Alergia w zimie? Wydawać by się mogło, że to idealna pora roku dla alergików. W końcu uśpiona przyroda, skryta pod śnieżną pokrywą, nie może stanowić zagrożenia dla uczulonych na pyłki, czy ukąszenia owadów, których o tej porze roku, też nie widać.
Niestety, rzeczywistość nie wygląda tak różowo, jakby się chciało. A szczególnie, jak chciałyby osoby, cierpiące na różnego rodzaju alergie. Komu zima może pod tym względem dokuczyć najbardziej? Oto podstawowe alergeny, na które o tej porze roku, należy szczególnie uważać.
Pyłki
Czas i intensywność pylenia drzew w ziemie, w dużej mierze zależy od pogody, a konkretnie od temperatury powietrza. Zwykle, już w styczniu, zaczyna pylić leszczyna, a po niej olsza. Ich pyłki mogą wnikać do organizmu głównie przez drogi oddechowe oraz podrażniać oczy. W efekcie tego, możesz kichać, z nosa pocieknie wodnisty katar, a oczy, prócz łzawienia, mogą się zaczerwienić.
Gdyby tego było mało, objawom tym, może towarzyszyć duszność, złe samopoczucie i bóle głowy.
Kurz i roztocza
Gdy na zewnątrz robi się zimno, odruchowo włączamy grzejniki. Jeśli wcześniej ich nie wytrzemy, zgromadzony kurz, wraz z ciepłym powietrzem, uniesie się w górę, a stąd już tylko krok dzieli go od ciebie.
Poza tym, okres przedświąteczny, to również intensywny czas domowych porządków. Rzadko odsuwane szafy, łóżka czy dywany, to raj dla roztoczy i ich odchodów. Gdy do ich usunięcia, użyjesz starego typu odkurzacza, sytuacja może jeszcze bardziej się pogorszyć, o czym przekonuje się każdy, kto ma alergię na kurz i roztocza. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji, jest sprzęt z filtrami dla alergików. Poza tym, mokra ścierka, mop i bez większych problemów, możesz wyczekiwać świąt.
Pleśń
Kuchnia i łazienka to idealne miejsca, w których rozwijają się zarodniki grzybów pleśniowych. Im wyższa temperatura w tych pomieszczeniach, tym jest ich więcej.
Niestety, nawet częste porządki, nie do końca ochronią cię przez ich obecnością. Wystarczą wilgotne ręczniki, ściereczki, dywaniki, czy obecna niemal w każdej kuchni, suszarka na naczynia. Jeśli masz skłonność do alergii na grzyby pleśniowe, koniecznie dbaj o ich czystość i chroń przed wilgocią. Do sprzątania, używaj środków dezynfekujących, które posiadają właściwości grzybobójcze.
Alergia w zimie – zrób z nią porządek
Prócz ostrożności, dbania o czystość, odpowiedniego sprzętu sprzątającego, czy ograniczenia spacerów w czasie pylenia roślin, możesz skorzystać z pomocy specjalisty. Znając przyczyny alergii, możesz poddać się zabiegowi odczulania. Skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem i rozważ ten rodzaj pomocy, by móc w pełni cieszyć się urokami każdej pory roku.