Współczesna antykoncepcja coraz częściej wychodzi na przeciw potrzebom kobiet, które albo tylko przez określony czas, albo w ogóle nie planują potomstwa. To rozróżnienie jest o tyle ważne, że w przypadku niektórych nowoczesnych metod antykoncepcji, problem z zajściem ciążę może przeciągnąć się nawet do roku od zakończenia ich stosowania.
Nowoczesna antykoncepcja dostosowana do indywidualnych potrzeb
Dopasowanie metod antykoncepcji do potrzeb pacjentki, wymaga od lekarza dużo większego zaangażowania, niż w sytuacji, gdy przychodzi ona z jasno sprecyzowanym wyborem.
Aby mógł poznać jej preferencje, plany związane z macierzyństwem, światopogląd i styl życia, potrzebny jest czas i pełna uwaga. Wszystko po to, by wybrana forma antykoncepcji była skuteczna, wygodna, niosąca korzyści dodatkowe oraz akceptowalna pod względem finansowym.
Mając to na uwadze, lekarz ginekolog może zaproponować metody antykoncepcyjne krótkoterminowe i długoterminowe.
Metody antykoncepcji – krótkoterminowe
Wymagają samodyscypliny i porządku w grafiku codziennych lub nieco rzadszych zadań. Z różnych względów, wciąż cieszą się popularnością wśród kobiet, które nie planują potomstwa. Do najpopularniejszych należą:
- tabletki antykoncepcyjne,
- plastry antykoncepcyjne,
- krążek antykoncepcyjny,
- pigułka „dzień po”.
Metody antykoncepcji – długoterminowe
Stosowane raz, działają przed długi okres czasu. Zwykle od kilku tygodniu, do kilku lat. Kobiety, które są zbyt zajęte pracą i nadmiarem obowiązków, albo po prostu chcą być pewne, że mogą być spokojne o zabezpieczenie przez niechcianą ciążą, mają do wyboru kilka metod. Należą do nich.
- wkładka domaciczna (spirala),
- hormonalny system wewnątrzmaciczny,
- dopochwowy pierścień antykoncepcyjny,
- zastrzyk hormonalny.
Nowoczesna antykoncepcja dla mężczyzn
Do najpopularniejszych metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn, wciąż należą prezerwatywy. Inna, należąca do inwazyjnych, to wazektomia, na którą decyduje się dużo mniejsza grupa przedstawicieli płci męskiej. To nie koniec, ponieważ bardzo możliwe, że w najbliższej przyszłości, wybór będzie znacznie większy.
Żel antykoncepcyjny dla mężczyzn.
To żel, którego zadaniem jest obniżenie liczby plemników. Aplikuje się go poprzez wtarcie w ramiona i przedramiona. Niestety, nie można go jeszcze kupić, ale naukowcy wciąż testują go na grupie badanych. Jeśli tylko wyniki będą zadowalające, a skutki uboczne znikome, bardzo możliwe, że zostanie wprowadzony na rynek.
Tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn
Przyjmowana raz dziennie, powoduje spadek hormonów, co wpływa na zmniejszenie liczby plemników. Podobnie jak w przypadku żelu, tabletki są również w fazie badań i testów na grupie kontrolnej.
Antykoncepcja i klauzula sumienia
Nowoczesna antykoncepcja, to przede wszystkim wyjście naprzeciw potrzebom kobiet, poprzez dostosowanie najlepszych dostępnych metod i środków. Nie zawsze jednak są one dostępne w wybranym gabinecie lekarskim. Powodem jest tak zwana „klauzula sumienia”. To zapis w polskim prawie, według którego lekarz może odmówić wykonania świadczenia medycznego, które jest niezgodne z jego światopoglądem. Warto jednak wiedzieć, że jednocześnie ma obowiązek zarówno udzielić rzetelnych informacji na temat dostępnych metod antykoncepcji, jak też wskazać innego lekarza, który w tej sytuacji może pomóc.