Jeśli widzisz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy związane z gorszym widzeniem – widzisz jakby za mgłą czy też masz problem z odróżnianiem kształtów, a to, co widzisz jest nieostre – nie zwlekaj i udaj się do lekarza. Może się okazać, że są to symptomy poważnej choroby oczu. Zapytaj swojego lekarza o badanie OCT, które w szybki i nieinwazyjny sposób pozwoli na zdiagnozowanie twojego problemu.
Czym jest OCT
Badanie OCT to optyczna tomografia koherencyjna dna oka (z ang. optical coherence tomography). Jest to jedna z optycznych technik tomograficznych, dzięki której uzyskuje się trójwymiarowe obrazy z przedniej i tylnej części oka (w tym z wnętrza siatkówki). OCT jest niezbędny w przypadku wykrywania i leczenia chorób rogówki oraz siatkówki.
Jak przebiega badanie OCT
Tomografia oka OCT pomaga przeprowadzić bezinwazyjne, bezkontaktowe, a przy tym i bezbolesne badanie oczu bez konieczności stosowania dożylnych preparatów, które miałyby ulepszyć uzyskany obraz (barwniki czy kontrasty). OCT korzysta z mocno spójnej (koherentnej) wiązki światła o długości fali bliskiej falom podczerwonym, a przy tym jest całkowicie bezpieczne dla oka.
Tomograf pobiera obraz z ludzkiego oka za pomocą światła. Nie jest to jednak obraz całkowity, ale przekroje oka. Następnie uzyskane przekroje są badane tak samo, jakby były badane pod mikroskopem. Dzięki temu można ocenić stan oka (w tym strukturę siatkówki, grubość włókien nerwowych, stan samej rogówki).
Niewątpliwą zaletą optycznej tomografii koherencyjnej jest szybkość samego przeprowadzenia badania (badanie trwa około 10 minut), jak i całkowity brak szkodliwego promieniowania, które mogłoby spowodować uszkodzenie tkanek oka.
Do czego służy OCT
Optyczna koherentna tomografia jest wykorzystywana między innymi do:
- oceny mikrostruktury siatkówki oka,
- diagnostyki schorzeń rogówki (m.in. w tym pozwala ocenić, czy wymagany jest przeszczep rogówki),
- diagnozy chorób oczu, jak np. zwyrodnienie plamki żółtej u osób ze stwardnieniem rozsianym,
- pomaga również obserwować postępowanie takich chorób, jak jaskra czy retinopatia cukrzycowa.
Technika OCT znalazła również zastosowanie w obrazowaniu tętnic wieńcowych, aby wykryć wczesne choroby układu krwionośnego.
Historia OCT
Początki optycznej koherentnej tomografii datuje się na 1991 rok. OCT od razu zdominowało rynek okulistyczny – obecnie ciężko sobie wyobrazić gabinet okulistyczny, który nie jest wyposażony w aparat do OCT.
Co ciekawe, niemały wkład w powstanie metody OCT ma również Polska. To właśnie fizycy z Torunia zaprojektowali pierwszy na świecie aparat do spektralnej tomografii optycznej, a wyprodukowała go firma Optopol z Zawiercia pod nazwą SOCT Copernicus.
Więcej o tomografii oka można przeczytać tutaj