Uraz kolana
Trudno przeoczyć chwilę, w której doznałeś urazu kolana. Pojawia się wówczas nagły, silny ból, do którego często dołącza obrzęk, zaczerwienienie, powiększenie objętości kolana i ograniczona ruchomość w stawie kolanowym. To wszystko może być wynikiem między innymi uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego, łąkotki lub chrząstki stawowej.
Przeczytaj też: Uszkodzenie łąkotki – czym jest i co może do niego doprowadzić
Przeciążenie kolana
Tego rodzaju ból kolana narasta z czasem, co jest wynikiem nakładania się na siebie mikrourazów. Choć same w sobie są niewielkie, to nieleczone doprowadzają do dużych uszkodzeń i tym samym powodują dolegliwości bólowe.
Do najbardziej znanych należy:
- Kolano biegacza – ból zlokalizowany jest z przodu kolana, w okolicy rzepki. Możesz też odczuwać go jako kłucie w bocznej części kolana, co zwykle ma miejsce po intensywnym bieganiu. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, po dłuższej przerwie wróciłeś do uprawiania sportu lub zwiększasz intensywność ćwiczeń, możesz doświadczyć kolana biegacza.
- Kolano skoczka – początkowo, ból zlokalizowany w okolicy więzadła łączącego rzepkę z kością piszczelową, może się pojawiać po intensywnym treningu. Z czasem będziesz go odczuwał również przy wchodzeniu po schodach i siadaniu.
- Zapalenie kaletki przedrzepkowej – możesz się go nabawić w trakcie pracy na kolanach, kiedy to dochodzi do przewlekłego drażnienia okolicy z przodu rzepki, zaraz pod skórą. Długotrwały nacisk prowadzi do stanu zapalnego, powiększenia kaletki przedrzepkowej i coraz większych dolegliwości.
Zmiany zwyrodnieniowe
Ból kolana może też być związany ze zmianami zwyrodnieniowym w stawie kolanowym. To nieodwracalne zmiany degeneracyjne chrząstki stawowej, które zwykle są wynikiem starzenia się organizmu albo też przeciążenia stawów.
Ból nie jest nagły, jak w przypadku urazu, ale nasila się z upływem czasu. Najpierw towarzyszy mu sztywnienie w stawie, a objawy te pojawiają się w trakcie pokonywania schodów. Potem możesz się spodziewać trzeszczenia w kolanie, a w końcowej fazie będziesz mógł dostrzec obrzęk i zaczerwienienie.
Infekcja bakteryjna
Przydarzyć się może każdemu, kto upadł na kolano i zdarł sobie naskórek. Może się skończyć na bólu i wygojonej ranie, po której nierzadko zostaje blizna. Nie zawsze jednak zakończenie jest tak łagodne. Gdy upadek nastąpił na brudnym podłożu i kolano nie zostało odpowiednio oczyszczone oraz opatrzone, może dojść do infekcji bakteryjnej. Objawiać się to może obrzękiem i zaczerwieniem skóry w miejscu uderzenia lub rozcięcia oraz gorączką.
Stan zapalny
Ból będący objawem stanu zapalnego pojawia się często u osób, które na co dzień dźwigają ciężkie przedmioty lub też zmagają się z dużą nadwagą. Nadmiernie obciążanie i eksploatowanie kolana, może doprowadzić do stanu zapalnego w stawie kolanowym.
Czy można temu zapobiec?
Zwróć uwagę na styl życia, jaki prowadzisz i poziom codziennej aktywności fizycznej. Stawy lubią ruch i nie inaczej jest w przypadku stawów kolanowych. Ból kolana wynika często z zaniedbań w tym obszarze. Siedzący tryb życia, niezdrowa dla stawów dieta i wysokie BMI to tylko niektóre przyczyny bólu, na które masz wpływ. Wystarczy zmiana nawyków żywieniowych i stopniowe zwiększanie aktywności fizycznej, a twoje stawy powoli zaczną odzyskiwać utraconą sprawność.
Gdyby pomimo twoich starań i dbania o zdrowie, pojawiły się problemy ze stawem kolanowym, umów się na konsultację do ortopedy. Z pomocą odpowiednich metod i badań będzie on mógł znaleźć przyczynę bólu i zaplanować skuteczne leczenie.