Toksyna botulinowa zwana także botoksem, większości pacjentów kojarzy się głównie z zabiegami wygładzającymi zmarszczki. Substancja ta wprowadziła niemałą rewolucję w walce ze starzeniem się skóry. Po raz pierwszy w historii udało się realnie wygrać walkę ze zmarszczkami bez użycia skalpela. Botoks z powodzeniem stosowany jest dziś u wielu pacjentek, choć został dopuszczony do powszechnego użycia w celu odmładzania zaledwie kilkanaście lat temu. Wygładzanie zmarszczek to jednak nie jedyna funkcja botoksu w medycynie. Z powodzeniem stosowany jest on także w leczeniu innych schorzeń.
Toksyna botulinowa w leczeniu choroby Parkinsona
Toksyna botulinowa z wielkim powodzeniem stosowana jest od lat w leczeniu choroby Parkinsona. Dawki podawane domięśniowo dostosowywane są indywidualnie do każdego przypadku. Terapia ma działanie przeciwbólowe i pozwala pacjentom na lepsze poruszanie się poprzez ograniczenie drżenia i napięcia mięśniowego się oraz znacznie poprawia ich komfort życia. Skutki leczenia utrzymują się kilka miesięcy.
Bruksizm
Bruksizm to mimowolne, najczęściej występujące podczas snu tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki. Chorzy czasem przez wiele lat nie zdają sobie sprawy ze swojego schorzenia. Bruksizm może powodować pękanie szkliwa, ścieranie się zębów i zmiany zwyrodnieniowe w stawach stawowo – żuchwowych. Wbrew pozorom, nie jest to nieszkodliwa przypadłość. Część pacjentów zapobiega ścieraniu się zębów i szkliwa poprzez stosowanie specjalnej nakładki dentystycznej na noc. Okazuje się, że w leczeniu bruksizmu doskonale sprawdza się botoks. Polega na ostrzykiwaniu nadmiernie napiętych mięśni. Efekty leczenia pojawiają się po kilku dniach od zastosowania toksyny i utrzymują się przez 4 do 6 miesięcy. Po tym czasie botoks należy wprowadzić ponownie, aby utrzymać efekty.
Schorzenia neurologiczne
Toksyna botulinowa, z powodzeniem stosowana jest w leczeniu oraz wspomaganiu leczenia niektórych chorób neurologicznych takich jak stwardnienie rozsiane, dystonie (kręcz karku, kurcz twarzy), udar mózgu, mózgowe porażenie dziecięce oraz choroba Huntingtona. Leczenie botoksem najczęściej polega na zakładaniu blokady okołonerwowej i łagodzenie objawów choroby. Jak w każdym innym wypadku, działanie botoksu jest czasowe i zastrzyki co 3 lub 4 miesiące trzeba powtarzać.
Botoks w leczeniu migreny
Także w leczeniu migreny, toksyna botulinowa ma swoje zastosowanie. W tym przypadku, botoks działa jak środek przeciwbólowy o wydłużonym działaniu. Istota wpływania botoksu na leczenie migreny znów polega na blokowaniu zakończeń nerwowych przez co mózg prawdopodobnie nie odbiera informacji o bólu. Zastrzyki trzeba powtarzać najczęściej co 3-4 miesiące, aby utrzymać efekt przeciwbólowy. Zastosowanie botoksu w leczeniu migreny rzeczywiście pomaga chorym w codziennym funkcjonowaniu i znacznie podnosi jakość ich życia. Toksyna ma zastosowanie zwłaszcza przy silnych bólach.
Botoks na zeza
Jednym z kolejnych zastosowań toksyny botulinowej jest leczenie zeza. Substancja rozluźnia mięśnie, przez co gałki oczne ustawiają się prawidłowo. Dzięki zastrzykom zez nie powoduje pogorszenia widzenia i nie jest widoczny dla otoczenia.
Leczenie nadmiernej potliwości
Zastosowanie botoksu przy leczeniu nadmiernej potliwości, polega na zablokowaniu przewodnictwa nerwowo-gruczołowego. W miejscu zastosowania substancji, pot przestaje być produkowany. Leczenie jest polecane zwłaszcza tym osobom, które mają problem z nadmierną potliwością w określonym miejscu np. na dłoniach lub stopach. Efekty zabiegu utrzymują się kilka miesięcy. Po czasie następuje stopniowe odblokowanie produkcji potu i stan sprzed zastosowania toksyny zostaje przywrócony.
Pewnie niewielu z nas wiedziałoby o leczniczym zastosowaniu toksyny botulinowej, gdyby nie jego popularność w medycynie estetycznej. Jak się okazuje, botoks to nie tylko twarz pozbawiona zmarszczek, ale przede wszystkim substancja pomagająca zwalczyć uporczywe dolegliwości, ból oraz wspomagająca leczenie bardzo poważnych chorób neurologicznych.