Zerwanie więzadła krzyżowego w kolanie to jeden z poważniejszych urazów. Choć dochodzi do niego głównie w trakcie uprawiania wybranych dyscyplin sportowych, to niewykluczone są też inne sytuacje, które mogą do tego doprowadzić. Warto przy tej okazji uściślić, czego dokładnie dotyczy to określenie. Otóż najczęściej dochodzi do zerwania więzadła krzyżowego przedniego, a dużo rzadziej tylnego. Dlatego jeśli w trakcie oglądania meczu piłki nożnej usłyszysz z ust komentatora, że u piłkarza doszło do zerwania więzadeł krzyżowych, to najprawdopodobniej chodzi o więzadło przednie.
Skoro uraz jest poważny, to czy zawsze kwalifikuje się on do operacyjnego zabiegu rekonstrukcji?
Jak ważnym elementem są więzadła w stawie kolanowym?
W stawie kolanowym znajduje się tak naprawdę kilka więzadeł krzyżowych. Są to więzadła przednie i tylne oraz boczne. Tworzą je pasma tkanki łącznej o różnej długości, które ułożone są w kształcie litery X, a ich rolą jest zapewnienie niezbędnej stabilności. Więzadła krzyżowe w stawie kolanowym ograniczają do pewnego zakresu przemieszczanie się powierzchni stawowych względem siebie w płaszczyźnie przód-tył. Chronią też przed rotacyjnym przemieszczaniem się kości piszczelowej względem kości udowej. Tym samym odgrywają istotną rolę w trakcie zginania i prostowania nogi w kolanie. Wszelkie uszkodzenia mogą mocno ograniczyć twoje zdolności ruchowe w tym obszarze i nierzadko wymagają leczenia operacyjnego.
Po czym można rozpoznać zerwanie więzadła krzyżowego?
Do urazu skrętnego kolana zwykle dochodzi w trakcie uprawiania sportów dynamicznych. Jeśli więc grasz w koszykówkę, piłkę ręczną albo nożną, lub też jeździsz na nartach, powinieneś pamiętać o dobrej rozgrzewce. Przydadzą ci się też ćwiczeniach, które pomogą ci wzmocnić staw kolanowy.
Jeśli mimo wszystko dojdzie do urazu, z pewnością to zauważysz. Możliwe, że podobnie jak inni, usłyszysz charakterystyczny trzask w kolanie i poczujesz gwałtowny ból. Najpierw obejmował on będzie całe kolano, a nieco później odczuwać go będziesz w środku, w centralnej części. Towarzyszącym bólowi objawem będzie obrzęk.
Możesz się też spodziewać, że w ciągu kilkunastu godzin od urazu, twoje kolano zwiększy swoją objętość. Mocno też ograniczy się twój zakres ruchu.
Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego – kiedy operacja nie jest niezbędna
Choć uraz zwykle nie tylko wygląda na poważny, ale takim też jest w rzeczywistości, to może się nasuwać wniosek, że skoro doszło do zerwania pewnej części, to trzeba to naprawić. W przypadku więzadeł w grę wchodzi między innymi małoinwazyjny zabieg artroskopowy. Okazuje się jednak, że zerwanie więzadła krzyżowego nie zawsze będzie wskazaniem do jego rekonstrukcji. W takiej sytuacji możesz być leczony jedynie zachowawczo. Od czego zależy taka decyzja lekarska?
Wskazania do operacji
Duży wpływ na decyzję o wyborze leczenia ma prowadzony przez ciebie tryb życia. Jeśli jest on bardzo aktywny, uprawiasz sport, masz pracę w której dochodzi do szybkich zmian kierunku ruchu połączonych z dużym obciążeniem, wówczas zalecane jest leczenie operacyjne. Jeśli jednak uznasz, że nie odczuwasz żadnych dolegliwości związanych ze niestabilnością kolana i wrócisz do aktywności sportowej, czy też obciążającej kolana aktywności zawodowej, musisz się liczyć z konsekwencjami odmowy operacji. Niestabilność po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego może bowiem skutecznie przyspieszyć rozwój zmian zwyrodnieniowych w stawie. Może też doprowadzić do stopniowego uszkodzenia wtórego struktur wewnątrz stawu.
Kiedy wystarczy leczenie zachowawcze?
Operacja może okazać się zbędna, jeśli prowadzisz siedzący i bardziej stacjonarny tryb życia. Gdy większość czasu spędzasz w pozycji siedzącej, na kanapie lub przed komputerem, lekarz może uznać, że zerwanie więzadła krzyżowego przedniego nie jest jednoznaczne z kwalifikacją do operacji. Dodatkowym argumentem przeciw niej jest fakt, że skoro wcześniej tak mało się ruszałeś, to możesz mieć problem z właściwym podejściem do procesu rehabilitacji. Ta zaś jest niezbędnym elementem leczenia pooperacyjnego. Poza tym, rzadko się zdarza, by brak więzadła utrudniał ci codzienne funkcjonowanie. Jeśli jednak uznasz, że tak właśnie się dzieje, skorzystaj w pierwszej kolejności z rehabilitacji. Pomoże ci ona skutecznie poprawić funkcję kolana i całej nogi.